Όλα τα άρθρα του/της 8lykirak

Ωρολόγιο πρόγραμμα

Πατήστε εδώ για να δείτε το ωρολόγιο πρόγραμμα μαθημάτων του σχολείου μας που θα ισχύει από τη Δευτέρα 19 Σεπτεμβρίου 2022.

Πατήστε εδώ για να δείτε το ωράριο διεξαγωγής μαθημάτων και διαλειμμάτων του ωρολόγιου προγράμματος.

ΒΡΑΔΙΑ ΕΡΕΥΝΗΤΗ

Το Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνάς σας προσκαλεί  στη Βραδιά Ερευνητή
2022 που διοργανώνεται τις εγκαταστάσεις του, Ν. Πλαστήρα 100 στα
Βασιλικά Βουτών, την Παρασκευή, 30 Σεπτεμβρίου (17:00-23:00).

Η φετινή εκδήλωση θα περιλαμβάνει:

–  Ξενάγηση του κοινού στα ερευνητικά εκθέματα των Ινστιτούτων του ΙΤΕ

–  Εκπαιδευτικές δράσεις

–  CHAT LAB: Γνωριμία με τους ερευνητές σε προγραμματισμένες
διαδικτυακές συναντήσεις, μέγιστης διάρκειας 30 λεπτών. Μέσω φιλικής
συζήτησης, το κοινό θα έχει τη δυνατότητα να θέσει τα ερωτήματά του
κατευθείαν στην πηγή!

– Ξενάγηση στο Αστεροσκοπείο του Σκίνακα με απευθείας σύνδεση
στις 19:00 από το Αμφιθέατρο «Γ. Λιάνης»

–  Έκθεση και διάθεση βιβλίων των Πανεπιστημιακών Εκδόσεων Κρήτης,
με επιλεγμένους τίτλους σε ειδικές τιμές

–  FACE PAINTING για τους μικρούς μας φίλους

–  Μουσική

Για περισσότερες πληροφορίες, επισκεφθείτε την επίσημη ιστοσελίδα
της Βραδιάς Ερευνητή https://researchersnight.gr και τα κοινωνικά
δίκτυα του ΙΤΕ και του ΕΤΕΠ Κρήτης.

Πρόσκληση συμμετοχής στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα ανταλλαγής Future Leaders Exchange Program (FLEX) 2023-2024

Σας γνωρίζουμε ότι το Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων της Ελλάδας και το Τμήμα Δημοσίων Υποθέσεων της Πρεσβείας των ΗΠΑ στην Αθήνα ανακοινώνουν την επέκταση του προγράμματος ανταλλαγής
μαθητών/τριών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Future Leaders Exchange Program (FLEX) για το έτος 2023-2024. Το πρόγραμμα δίνει την ευκαιρία σε μαθητές/τριες από την Ελλάδα που φοιτούν στη Γ’ τάξη Γυμνασίου ή στην Α’ τάξη Λυκείου να λάβουν πλήρεις υποτροφίες για να ταξιδέψουν στις ΗΠΑ.
Εκεί, θα φοιτήσουν σε αμερικανικά σχολεία, για ένα (1) έτος, φιλοξενούμενοι /ες από αμερικανικές οικογένειες υποδοχής.

Το FLEX χρηματοδοτείται αποκλειστικά από το Υπουργείο Εξωτερικών (US Department of State) των ΗΠΑ και οργανώνεται από τον μη κερδοσκοπικό οργανισμό «Τα Αμερικανικά Συμβούλια για τη Διεθνή Εκπαίδευση / American Councils for International Education» (https://greece.americancouncils.org/). Οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να συμπληρώσουν την ηλεκτρονική αίτηση για το πρόγραμμα στον ιστότοπο ais.americancouncils.org/flex έως τις 13 Οκτωβρίου 2022, ενώ περισσότερες πληροφορίες βρίσκονται και στoν σύνδεσμο https://www.discoverflex.org/. Επίσης, μπορούν να απευθύνονται απευθείας στην κ. Αναστασία Φράγκου, Εκπρόσωπο των Αμερικανικών Συμβουλίων για τη διεθνή εκπαίδευση (+30 694 660 4002, flex.gr@americancouncils.org).

Πατήστε εδώ για να δείτε την Πρόσκληση.

Συγχαρητήρια🥈🎯👏

Η μαθήτρια της Γ` τάξης του σχολείου μας, Ψυλλάκη Σοφία κατέκτησε την 2η θέση στο 17ο βαλκανικό Πρωτάθλημα Ζίου (κατηγορία -18-57 κιλά) που πραγματοποιήθηκε 16 έως 18 Σεπτεμβρίου 2022 στην πόλη Βanja Luca της Βοσνίας με τη συμμετοχή 800 αθλητών από 20 χώρες.

Θερμά συγχαρητήρια Σοφία! Σου ευχόμαστε υγεία, δύναμη ψυχής, ευόδωση όλων σου των στόχων!

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων/ουσών του σχολείου.

9ος Διεθνής μαθητικός Διαγωνισμός: Κύπρος-Ελλάδα-Ομογένεια: εκπαιδευτικές γέφυρες

Σας γνωρίζουμε ότι η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, το Υπουργείο Εσωτερικών (Μακεδονίας-Θράκης), η Πρεσβεία της Κύπρου στην Ελλάδα – Μορφωτικό Γραφείο – Σπίτι της Κύπρου και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων της Ελλάδος συνδιοργανώνουν τον 9ο Διεθνή
μαθητικό Διαγωνισμό:

Κύπρος-Ελλάδα-Ομογένεια: εκπαιδευτικές γέφυρες

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές/τριες όλων των τάξεων νηπιαγωγείων, δημοτικών σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων της Ελλάδας, της Κύπρου και της Ομογένειας, δημόσιων και ιδιωτικών. Υλοποιείται με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων της Ελλάδας και του Υπουργείου Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας της Κύπρου.
Βασική επιδίωξη του διαγωνισμού είναι να αποτελέσει εκπαιδευτική «γέφυρα» ανάμεσα στην Ελλάδα, την Κύπρο και την Ομογένεια και να ενδυναμώσει τη συνεργασία και την επικοινωνία ανάμεσα σε όλες τις μαθητικές κοινότητες του Ελληνισμού. Στον διαγωνισμό μπορούν φέτος να συμμετάσχουν μεμονωμένες σχολικές μονάδες ή συμπράξεις
σχολείων (δηλαδή ομάδες τουλάχιστον 2 σχολείων).

Πατήστε εδώ για να δείτε την Προκήρυξη.