Πλαίσιο Οργάνωσης της Σχολικής Ζωής

Ένα συμφωνημένο πλαίσιο κανόνων από την ίδια τη σχολική κοινότητα , που τηρείται από όλους, αποτελεί προϋπόθεση για να μπορεί το δημόσιο σχολείο, σε ατμόσφαιρα αλληλοσεβασμού, να εκπληρώνει τον βασικό του προορισμό, τη δημοκρατική αγωγή  και τους εκπαιδευτικούς στόχους.

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε το Πλαίσιο Οργάνωσης της Σχολικής Ζωής όπως συνδιαμορφώθηκε από όλα τα μέλη της σχολικής μας κοινότητας.

7ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός, με θέμα «Ναι στον Αθλητισμό, Όχι στο Κάπνισμα»

Στο πλαίσιο του 10ου Πανελληνίου Μαθητικού Συνεδρίου «Παιδεία για έναν Κόσμο
χωρίς Κάπνισμα», διοργανώνεται ο 7ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός, με θέμα «Ναι στον Αθλητισμό, Όχι στο Κάπνισμα».

Το μαθητικό πρόγραμμα του συνεδρίου που αφορά μαθητές Ε’ και ΣΤ’ Δημοτικού,  Α΄, Β΄, Γ’ Γυμνασίου και Α΄ Λυκείου, έχει προγραμματισθεί να πραγματοποιηθεί  στην  Αθήνα, στις 26 Νοεμβρίου του 2019, στο Υπουργείο Παιδείας και  Θρησκευμάτων,  στην αίθουσα «Jacqueline de Romilly».

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε το έγγραφο και τη δήλωση συμμετοχής στο διαγωνισμό.

Υποβολή Μηχανογραφικού για το 5%

Εκδόθηκε από το υπουργείο Παιδείας η εγκύκλιος για την υποβολή ηλεκτρονικού Μηχανογραφικού Δελτίου για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση υποψηφίων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις, σε ποσοστό 5% επιπλέον των θέσεων εισακτέων, έτους 2019.