Αρχείο ημέρας 24 Νοεμβρίου 2021

8ος Πανελλήνιος και Παγκύπριος Λογοτεχνικός Διαγωνισμός Ποίησης-Διηγήματος για Παιδιά και Εφήβους της ‘Ενωσης Ελλήνων Λογοτεχνών Σχολικού Έτους 2021-2022

Σας ενημερώνουμε για την προκήρυξη του «8ου Πανελλήνιου και Παγκύπριου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού Ποίησης-Διηγήματος για Παιδιά και Εφήβους της ‘Ενωσης Ελλήνων Λογοτεχνών Σχολικού Έτους 2021-2022» για μαθητές/τριες δημοσίων και ιδιωτικών σχολικών μονάδων Π.Ε. και Δ.Ε. της Ελλάδας, της Κύπρου και του Απόδημου Ελληνισμού.

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα.

Εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση υποψηφίων με σοβαρές παθήσεις κατά το ακαδημαϊκό έτος 2022-23

Σας ενημερώνουμε ότι οι υποψήφιοι με σοβαρές παθήσεις που ενδιαφέρονται να εισαχθούν με την ειδική κατηγορία στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023, καλούνται να αποστείλουν Αίτηση με τα απαραίτητα  δικαιολογητικά από την Πέμπτη 25 Νοεμβρίου έως και την Παρασκευή 17 Δεκεμβρίου 2021 σε μια από τις Επταμελείς Επιτροπές οι οποίες έχουν συγκροτηθεί σε 14 Νοσοκομεία της χώρας.

Επισημαίνουμε ότι η υποβολή της αίτησης και των δικαιολογητικών στις ανωτέρω ημερομηνίες, λόγω των ειδικών συνθηκών (COVID-19) θα πρέπει να γίνει ταχυδρομικώς με συστημένη επιστολή και απόδειξη παραλαβής ή ταχυμεταφορά (courier) σε μία μόνο από τις Επταμελείς Επιτροπές των Νοσοκομείων και με καταληκτική ημερομηνία της ταχυδρομικής σήμανσης την Παρασκευή 17 Δεκεμβρίου 2021. Για το σκοπό αυτό οι υποψήφιοι πρέπει να συμβουλεύονται τα στοιχεία ταχυδρομικής αποστολής από τον συνημμένο στην εγκύκλιο πίνακα και εκτός από την ακριβή διεύθυνση του Νοσοκομείου που θα επιλέξουν, θα πρέπει αναφέρουν  την ένδειξη «Για την Επταμελή Επιτροπή Εξέτασης δικαιολογητικών υποψηφίων με σοβαρές παθήσεις».

Οι υποψήφιοι θα πρέπει να αποστείλουν οι ίδιοι ή ο νόμιμα εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπός τους τα παρακάτω δικαιολογητικά:
α) Αίτηση
β) ιατρικές γνωματεύσεις από Δημόσιο Νοσοκομείο οι οποίες φέρουν σφραγίδα από: i) Συντονιστή Διευθυντή Κλινικής ή Εργαστηρίου του Εθνικού Συστήματος Υγείας (Ε.Σ.Υ.) ή ii) νόμιμα εκτελούντα χρέη Συντονιστή Διευθυντή Κλινικής ή Εργαστηρίου του Εθνικού Συστήματος Υγείας (Ε.Σ.Υ.) ή iii) Καθηγητή Πανεπιστημίου ή Αναπληρωτή Καθηγητή
γ) φωτοαντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας και
δ) εξουσιοδότηση σε εκπρόσωπο (μόνο σε περίπτωση που η διαδικασία διεκπεραιώνεται από τρίτο πρόσωπο).

Πατήστε εδώ για να δείτε την εγκύκλιο.

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε την Αίτηση.

Ολυμπιάδα Γνώσης επί Φυσικών και Τεχνολογικών Κινδύνων,

Σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή 18 Φεβρουαρίου 2022 και ώρα
9.00
(GMT) θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακή Ολυμπιάδα Γνώσης επί Φυσικών και Τεχνολογικών Κινδύνων με θέμα «Καλύτερη γνώση έναντι των καταστροφών» υπό την αιγίδα της Ανοιχτής Μερικής Συμφωνίας
για την Αντιμετώπιση Μεγάλων Καταστροφών του Συμβουλίου της Ευρώπης (EUR-OPA).

Στόχος της Ολυμπιάδας είναι η προώθηση της γνώσης στον τομέα των κινδύνων, καθώς και των σχετικών προληπτικών μέτρων. Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές/τριες ηλικίας 11 έως 16 ετών στο σύνολο των 24 κρατών-μελών της Συμφωνίας, ενώ θα πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο του προγράμματος BeSafeNet της ως άνω Συμφωνίας, με ηλεκτρονική συμμετοχή μέχρι τις 18 Φεβρουαρίου 2022 και ώρα 8.30 π.μ. (GMT) μέσω της ιστοσελίδας http://www.besafenet.net/ .

Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό έγγραφο.