Αρχείο ημέρας 25 Φεβρουαρίου 2023

ΑΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΠΟΛΥΗΜΕΡΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΕΚΔΡΟΜΗΣ ΤΗΣ Γ΄ ΛΥΚΕΙΟΥ – ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟΥ

ΑΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΠΟΛΥΗΜΕΡΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΕΚΔΡΟΜΗΣ ΤΗΣ Γ΄ ΛΥΚΕΙΟΥ από 6 έως 10 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2023 – ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Η πολυήμερη εκπαιδευτική εκδρομή της  Γ’  Λυκείου πραγματοποιήθηκε από το πρωί της Δευτέρας 6 Φεβρουαρίου 2023 μέχρι το βράδυ της Παρασκευής 10 Φεβρουαρίου 2023. Συμμετείχαν 121 από τα 133  παιδιά της Γ’ τάξης (ποσοστό 90,97%), και 6 συνοδοί καθηγητές. Τα παιδιά και οι συνοδοί επέστρεψαν κουρασμένα αλλά όχι εξαντλημένα, γεμάτα εμπειρίες και γνώσεις που μόνο η μη τυπική και άτυπη εκπαίδευση μπορούν να προσφέρουν. Η εκδρομή κρίνεται απόλυτα επιτυχημένη, λόγω της πολύ υψηλής συμμετοχής των παιδιών και του πολύ υψηλού βαθμού επίτευξης των εκπαιδευτικών στόχων.

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΟΥ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ

Η εκδρομή ανατέθηκε, μετά από τη σχετική προκήρυξη, από την αρμόδια επιτροπή και σύμφωνα με το με αρ. πρωτ.: 1050/28/11/2022 έγγραφο του σχολείου προς τη ΔΔΕ Ηρακλείου και την Π.Σ. 49/20/12/2022, στο τουριστικό γραφείο LANDMARKS TRAVEL. Η τήρηση των συμφωνηθέντων κρίνεται απόλυτα ικανοποιητική.

Πατήστε εδώ για να δείτε την απολογιστική έκθεση και την αξιολόγηση του τουριστικού γραφείου.

36ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Χημείας – Ολυμπιάδα Χημείας 2023

Η Ένωση Ελλήνων Χημικών (Ε.Ε.Χ.) προκηρύσσει τον 36ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό
Χημείας (Π.Μ.Δ.Χ.) το Κυριακή 19 Μαρτίου 2023 σε διαφορετική ώρα έναρξης για κάθε
τάξη συμμετεχόντων και συγκεκριμένα:

Γ ΛΥΚΕΙΟΥ: 09.00-12.00
Β ΛΥΚΕΙΟΥ: 12.30-15.30
Α ΛΥΚΕΙΟΥ: 16.00-19.00

Οι εγγραφές των μαθητών/τριών θα γίνονται στο
exams.eex.gr μέχρι τις 17 Μαρτίου 2023

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές των Α ́, Β ́ και Γ ́ τάξεων των Γενικών Λυκείων,
καθώς και των ΕΠΑ.Λ, Δημοσίων και Ιδιωτικών, χωρίς να αποκλείεται η συμμετοχή
μαθητών από άλλη τάξη της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και διεξάγεται σε 3 φάσεις.

Στην πρώτη φάση, οι μαθητές και οι μαθήτριες εξετάζονται διαδικτυακά σε ώρα που
θα αναφέρεται στην διαδικτυακή αίτηση συμμετοχής.
• Θα ακολουθήσει δεύτερη φάση του Διαγωνισμού, η οποία θα γίνει στις 7 Μαΐου 2023
και στην οποία θα κληθούν να συμμετάσχουν οι πρωτεύσαντες της Β ́ και Γ ́ Λυκείου
της πρώτης φάσης, συγκεκριμένα, τουλάχιστον οι μαθητές και οι μαθήτριες που έχουν
συγκεντρώσει βαθμολογία μεγαλύτερη ή ίση του 90 και πάντως σε καμία περίπτωση
λιγότεροι από 30 σε κάθε τάξη.

Πατήστε εδώ για να δείτε όλο το έγγραφο.