5ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός στη Στατιστική» και «Εκπαιδευτικές Επισκέψεις στην ΕΛΣΤΑΤ

Σας ενημερώνουμε για την υλοποίηση των κάτωθι εκπαιδευτικών δράσεων της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής (ΕΛΣΤΑΤ) για το σχολικό έτος 2021- 22:
– «5ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός στη Στατιστική», ο οποίος απευθύνεται σε
μαθητές/τριες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας.
– Πρόγραμμα των εκπαιδευτικών επισκέψεων στην ΕΛΣΤΑΤ, το οποίο απευθύνεται σε μαθητές/τριες Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (Ε ́-Στ ́ τάξεων Δημοτικού) και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας.
Σκοπός του Πανελλήνιου Διαγωνισμού στη Στατιστική είναι να προσελκύσει το ενδιαφέροντων μαθητών/τριών για τη Στατιστική, την παραγωγή των επίσημων στατιστικών και τηχρήση τους στην καθημερινότητα, αλλά και να αναδείξει στους/στις μαθητές/τριες καιτους/τις εκπαιδευτικούς τον ρόλο της Στατιστικής στους διάφορους τομείς της κοινωνίας.Παράλληλα, οι εκπαιδευτικοί ενθαρρύνονται στη χρήση νέων μεθόδων και εργαλείων για τηδιδασκαλία της στατιστικής επιστήμης.

Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό έγγραφο.