Αρχείο ημέρας 9 Φεβρουαρίου 2023

Διαγωνισμός Ρομποτικής & Καινοτομίας FIRST® CHAMPIONSHIP GREECE 2022-23

Σας γνωστοποιούμε την προκήρυξη του μαθητικού διαγωνισμού με τίτλο: «Διαγωνισμός Ρομποτικής & Καινοτομίας FIRST® CHAMPIONSHIP GREECE 2022-23», ο οποίος απευθύνεται σε μαθητές/τριες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, σχολικών μονάδων όλων των τύπων της χώρας, καθώς και των ελληνικών σχολείων του εξωτερικού, για το σχολικό έτος 2022-23.

Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό έγγραφο.

33ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής Γενικού Λυκείου 2023

Ο Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής Γενικού Λυκείου για το σχολικό έτος 2022-2023 θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις, ως εξής:
• Η α΄ φάση θα διενεργηθεί εξ αποστάσεως το Σάββατο 4 Μαρτίου 2023 και ώρα 9:30 π.μ.
• Οι ενδιαφερόμενοι μαθητές θα υποβάλουν αίτηση συμμετοχής στην Ε.Ε.Φ., μέχρι την Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου 2023 συμπληρώνοντας την κατάλληλη φόρμα που θα έχει αναρτηθεί στον δικτυακό τόπο http://www.eef.gr
• Ο διαγωνισμός θα έχει διάρκεια τρεις (03) ώρες για τους μαθητές Γενικού Λυκείου και θα διενεργηθεί μέσω πλατφόρμας στην οποία οι συμμετέχοντες μαθητές θα συνδεθούν με την χρήση προσωπικών κωδικών. Τα θέματα της πρώτης φάσης θα είναι αποκλειστικά κλειστού τύπου και το αποτέλεσμα θα εξάγεται άμεσα. Οι πρώτοι μαθητές από κάθε τάξη, οι οποίοι θα συγκεντρώσουν συγκεκριμένο βαθμολογικό όριο, ανεξαρτήτως του αριθμού τους, θα προκριθούν στην δεύτερη και τελική φάση, η οποία θα διεξαχθεί δια ζώσης σε εξεταστικά κέντρα όλης της χώρας.

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα.