Ωρολόγιο πρόγραμμα – Ημέρες Ενημέρωσης – Υπεύθυνοι τμημάτων & Διδάσκοντες – Φοίτηση

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε το ωρολόγιο πρόγραμμα που θα ισχύει από τη Δευτέρα 14 Οκτωβρίου 2019.

Πατήστε εδώ για να δείτε την ημέρα που έχει ορίσει κάθε εκπαιδευτικός για ενημέρωση των γονέων/κηδεμόνων.

Πατήστε εδώ για να δείτε τον υπεύθυνο κάθε τμήματος γενικής παιδείας και τους διδάσκοντες σε κάθε τμήμα γενικής παιδείας και προσανατολισμού.

Πατήστε εδώ για να δείτε την υπουργική απόφαση για τη φοίτηση των μαθητών/τριών.

Πλαίσιο Οργάνωσης της Σχολικής Ζωής

Ένα συμφωνημένο πλαίσιο κανόνων από την ίδια τη σχολική κοινότητα , που τηρείται από όλους, αποτελεί προϋπόθεση για να μπορεί το δημόσιο σχολείο, σε ατμόσφαιρα αλληλοσεβασμού, να εκπληρώνει τον βασικό του προορισμό, τη δημοκρατική αγωγή  και τους εκπαιδευτικούς στόχους.

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε το Πλαίσιο Οργάνωσης της Σχολικής Ζωής όπως συνδιαμορφώθηκε από όλα τα μέλη της σχολικής μας κοινότητας.

5ος ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΩΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ

Σας ενημερώνουμε ότι το ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κρήτης, σε συνεργασία με το 1ο & 2ο ΕΚΦΕ Ηρακλείου και το 1ο ΓΕΛ Ηρακλείου, στα πλαίσια Διάχυσης Καινοτόμων δράσεων/πρακτικών, υποδέχεται και συνδιοργανώνει τη δράση «5ος Διαγωνισμός Δημιουργικών Πειραμάτων»

Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί το Σάββατο 2 Νοεμβρίου 2019 από τις 9:00 μέχρι τις 13:00, στις εγκαταστάσεις του 1ου Γενικού Λυκείου Ηρακλείου (Καπετανάκειο).

Πατήστε εδώ για να δείτε την εγκύκλιο.

Εφαρμογή οδηγιών Πολιτικής Προστασίας και Πολιτικής Άμυνας στις Σχολικές Μονάδες

Με αφορμή την έναρξη του νέου σχολικού έτους παρακαλούνται οι Διευθυντές των Σχολικών Μονάδων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης στους οποίους κοινοποιείται το παρόν, όπως προβούν στις απαραίτητες ενέργειες που αφορούν στην υλοποίηση μέτρων στο πλαίσιο εφαρμογής οδηγιών της Πολιτικής Προστασίας και της Πολιτικής Άμυνας.

Πατήστε εδώ για να δείτε το Σχέδιο δράσεων Πολιτικής Προστασίας για την αντιμετώπιση κινδύνων από την εκδήλωση σεισμών.

Πατήστε εδώ για να δείτε τον Εσωτερικό Κανονισμό Σχολικής Μονάδας και το Μνημόνιο Ενεργειών.

Διαβάζω για τους Άλλους

Το σχολείο μας πρόκειται να οργανώσει ομάδα εθελοντικής  δράσης στο πλαίσιο του “Διαβάζω για τους Άλλους”.

Το «Διαβάζω για τους Άλλους» είναι ένας εθελοντικός οργανισμός που έχει στόχο να διαβάζει σε ανθρώπους που δεν μπορούν να το κάνουν μόνοι τους.

Πατήστε εδώ για να δείτε ολόκληρη την ανακοίνωση και που μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή.