Σχολικός Μαραθώνιος Ανακύκλωσης

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα του Δήμου Ηρακλείου “ Σχολικός Μαραθώνιος Ανακύκλωσης” με στόχο την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση των νέων για το περιβάλλον δίνοντας έμφαση στην <<ανακύκλωση στην πηγή>>. Ειδικοί κάδοι ανακύκλωσης χαρτιού, πλαστικού (κυρίως μπουκαλιών νερού) , αλουμινίου και μπαταρίας , τοποθετήθηκαν στους χώρους του σχολείου. Τα υλικά που θα συλλέγονται θα ζυγίζονται δυο φορές το μήνα από υπεύθυνο του προγράμματος και θα δίνονται πόντοι επιβράβευσης στο σχολείο. Μπορείτε να συμμετέχετε και εσείς αφού κάνετε εγγραφή στο www.followgreen.gr/heraklion όπου θα βρείτε και περισσότερες πληροφορίες, ώστε να συλλέγετε πόντους π.χ. απαντώντας σε κουίζ ερωτήσεων ,τους οποίους μπορείτε να δωρίζετε στο σχολείο. Εδώ μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες .

Οι υπεύθυνες της Περιβαλλοντικής Ομάδας : Κοκολάκη Σοφία, Ταμπουρατζή Ζαχαρένια, Χανιωτάκη Αργυρώ .