Όλα τα άρθρα του/της 8lykirak

Προετοιμασία για την έναρξη λειτουργίας της εφαρμογής e-εγγραφές για το σχολικό
έτος 2024-2025

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,
Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές-ανανεώσεις εγγραφών-μετεγγραφές των μαθητών/τριών στα Δημόσια Λύκεια, Α΄, Β΄, Γ΄ τάξη ημερησίου και Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξη εσπερινού(ΓΕ.Λ.1/ΕΠΑ.Λ./Π.ΕΠΑ.Λ.) για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθούν ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές (https://e-eggrafes.minedu.gov.gr ).

Για να μην υπάρξουν προβλήματα διαβάστε εδω την επιστολή της Γενικής Διεύθυνσης σπουδών Π.Ε. και Δ.Ε. του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α προς ενημέρωση για όλες τις λεπτομέρειες.

Εδώ θα βρείτε τις υπεύθυνες δηλώσεις του κηδεμόνα για την εγγραφή καθώς και την υπεύθυνη δήλωση του έτερου κηδεμόνα.

Επίσης, προς διευκόλυνση μπορείτε να συνδεθείτε στην παρακάτω ιστοσελίδα και να εκδώσετε την υπεύθυνη δήλωση μέσω αυτής https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/psephiaka-eggrapha-govgr/ekdose-upeuthunes-deloses .

Η ομάδα μπάσκετ κοριτσιών του σχολείου μας Πρωταθλήτρια όλης της Κρήτης.

Τα κορίτσια τα κατάφεραν και είναι πλέον Πρωταθλήτριες Κρήτης. Θερμά συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα και ειδικότερα στις μαθήτριες ΚΟΣΜΑΔΑΚΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΤΖΑΝΕΤΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ,ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗ ΑΘΗΝΑ,ΧΑΛΕΠΑΚΗ ΧΡΥΣΟΥΛΑ ,ΚΕΥΓΑ ΕΛΕΝΗ, ΓΚΡΑΤΣΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΥ ΖΩΗ, ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗ ΕΛΕΝΗ καθώς και στον προπονητή της , τον συνάδελφο Μιχάλη Καλογεράκη. Δείτε εδώ περισσότερα φωτογραφικά στιγμιότυπα

και εδώ στιγμιότυπα από την απονομή των μεταλλίων στα κορίτσια από τον υπεύθυνο του γραφείου Φυσικής Αγωγής και την κα Κοιλάδη, τη Διευθύντρια του σχολείου μας.

Προκήρυξη εισαγωγής σπουδαστών/σπουδαστριών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού Ακαδημαϊκού

Σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του ΥΝΑΝΠ: www.ynanp.gr η εγκύκλιος προκήρυξης διαγωνισμού εισαγωγής σπουδαστών/στριών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού ακαδημαϊκού έτους 2024-2025. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να ενημερωθούν από το διαδίκτυο σχετικά με τα δικαιολογητικά και τις ημερομηνίες υποβολής τους.

Η υποβολή των αιτήσεων ξεκίνησε από 26-03-2024. Όλοι οι υποψήφιοι από την 26-03-2024 πρέπει να υποβάλλουν αίτηση, ηλεκτρονικά ακολουθώντας τις σχετικές οδηγίες του Παραρτήματος Ε΄ της Προκήρυξης Διαγωνισμού. Μετά την ολοκλήρωση της υποβολής της ηλεκτρονικής αίτησης οφείλουν να υποβάλλουν σε οποιαδήποτε ΑΕΝ (Παράρτημα Γ΄) κανονικά και πλήρη τα δικαιολογητικά τους, προκειμένου να γίνει αποδεκτή η αίτησή τους.

Η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών (που θα συνοδεύονται από το αποδεικτικό της αίτησης που υπέβαλαν ηλεκτρονικά στο ΥΝΑΝΠ), λήγει στις 25-04-2024 ημέρα Πέμπτη.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στα τηλέφωνα που αναγράφονται στη σχετική προκήρυξη.

Διευκρινίζεται ότι, όσοι επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για τις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού, πρέπει υποχρεωτικά να ακολουθήσουν τις διαδικασίες της προκήρυξης του Υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής, ανεξάρτητα αν είχαν ή όχι δηλώσει προτίμηση για τις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού με την Αίτηση – Δήλωση, την οποία είχαν καταθέσει στο Λύκειο τους.

Εδώ θα βείτε την προκήρυξη.

Η ομάδα μπάσκετ κοριτσιών του σχολείου μας πρωταθλήτρια Ανατολικής Κρήτης !

Η ομάδα μας ως πρωταθλήτρια του νομού Ηρακλείου , συμμετείχε στο σχολικό πρωτάθλημα μπάσκετ κοριτσιών και αναδείχθηκε νικήτρια στον τελικό αγώνα με την αντίστοιχη ομάδα του νομού Λασιθίου.

Η ομάδα αποτελείται από τις μαθήτριες ΚΟΣΜΑΔΑΚΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΤΖΑΝΕΤΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ,ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗ ΑΘΗΝΑ,ΧΑΛΕΠΑΚΗ ΧΡΥΣΟΥΛΑ ,ΚΕΥΓΑ ΕΛΕΝΗ, ΓΚΡΑΤΣΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΥ ΖΩΗ, ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗ ΕΛΕΝΗ.

Ο επόμενος αγώνας θα διεξαχθεί την Τρίτη 26 Μαρτίου με την αντίστοιχη πρωταθλήτρια Δυτικής Κρήτης.

Ευχόμαστε Καλή Επιτυχία .

Ενημέρωση για την έκδοση προκήρυξης διαγωνισμού για την εισαγωγή υποψηφίων στις σχολές Αξιωματικών και Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας ακαδημαϊκού έτους 2024-2025

Σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του Πυροσβεστικού Σώματος:www.fireservice.gr η προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή φοιτητών/ριών στη Σχολή Αξιωματικών και σπουδαστών/ριών στη Σχολή Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, με το σύστημα των εξετάσεων σε πανελλαδικό επίπεδο, το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να ενημερωθούν από το διαδίκτυο σχετικά με τον τρόπο ηλεκτρονικής υποβολής της Αίτησης – Υπεύθυνης Δήλωσης, τα δικαιολογητικά και τις ημερομηνίες υποβολής τους, τις προκαταρκτικές εξετάσεις και εν γένει για όλες τις διαδικασίες που αφορούν την ανωτέρω προκήρυξη. Στην ως άνω ιστοσελίδα θα υπάρχει ενημέρωση σχετική με θέματα της προκήρυξης.

Οι υποψήφιοι πρέπει να συμπληρώσουν και να υποβάλουν ηλεκτρονικά την Αίτηση-Υπεύθυνη Δήλωση συμμετοχής στην ηλεκτρονική εφαρμογή που θα λειτουργήσει ειδικά για το Διαγωνισμό, στην ιστοσελίδα του Πυροσβεστικού Σώματος, www.fireservice.gr, από την Τρίτη 19-03-2024 έως και τηνΤρίτη 26-03-2024.

Εδώ μπορείτε να βρείτε την εγκύκλιο όσον αφορά την ενημέρωση των υποψηφίων και εδώ την προκήρυξη του διαγωνισμού.

Διευκρινίζεται ότι, όσοι επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για τις Σχολές της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, πρέπει υποχρεωτικά να ακολουθήσουν τις διαδικασίες της προκήρυξης του Υπουργείου Κλιματικής Κρίσης και Πολιτικής Προστασίας, ανεξάρτητα αν είχαν ή όχι δηλώσει προτίμηση για τις ανωτέρω Σχολές με την Αίτηση – Δήλωση, την οποία είχαν καταθέσει στο Λύκειο τους.