Όλα τα άρθρα του/της 8lykirak

Συγχαρητήρια🥈🎯👏💐

Η μαθήτρια της Γ` τάξης του σχολείου μας, Ψυλλάκη Σοφία κατάκτησε τη 2η θέση στο στο Α` Μέρος του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Ζίου Ζίτσου στο αγωνιστικό σύστημα Fighting της ηλικιακής κατηγορίας -21, που πραγματοποιήθηκε στο Ο.Α.Κ.Α. , στις 20-22/01/2023, γεγονός που την κατατάσσει στην εθνική μας ομάδα!

Θερμά συγχαρητήρια Σοφία! Σου ευχόμαστε υγεία, δύναμη ψυχής, ευόδωση όλων σου των στόχων!

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων/ουσών του σχολείου.

ΝέΟΙ ΟΜΗΡίΔΕΣ, 2023: 2η Πανελλαδική Νεανική Συνάντηση Δημιουργικής Έκφρασης, βασισμένης στα Ομηρικά Έπη

Σας γνωρίζουμε την προκήρυξη της 2ης Πανελλαδικής νεανικής συνάντησης – Φεστιβάλ δημιουργικής έκφρασης, βασισμένης στα Ομηρικά έπη και τις επιδράσεις τους στη διεθνή γραμματεία και καλλιτεχνική έκφραση, με τίτλο: «ΝέΟΙ ΟΜΗΡίΔΕΣ». Το πρόγραμμα- φεστιβάλ απευθύνεται σε μαθητικές ομάδες Γυμνασίων, Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων, Εσπερινών Γυμνασίων-Λυκείων και Ειδικών σχολείων από όλη την Ελλάδα, αλλά και από ελληνικά σχολεία του εξωτερικού για το σχολικό έτος 2022-23.

Πατήστε εδώ για να δείτε την Προκήρυξη.

προκηρύσσει για το σχολικό έτος 2022-23
τη 2η Πανελλαδική νεανική συνάντηση – Φεστιβάλ δημιουργικής έκφρασης, βασισμένης
στα Ομηρικά έπη και τις επιδράσεις τους στη διεθνή γραμματεία και καλλιτεχνική
έκφραση, με τίτλο: «ΝέΟΙ ΟΜΗΡίΔΕΣ». Το πρόγραμμα- φεστιβάλ απευθύνεται σε
μαθητικές ομάδες Γυμνασίων, Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων, Εσπερινών
σχολεία του εξωτερικού.

Διεθνής Μαθητικός Διαγωνισμός με τίτλο:F1 IN SCHOOLS για το σχ. έτος 2022-2023

Σας γνωρίζουμε την έναρξη του διεθνούς διαθεματικού εκπαιδευτικού προγράμματος
– μαθητικού διαγωνισμού “F1 in Schools” που υλοποιείται εδώ και 20 χρόνια σε
περισσότερες από 30 χώρες και διαρκεί καθ’ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.
Οι συμμετέχοντες μαθαίνουν να συνεργάζονται ώστε να σχεδιάσουν και να
δημιουργήσουν μια μηχανική κατασκευή (μικρά μοντέλα Formula 1) και στη
συνέχεια διαγωνίζονται σε Εθνικό, αλλά και σε Παγκόσμιο επίπεδο.Το F1 in Schools οδηγεί στην  εμπειρική απόκτηση βασικών γνώσεων πάνω στις Φυσικές Επιστήμες, τις
Νέες Τεχνολογίες, τη Μηχανική και τα Μαθηματικά, καθώς και στην ανάπτυξη πολύτιμων δεξιοτήτων και ικανοτήτων (προσωπικών και επαγγελματικών), για επαγγελματική καριέρα σε τομείς σχετικούς με το STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics).

Πατήστε εδώ για περισσότερες πληροφορίες.

Προκήρυξη διαγωνισμού επιλογής σπουδαστών για τις Στρατιωτικές Σχολές ακαδημαϊκού έτους 2023- 24

Σας γνωρίζουμε ότι εκδόθηκαν από το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας:

1.Η προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή και κατάταξη σπουδαστών- τριών στα Ανώτατα Στρατιωτικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (ΑΣΕΙ), στη Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων (ΣΣΑΣ), στη Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ) και στις Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών (ΑΣΣΥ) κατά το Ακαδημαϊκό Έτος 2023 – 2024. 2.Οι οδηγίες για την διενέργεια Προκαταρκτικών Εξετάσεων (ΠΚΕ), των υποψηφίων για τις Παραγωγικές Σχολές των ΕΔ.

H υποβολή της Αίτησης-Υπεύθυνης Δήλωσης του υποψηφίου, καθώς και
των απαιτούμενων δικαιολογητικών γίνεται ηλεκτρονικά, μέσω σχετικής εφαρμογής
στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://www.asei-assy.mil.gr. Ο/Η υποψήφιος/α
εγγράφεται στην υπόψη εφαρμογή χρησιμοποιώντας τη διεύθυνση του
ηλεκτρονικού του ταχυδρομείου (e-mail) και διαχειρίζεται προσωπικά την αίτησή
του/της (επεξεργασία, προσωρινή αποθήκευση, οριστικοποίηση, μεταφόρτωση
εγγράφων, αποστολή) πλήρως ηλεκτρονικά.

Πατήστε εδώ για να δείτε την Προκήρυξη.

Ανάθεση της μετακίνησης μαθητών/τριών του 8ου ΓΕΛ Ηρακλείου στο Μαθηματικό Τμήμα του Πανεπιστημίου Κρήτης

Σύμφωνα με την ΥΑ 20883/ΓΔ4/12-02-2020 (ΦΕΚ 456/τΒ/13-02-2020) του Υ.ΠΑΙ.Θ, ανακοινώνεται ότι το 8ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου, μετά την αξιολόγηση των προσφορών από το Διευθυντή και τον σύλλογο Διδασκόντων, ανέθεσε τη διοργάνωση της μετακίνησης με λεωφορείο (99) ενενήντα εννέα  μαθητών/τριών  και (5) πέντε συνοδών καθηγητών/τριών  από το χώρο του σχολείου στις 08:30 στο Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κρήτης και επιστροφή στο σχολείο στις 14:00,  στο πλαίσιο διδακτικής επίσκεψης την Πέμπτη 02/02/2023  στο ταξιδιωτικό γραφείο Travelink.

Συνολικά κατατέθηκαν στη διεύθυνση του Σχολείου προσφορές από τρία  (3)  ταξιδιωτικά γραφεία.

Με  τη σειρά πρωτοκόλλησης είναι τα εξής:

1. TerraSantatravel  (220 ΕΥΡΩ)
  2. 365Tours (249 ΕΥΡΩ)
  3. Travelink (200 ΕΥΡΩ)

Όλες οι προσφορές κρίθηκαν ως σύμφωνες με τις προϋποθέσεις της σχετικής πρόσκλησης εκδήλωσης   ενδιαφέροντος και επιλέχθηκε η πλέον συμφέρουσα.

Πατήστε εδώ για να δείτε τις προσφορές και την ανάθεση.