Όλα τα άρθρα του/της 8lykirak

Ενημέρωση για την έκδοση προκήρυξης διαγωνισμού για την εισαγωγή υποψηφίων στις σχολές Αξιωματικών και Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας ακαδημαϊκού έτους 2024-2025

Σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του Πυροσβεστικού Σώματος:www.fireservice.gr η προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή φοιτητών/ριών στη Σχολή Αξιωματικών και σπουδαστών/ριών στη Σχολή Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, με το σύστημα των εξετάσεων σε πανελλαδικό επίπεδο, το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να ενημερωθούν από το διαδίκτυο σχετικά με τον τρόπο ηλεκτρονικής υποβολής της Αίτησης – Υπεύθυνης Δήλωσης, τα δικαιολογητικά και τις ημερομηνίες υποβολής τους, τις προκαταρκτικές εξετάσεις και εν γένει για όλες τις διαδικασίες που αφορούν την ανωτέρω προκήρυξη. Στην ως άνω ιστοσελίδα θα υπάρχει ενημέρωση σχετική με θέματα της προκήρυξης.

Οι υποψήφιοι πρέπει να συμπληρώσουν και να υποβάλουν ηλεκτρονικά την Αίτηση-Υπεύθυνη Δήλωση συμμετοχής στην ηλεκτρονική εφαρμογή που θα λειτουργήσει ειδικά για το Διαγωνισμό, στην ιστοσελίδα του Πυροσβεστικού Σώματος, www.fireservice.gr, από την Τρίτη 19-03-2024 έως και τηνΤρίτη 26-03-2024.

Εδώ μπορείτε να βρείτε την εγκύκλιο όσον αφορά την ενημέρωση των υποψηφίων και εδώ την προκήρυξη του διαγωνισμού.

Διευκρινίζεται ότι, όσοι επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για τις Σχολές της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, πρέπει υποχρεωτικά να ακολουθήσουν τις διαδικασίες της προκήρυξης του Υπουργείου Κλιματικής Κρίσης και Πολιτικής Προστασίας, ανεξάρτητα αν είχαν ή όχι δηλώσει προτίμηση για τις ανωτέρω Σχολές με την Αίτηση – Δήλωση, την οποία είχαν καταθέσει στο Λύκειο τους.

Τσικνοπέμπτη στο 8ο ΓΕΛ Ηρακλείου

Απ΄όλα είχε η σημερινή μέρα!!
Η Τσικνοπέμπτη βρήκε όλο το σχολείο, μαθητές και εκπαιδευτικούς να γιορτάζουν μαζί! Δείτε εδώ στιγμιότυπα από την γιορτή.

Τα παιδιά χόρεψαν και παραδοσιακά τραγούδια . Έγινε και διαγωνισμός για την καλύτερη στολή και την πρώτη θέση κατέλαβαν “Τα πρόβατα με τον τσοπάνο”.

Συστάσεις της Εθνικής
Επιτροπής Εμβολιασμών για τον εμβολιασμό έναντι της ιλαράς

Εδώ μπορείτε να δείτε το έγγραφο της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας και Υγιεινής Περιβάλλοντος της Γενικής Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας και Ποιότητας Ζωής του Υπουργείου Υγείας, με θέμα «Συστάσεις της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών για τον εμβολιασμό έναντι της ιλαράς» που κοινοποιήθηκε στην υπηρεσία μας προς
ενημέρωση.

Σχολικός Μαραθώνιος Ανακύκλωσης

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα του Δήμου Ηρακλείου “ Σχολικός Μαραθώνιος Ανακύκλωσης” με στόχο την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση των νέων για το περιβάλλον δίνοντας έμφαση στην <<ανακύκλωση στην πηγή>>. Ειδικοί κάδοι ανακύκλωσης χαρτιού, πλαστικού (κυρίως μπουκαλιών νερού) , αλουμινίου και μπαταρίας , τοποθετήθηκαν στους χώρους του σχολείου. Τα υλικά που θα συλλέγονται θα ζυγίζονται δυο φορές το μήνα από υπεύθυνο του προγράμματος και θα δίνονται πόντοι επιβράβευσης στο σχολείο. Μπορείτε να συμμετέχετε και εσείς αφού κάνετε εγγραφή στο www.followgreen.gr/heraklion όπου θα βρείτε και περισσότερες πληροφορίες, ώστε να συλλέγετε πόντους π.χ. απαντώντας σε κουίζ ερωτήσεων ,τους οποίους μπορείτε να δωρίζετε στο σχολείο. Εδώ μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες .

Οι υπεύθυνες της Περιβαλλοντικής Ομάδας : Κοκολάκη Σοφία, Ταμπουρατζή Ζαχαρένια, Χανιωτάκη Αργυρώ .