Αρχείο ημέρας 21 Φεβρουαρίου 2023

Θερμά συγχαρητήρια🥇🥉♟🎯👏

Το Σαββατοκύριακο 18-19 Φεβρουαρίου 2023 ολοκληρώθηκε η τελική φάση των ατομικών νεανικών αγώνων Κρήτης 2023 στο σκάκι.

Στην κατηγορία των αγοριών μέχρι 16 ετών ο μαθητής της Α’ τάξης του σχολείου μας Φαρσάρης Ζαχαράκης Μιχαήλ κατέκτησε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο. Στην κατηγορία των κοριτσιών μέχρι 16 ετών η μαθήτρια της Α’ τάξης του σχολείου μας Διαμαντή Ελένη κατέκτησε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο. Ο Μιχάλης και η Ελένη προκρίθηκαν στο αντίστοιχο Πανελλήνιο πρωτάθλημα 2023.

Συγχαρητήρια από καρδιάς Μιχάλη και Ελένη. Πολλές ευχές για την ευόδωση όλων των στόχων σας.

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου.

Ανακοινοποίηση- Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την διοργάνωση της εκπαιδευτικής επίσκεψης των μαθητών της Α΄ Λυκείου του 8ου ΓΕΛ Ηρακλείου στα Χανιά

Ο Διευθυντής του 8ου Γενικού Λυκείου Ηρακλείου, σύμφωνα με την Υ.Α 20883/ΓΔ4/12-02-2020 (ΦΕΚ 456 Β) του Υ.ΠΑΙ.Θ., προκηρύσσει την εκδήλωση ενδιαφέροντος από τα τουριστικά γραφεία για τη διοργάνωση της εκπαιδευτικής επίσκεψης των μαθητών/μαθητριών της Α΄ Λυκείου του 8ου  ΓΕΛ Ηρακλείου στα Χανιά, στο πλαίσιο των μαθημάτων της Ιστορίας, των Θρησκευτικών και της Πολιτικής Παιδείας της Α΄ Λυκείου και των δράσεων ενημέρωσης τους.

Γενικά χαρακτηριστικά της εκδρομής

1. Η εκδρομή, πρόκειται να πραγματοποιηθεί από την Τετάρτη 29 Μαρτίου 2023 (αναχώρηση) μέχρι το Σάββατο 1 Απριλίου 2023 (επιστροφή).

2. Προβλέπεται να συμμετάσχουν 85 έως 90 μαθητές/τριες  και πέντε (5) συνοδοί καθηγητές/τριες.

3. Μετάβαση Ηράκλειο – Χανιά  και επιστροφή στο Ηράκλειο:

α) μετάβαση οδικώς από το Ηράκλειο στα Χανιά με τουριστικά λεωφορεία.

β) επιστροφή οδικώς από τα Χανιά στο Ηράκλειο με τουριστικά λεωφορεία.   4. Τρεις (3) διανυκτερεύσεις στα Χανιά σε ξενοδοχείο έως 9 χιλιόμετρα από το κέντρο της πόλης, 4 ή 5 αστέρων, σε δωμάτια δίκλινα ή τρίκλινα (ΟΧΙ τετράκλινα και χωρίς προσθήκη μεταλλικών κλινών ή ράντσων) για τους μαθητές και τις μαθήτριες και μονόκλινα για τους συνοδούς καθηγητές σε άριστη κατάσταση, κλιματιζόμενα, με πρωινό και δείπνο. Στην προσφορά σας να αναφέρετε ρητά την κατηγορία και το όνομα του καταλύματος. Τα δωμάτια των μαθητών/μαθητριών και των καθηγητών να είναι στον ίδιο όροφο ή σε διαδοχικούς  ορόφους και να υπάρχει νυκτερινή φύλαξη (Security).

Πατήστε εδώ για να δείτε την ανακοινοποίηση ως προς τον αριθμό των μαθητών/τριών