Οδηγίες σχετικά με τα μέτρα πρόληψης κατά της διασποράς της γρίπης και του κοροναϊού στις Σχολικές Μονάδες

Με βάση τα τρέχοντα επιδημιολογικά δεδομένα της εποχικής γρίπης, έχει ξεκινήσει η περίοδος αυξημένης δραστηριότητας της γρίπης στην Ελλάδα. Τονίζεται εκ νέου η σημασία του αντιγριπικού εμβολιασμού ως ο καλύτερος τρόπος προφύλαξης από τη γρίπη. Κατά την τρέχουσα περίοδο η δραστηριότητα της γρίπης κυμαίνεται στα αναμενόμενα για την εποχή επίπεδα, θα πρέπει όμως για προληπτικούς λόγους να λαμβάνονται μέτρα προφύλαξης.

Πατήστε εδώ για να δείτε τις εγκυκλίους για την εποχική γρίπη.

Πατήστε εδώ για να δείτε τις εγκυκλίους για τον κοροναϊό.

Ωρολόγιο πρόγραμμα – Ημέρες Ενημέρωσης – Υπεύθυνοι τμημάτων & Διδάσκοντες – Φοίτηση

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε το ωρολόγιο πρόγραμμα που θα ισχύει από τη Δευτέρα 25  Νοεμβρίου 2019.

Πατήστε εδώ για να δείτε την ημέρα που έχει ορίσει κάθε εκπαιδευτικός για ενημέρωση των γονέων/κηδεμόνων.

Πατήστε εδώ για να δείτε τον υπεύθυνο κάθε τμήματος γενικής παιδείας και τους διδάσκοντες σε κάθε τμήμα γενικής παιδείας και προσανατολισμού.

Πατήστε εδώ για να δείτε την υπουργική απόφαση για τη φοίτηση των μαθητών/τριών.

Πλαίσιο Οργάνωσης της Σχολικής Ζωής

Ένα συμφωνημένο πλαίσιο κανόνων από την ίδια τη σχολική κοινότητα , που τηρείται από όλους, αποτελεί προϋπόθεση για να μπορεί το δημόσιο σχολείο, σε ατμόσφαιρα αλληλοσεβασμού, να εκπληρώνει τον βασικό του προορισμό, τη δημοκρατική αγωγή  και τους εκπαιδευτικούς στόχους.

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε το Πλαίσιο Οργάνωσης της Σχολικής Ζωής όπως συνδιαμορφώθηκε από όλα τα μέλη της σχολικής μας κοινότητας.

Αξιολογικές εκθέσεις της πολυήμερης εκδρομής της Γ’ Λυκείου

Η πολυήμερη εκπαιδευτική εκδρομή της Γ’ Λυκείου πραγματοποιήθηκε από το απόγευμα του Σαββάτου 09 Φεβρουαρίου 2020 (αναχώρηση με λεωφορεία από το σχολείο στις 18:30  και ακτοπλοϊκώς από το λιμάνι του Ηρακλείου στις 21:00)  μέχρι το απόγευμα της Παρασκευής 14 Φεβρουαρίου 2020 (επιστροφή αεροπορικώς στο Ηράκλειο στις 18:55). Συμμετείχαν 145 από τα 173 παιδιά της Γ’ τάξης (ποσοστό 83,8%), 7 συνοδοί καθηγητές και 1 συνοδός ΑμεΑ.

Πατήστε εδώ για να δείτε τις αξιολογικές εκθέσεις της πολυήμερης εκδρομής της Γ’ Λυκείου 2020.

3ο Μαθητικό Συνέδριο Έρευνας και Επιστήμης 2020-2021

Το 3ο Μαθητικό Συνεέδριο Έρευνας και Επιστήμης, σχολικού έτους 2020-2021, θα διεξαχθεί στις 12, 13 και 14 Φεβρουαρίου 2021 στην Αθήνα και στο συνεδριακό κέντρο του Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. «ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ», και απευθύνεται αποκλειστικά σε μαθητές/τριες Γυμνασίων – Λυκείων της χώρας, της Ομογένειας και της Κύπρου, δίνοντάς τους την ευκαιρία να παρουσιάσουν εργασίες με μορφή ολοκληρωμένης επιστημονικής μελέτης/έρευνας και φιλοδοξεί να εισαγάγει τους/τις μαθητές/τριες στη φιλοσοφία της παρουσίασης επιστημονικής εργασίας σε Επιστημονικό Συνέδριο.

Υποβολή περιλήψεων Εργασιών από 01-02-2020 έως 15-03-2020.

Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό έγγραφο.

Ανάθεση διδακτικής επίσκεψης στο Παγκρήτιο

Σύμφωνα με την ΥΑ 20883/ΓΔ4/12-02-2020 (ΦΕΚ 456/τΒ/13-02-2020) του Υ.ΠΑΙ.Θ, ανακοινώνεται ότι το 8ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου, μετά τη σχετική προκήρυξη και την αξιολόγηση των προσφορών από το Διευθυντή και τον σύλλογο Διδασκόντων, ανέθεσε τη διοργάνωση της μετακίνησης με λεωφορεία (34) τριάντα τεσσάρων μαθητών/-τριών και (3) τριών συνοδών καθηγητών από το χώρο του σχολείου στο Παγκρήτιο Στάδιο Ηρακλείου και επιστροφή στο σχολείο, στο πλαίσιο διδακτικής επίσκεψης την Τρίτη 10/03/2020 στο ταξιδιωτικό γραφείο Travelink.

Πατήστε εδώ για να δείτε την ανάθεση και τις προσφορές.

Εκδρομές-Εκπαιδευτικές επισκέψεις και μετακινήσεις

Σας ενημερώνουμε ότι στο ΦΕΚ 456/τ. Β΄/13-2-2020 δημοσιεύθηκε η με αριθμ. 20883/ΓΔ4/12-2-2020 Υπουργική Απόφαση με θέμα «Εκδρομές – Εκπαιδευτικές επισκέψεις και μετακινήσεις μαθητών/τριών Δημόσιων και Ιδιωτικών σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης εντός και εκτός της χώρας».

Πατήστε εδώ για να δείτε την υπουργική απόφαση.

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για διδακτική επίσκεψη στο Παγκρήτιο Στάδιο

Ο Διευθυντής του 8ου Γ. Λυκείου Ηρακλείου, σύμφωνα με την Υ.Α  33120/ΓΔ4/28-02-2017(ΦΕΚ 681/Β/06-03-2017) του ΥΠ.Π.Ε.Θ., προκηρύσσει την εκδήλωση ενδιαφέροντος για μετακίνηση (34) τριάντα τεσσάρων μαθητών/τριών και (3) τριών συνοδών καθηγητών από το χώρο του σχολείου στο Παγκρήτιο Στάδιο Ηρακλείου.

Χρόνος πραγματοποίησης:   Τρίτη 10 Μαρτίου 2020

Πρόγραμμα διδακτικής επίσκεψης:  Αναχώρηση  από το σχολείο στις 08:15 πμ. και επιστροφή στο σχολείο στις 14:00.

Πατήστε εδώ για να δείτε την προκήρυξη.