Όλα τα άρθρα του/της 8lykirak

Ωρολόγιο Πρόγραμμα – Ημέρες Ενημέρωσης Γονέων-Κηδεμόνων – Ωράριο διεξαγωγής μαθημάτων και διαλειμμάτων ωρολόγιου προγράμματος του σχολείου

Σας ενημερώνουμε ότι στο Ωρολόγιο Πρόγραμμα του σχολείου χαρακτηρίζονται ως ΕΓ-Κ: Ενημέρωση Γονέων- Κηδεμόνων οι ώρες ανά ημέρα κατά τις οποίες οι διδάσκοντες εκπαιδευτικοί του σχολείου μας θα μπορούν να επικοινωνούν με τους γονείς-κηδεμόνες των μαθητών/τριών μας με στόχο την ενημέρωση και συνεργασία σε θέματα φοίτησης, επίδοσης και συμπεριφοράς.

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε το Ωρολόγιο Πρόγραμμα με τις ημέρες Ενημέρωσης Γονέων- Κηδεμόνων.

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε το ωράριο διεξαγωγής μαθημάτων και διαλειμμάτων ωρολόγιου προγράμματος διά ζώσης λειτουργίας του σχολείου.

Τρόπος εξέτασης των πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση υποψηφίων των ΓΕΛ από το 2022 και εφεξής

Σας ενημερώνουμε ότι η υπουργική απόφαση για τον τρόπο εξέτασης των πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση υποψηφίων γενικού λυκείου με την οποία καθορίζεται ο τρόπος με τον οποίο θα εξεταστούν και θα βαθμολογηθούν τα μαθήματα στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ΓΕΛ από το 2022 και εφεξής ισχύει για όλους τους υποψηφίους (μαθητές και αποφοίτους).

Πατήστε εδώ για να δείτε την εγκύκλιο.

Διεθνής Εκπαιδευτικός Διαγωνισμός Πληροφοριακού Γραφήματος

Σας ενημερώνουμε για τη διεξαγωγή του Διεθνούς Εκπαιδευτικού Διαγωνισμού Πληροφοριακού Γραφήματος (infographics) «Ο Ήλιος
με μια ματιά» απευθύνεται σε μαθητές/τριες Γ΄ Γυμνασίου και Α΄ Λυκείου (14-16 ετών) για το σχολικό έτος 2021-2022.

Ο διαγωνισμός διοργανώνεται από την κοινοπραξία του Ευρωπαϊκού Ηλιακού Τηλεσκοπίου (European Solar Telescope – EST) και τους εκπροσώπους της στο Ινστιτούτο Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών & Τηλεπισκόπησης (Ι.Α.Α.Δ.Ε.Τ.) του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών και σε συνεργασία με την Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε.).

2021.

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα.

Ενισχυτική Διδασκαλία Ειδικών Μαθημάτων για το σχολικό έτος 2021- 2022

Σας ενημερώνουμε ότι δημοσιεύτηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης η υπουργική απόφαση για τη λειτουργία Σχολικών Κέντρων Ενισχυτικής Διδασκαλίας για το σχολικό έτος 2021-2022, των ειδικών μαθημάτων: 1) Ελεύθερο Σχέδιο, 2) Γραμμικό Σχέδιο, 3) Γαλλικά, 4) Γερμανικά, 5) Ιταλικά, 6) Ισπανικά, 7)Αρμονία, Ακουστική Ικανότητα, Μουσική Αντίληψη/Γνώση που εξετάζονται Πανελλαδικά.

Στην ενισχυτική διδασκαλία των ειδικών μαθημάτων συμμετέχουν προαιρετικά μαθητές/τριες της Γ’ τάξης, με σκοπό την υποστήριξη και προετοιμασία τους για να συμμετάσχουν στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα ειδικά μαθήματα που έχουν επιλέξει και που δεν περιλαμβάνονται στα αντίστοιχα Ωρολόγια προγράμματα. Κάθε μάθημα θα διδάσκεται δύο (02) ώρες εβδομαδιαίως.

Η ενισχυτική διδασκαλία ειδικών μαθημάτων υλοποιείται σε Σχολικά Κέντρα Αντισταθμιστικής Εκπαίδευσης (Σ.Κ.Α.Ε.). Τα Σχολικά Κέντρα Αντισταθμιστικής Εκπαίδευσης συγκροτούνται από ομάδες όμορων Λυκείων και ορίζονται ανά Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με απόφαση του Διευθυντή/τριας της οικείας Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Πατήστε εδώ για να δείτε την υπουργική απόφαση και τα σχετικά έγγραφα.

Τρόπος εξέτασης των πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση υποψηφίων Γενικού Λυκείου

Σας ενημερώνουμε ότι εκδόθηκε η υπουργική απόφαση για τον τρόπο εξέτασης των πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση υποψηφίων γενικού λυκείου, σύμφωνα με την οποία:

1. Τα θέματα των πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων λαμβάνονται από την ύλη που ορίζεται ως εξεταστέα για κάθε μάθημα κατά το έτος που γίνονται οι εξετάσεις και περιλαμβάνουν ποικιλία ερωτήσεων.
  2. Ο τρόπος εξέτασης των παρακάτω μαθημάτων εφαρμόζεται για τους/τις υποψηφίους/ες πανελλαδικών εξετάσεων ημερήσιων και εσπερινών Γενικών Λυκείων.
  3. Σε περίπτωση κατά την οποία ένα θέμα αναλύεται σε υποερωτήματα, η βαθμολογία που προβλέπεται για αυτό κατανέμεται ισότιμα στα επιμέρους ερωτήματα, εκτός αν κατά την ανακοίνωση των θεμάτων καθορίζεται διαφορετικός βαθμός για κάθε ένα από αυτά.
  4. Η διάρκεια της γραπτής εξέτασης των πανελλαδικά εξεταζομένων μαθημάτων είναι τρίωρη (3), εκτός αν, σε ειδικές περιπτώσεις, ορίζεται διαφορετικά από την Κεντρική Επιτροπή Εξετάσεων.

Πατήστε εδώ για να δείτε όλη την υπουργική απόφαση.