Αρχείο ημέρας 22 Φεβρουαρίου 2023

2ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Τοπικής Ιστορίας της Ερασμείου Ελληνογερμανικής Σχολής με τίτλο: «Μαθητές πρεσβευτές πολιτισμού»

Σας γνωστοποιούμε τη διεξαγωγή του 2ου Μαθητικού Διαγωνισμού με τίτλο: «Μαθητές πρεσβευτές πολιτισμού», που διοργανώνεται από την Εράσμειο Ελληνογερμανική Σχολή Π. Βόσσου Α.Ε. και απευθύνεται σε μαθητές/τριες όλων των τάξεων Γυμνασίου και Λυκείου (της Γενικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, συμπεριλαμβανομένων των Μουσικών/Καλλιτεχνικών και Εκκλησιαστικών Λυκείων) όλης της χώρας και των ελληνικών σχολείων του εξωτερικού.

Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό έγγραφο.

Πανελλήνιος μαθητικός διαγωνισμός σχεδίου: «Παντός κλίματος – Η ζωή μας στο μέλλον»

Σας γνωστοποιούμε ότι το Μουσείο της Τράπεζας της Ελλάδος[1] διοργανώνει πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό σχεδίου με τίτλο «Παντός κλίματος – Η ζωή μας στο
μέλλον[2]». Ο διαγωνισμός διεξάγεται στο πλαίσιο της περιοδικής έκθεσης του Μουσείου «Οικονομία και κλίμα: Handle with care[3]». Απευθύνεται σε μαθητές / μαθήτριες δευτεροβάθμιας  εκπαίδευσης (Γυμνασίου και Λυκείου). Θα παραχθεί αναμνηστικό μετάλλιο του Νομισματοκοπείου της Τράπεζας της Ελλάδος με το σχέδιο που θα διακριθεί.

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα

Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί Φυσικών / Φυσικής «Αριστοτέλης» 2023 και η Διεθνής Ολυμπιάδα Φυσικής 2023

Διεξάγονται από το Τμήμα Φυσικής – Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΕΚΠΑ) και την Ελληνική Εταιρεία Φυσικής για την Επιστήμη και την Εκπαίδευση (ΕΕΦΕΕ)

Οι Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί Φυσικής Λυκείου «Αριστοτέλης»

την 10η Μαρτίου 2023, ημέρα Παρασκευή  για τους/τις μαθητές/τριες Α’ και Β’ τάξης Λυκείου (12:00-14:00) καθώς και για του/τις μαθητές/τριες της Γ’ τάξης Λυκείου (11:00-14:00) στα Γυμνάσια και Λύκεια όλης της χώρας.

Οι Διαγωνισμοί αυτοί δίνουν την ευκαιρία και τη δυνατότητα της συμμετοχής, του συναγωνισμού και της διάκρισης/βράβευσης σε αυτήν την υψηλού επιπέδου εκπαιδευτική διαδικασία σε όλους τους/τις μαθητές/τριες όλων των τάξεων.

·      Η Διεθνής Ολυμπιάδα Φυσικής

Ο Διαγωνισμός Φυσικής «Αριστοτέλης» δίνει τη δυνατότητα στους/στις μαθητές/τριες της Γ’ Λυκείου όλης της χώρας:

·      να διεκδικήσουν μια θέση από τις πέντε στην Ολυμπιακή Ομάδα της χώρας μας και

·      να την εκπροσωπήσουν στην 53η Διεθνή Ολυμπιάδα Φυσικής 2023 (IPhO 23) μεταβαίνοντας στον τόπο διεξαγωγής της, στο Τόκυο της Ιαπωνίας, από 10 έως και 17 Ιουλίου 2023.

Πληροφορίες, οδηγίες υποβολής δηλώσεων συμμετοχής, ανακοινώσεις αποτελεσμάτων, βραβεύσεις, τα παλαιά θέματα με τις λύσεις τους και οι θεματικές ενότητες των Διαγωνισμών είναι αναρτημένα στους διαδικτυακούς τόπους:

http://microkosmos.uoa.gr  και  www.eefee.gr