Αρχείο ημέρας 5 Νοεμβρίου 2021

5ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός στη Στατιστική» και «Εκπαιδευτικές Επισκέψεις στην ΕΛΣΤΑΤ

Σας ενημερώνουμε για την υλοποίηση των κάτωθι εκπαιδευτικών δράσεων της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής (ΕΛΣΤΑΤ) για το σχολικό έτος 2021- 22:
– «5ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός στη Στατιστική», ο οποίος απευθύνεται σε
μαθητές/τριες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας.
– Πρόγραμμα των εκπαιδευτικών επισκέψεων στην ΕΛΣΤΑΤ, το οποίο απευθύνεται σε μαθητές/τριες Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (Ε ́-Στ ́ τάξεων Δημοτικού) και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας.
Σκοπός του Πανελλήνιου Διαγωνισμού στη Στατιστική είναι να προσελκύσει το ενδιαφέροντων μαθητών/τριών για τη Στατιστική, την παραγωγή των επίσημων στατιστικών και τηχρήση τους στην καθημερινότητα, αλλά και να αναδείξει στους/στις μαθητές/τριες καιτους/τις εκπαιδευτικούς τον ρόλο της Στατιστικής στους διάφορους τομείς της κοινωνίας.Παράλληλα, οι εκπαιδευτικοί ενθαρρύνονται στη χρήση νέων μεθόδων και εργαλείων για τηδιδασκαλία της στατιστικής επιστήμης.

Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό έγγραφο.

9ο Διεθνές Νεανικό Φεστιβάλ Αρχαίου Δράματος Αρχαίας Μεσσήνης για μαθητές/τριες Δ.Ε. – σχ. έτος 2021-2022.

Σας ενημερώνουμε ότι ο Δήμος Μεσσήνης διοργανώνει από 3 Μαΐου έως 13 Μαΐου 2022 το «9ο Διεθνές Νεανικό Φεστιβάλ Αρχαίου Δράματος. Αρχαία Μεσσήνη 2022» στο Αρχαίο Θέατρο Μεσσήνης και στο Εκκλησιαστήριο .
Το φεστιβάλ επικεντρώνεται στην παρουσίαση έργων αρχαίου ελληνικού ή
λατινικού δράματος (τραγωδίας ή κωμωδίας), δεν έχει διαγωνιστικό χαρακτήρα και σκοπός του είναι η ουσιαστική – βιωματική επαφή των νέων με το αρχαίο δράμα και με την πολιτιστική κληρονομιά. Δικαίωμα συμμετοχής στο φεστιβάλ έχουν οι θεατρικές ομάδες των σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Πατήστε εδώ για να δείτε την Προκήρυξη.

Διενέργεια προκαταρκτικών εξετάσεων για την εισαγωγή στις Σχολές του Λιμενικού Σώματος, στις Στρατιωτικές Σχολές, στις Σχολές του Πυροσβεστικού Σώματος, στις Σχολές της Ελληνικής Αστυνομίας και υγειονομικών εξετάσεων για τις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων.

Σας ενημερώνουμε ότι από το σχολικό έτος 2021-2022 και εφεξής, ο/η υποψήφιος/α πριν τη συμπλήρωση Μηχανογραφικού Δελτίου θα πρέπει να γνωρίζει, πέραν της βαθμολογίας του/ης στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, την ικανότητά του/ης ή μη στις προκαταρκτικές εξετάσεις (ΠΚΕ) για τις Σχολές του Λιμενικού Σώματος, τις Στρατιωτικές Σχολές, τις Σχολές του Πυροσβεστικού Σώματος, τις Σχολές της Ελληνικής Αστυνομίας και στις υγειονομικές εξετάσεις για τις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού.

Συνεπώς, για τους υποψήφιους που θα υποβάλουν Μηχανογραφικό Δελτίο το σχολικό έτος 2021-2022, προκειμένου να εισαχθούν σε Σχολές του Λιμενικού Σώματος, στις Στρατιωτικές Σχολές, στις Σχολές του Πυροσβεστικού Σώματος, στις Σχολές της Ελληνικής Αστυνομίας οι ΠΚΕ καθώς και οι υγειονομικές εξετάσεις για τις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού θα διεξαχθούν την περίοδο Μαρτίου – Απριλίου του 2022.

Όσον αφορά τις ακριβείς ημερομηνίες διεξαγωγής των ΠΚΕ των παραπάνω υποψηφίων καθώς και τις λοιπές λεπτομέρειες, θα καθορισθούν με τις σχετικές προκηρύξεις των αρμόδιων Υπουργείων.

Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό έγγραφο