ΠΡΟΣΟΜΟΙΩΣΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ

Το Σαββατοκύριακο 9 και 10 Δεκεμβρίου 2023 ομάδα μαθητών του σχολείου μας   συμμετείχε σε παγκρήτια δράση   που διοργάνωσε  το Ινστιτούτο Έρευνας και Κατάρτισης Ευρωπαϊκών Θεμάτων  ( I R T E A  ) σε συνεργασία με το το αρμόδιο γραφείο για ευρωπαϊκά θέματα της Περιφέρειας Κρήτης, Europe Direct. Οι μαθητέs  συμμετείχαν σε προσομοίωση συνεδρίασης της ολομέλειας  του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου με βιωματικό  εργαστήριο. Αφού έλαβαν ρόλους ,  συνεδρίασαν και κατέληξαν σε ψήφισμα κατά τα πρότυπα των  συνεδριάσεων του  Ευρωκοινοβουλίου.

Συμμετείχαν οι μαθητές  Κριτσωτάκης Εμμανουήλ από την Α τάξη, Μηλολιδάκη Ελένη, Σελλής Ορφέας, Τσαμαδιά  Μαριτίνα  και Χότζα Έντι  από τη Β τάξη με τη συνοδεία  των εκπαιδευτικών υπευθύνων για το πρόγραμμα Erasmus +  « Discovering Europe»,  κας Ταμπουρατζή Ζαχαρένιας και Μαυρομάτη Άννας.