Αρχείο μηνός Μάρτιος 2023

Συγχαρητήρια🥇🥈🥉🎯👏

Κατά την Α’ φάση των σχολικών αγώνων Στίβου που διοργάνωσε η ΟΕΣΑΔ ΔΔΕ Ηρακλείου (μεταξύ μαθητών/ τριών των σχολείων της ΔΔΕ Ηρακλείου) στο Παγκρήτιο Στάδιο την Τρίτη 28-3-2023 διακρίθηκαν οι παρακάτω μαθητές/τριες του σχολείου μας:

1.  Ντραγκότι Κλέιντι, μαθητής της Γ` τάξης, 1η θέση στους αγώνες δρόμου των 1500μ. και προκρίθηκε για την Β` φάση,

2. Παπαχατζάκη Χριστίνα, μαθήτρια της Β΄ τάξης, 2η θέση στους αγώνες δρόμου των 2000μ με φυσικά εμπόδια και προκρίθηκε για την Β` φάση,

3.Τζαγκαράκης Νικόλαος, μαθητής της Γ’ τάξης, 2η θέση στους αγώνες δρόμου των 400μ.

4. Ξηρουχάκης Νικήτας, μαθητής της Γ` τάξης, 3η θέση στους αγώνες δρόμου των 100μ. και

5. Αθανασάκης Γεώργιος, μαθητής της Β` τάξης, 2η θέση στο ακόντιο,

Συγχαρητήρια Κλέιντι, Χριστίνα, Νίκο, Νικήτα και Γιώργο ! Θερμές ευχές για την ευόδωση όλων σας των στόχων!

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Καθηγητών του σχολείου

Οδηγός Επαγγελματικού Προσανατολισμού για τελειόφοιτους/απόφοιτους Λυκείου

Σας γνωστοποιούμε ότι η Υπεύθυνη ΣΕΠ της ΔΔΕ Ηρακλείου απέστειλε Οδηγό Επαγγελματικού Προσανατολισμού  για ενημέρωση  των  τελειόφοιτων μαθητών/τριών ( Γ’ τάξη) καθώς και των γονέων και κηδεμόνων τους.

Πατήστε εδώ για να δείτε τον Οδηγό.

Ανάθεση της μετακίνησης μαθητών/τριών του 8ου ΓΕΛ Ηρακλείου στη Σπιναλόγκα και τον Άγιο Νικόλαο

Σύμφωνα με την ΥΑ 20883/ΓΔ4/12-02-2020 (ΦΕΚ 456/τΒ/13-02-2020) του Υ.ΠΑΙ.Θ., ανακοινώνεται ότι το 8ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου, μετά την αξιολόγηση των προσφορών από τον Διευθυντή και τον σύλλογο Διδασκόντων, ανέθεσε τη διοργάνωση της μετακίνησης με λεωφορείο (31) τριάντα ενός μαθητών/τριών  και (3) τριών συνοδών καθηγητών/τριών  από τον χώρο του σχολείου στις 08:30 στη Σπιναλόγκα και τον Άγιο Νικόλαο και επιστροφή στο σχολείο στις 16:00,  στο πλαίσιο διδακτικής επίσκεψης την Τετάρτη 05/04/2023  στο ταξιδιωτικό γραφείο Comfort Travel Service.

Συνολικά κατατέθηκαν στη διεύθυνση του Σχολείου προσφορές από δύο  (2)  ταξιδιωτικά γραφεία.

Με  τη σειρά πρωτοκόλλησης είναι τα εξής:

1. Comfort Travel Service (300 ΕΥΡΩ)
  2. Travelink (350  ΕΥΡΩ)

Όλες οι προσφορές κρίθηκαν ως σύμφωνες με τις προϋποθέσεις της σχετικής πρόσκλησης εκδήλωσης   ενδιαφέροντος και επιλέχθηκε η πλέον συμφέρουσα.

Πατήστε εδώ για να δείτε την ανάθεση και τις προσφορές.

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την πραγματοποίηση διδακτικής επίσκεψης μαθητών του 8ου ΓΕΛ  Ηρακλείου σε τμήμα του Πανεπιστημίου Κρήτης στο Ρέθυμνο

Ο Διευθυντής του 8ου Γενικού Λυκείου Ηρακλείου, σύμφωνα με την Υ.Α 20883/ΓΔ4/12-02-2020 (ΦΕΚ 456 Β) του Υ.ΠΑΙ.Θ., προκηρύσσει την εκδήλωση ενδιαφέροντος για μετακίνηση (31) τριάντα ενός μαθητών/τριών  και (3) τριών  συνοδών καθηγητών/τριών  από το χώρο του σχολείου σε τμήματα του Πανεπιστημίου Κρήτης στο Ρέθυμνο.

Χρόνος πραγματοποίησης:  Τετάρτη 26 Απριλίου 2023.

Πρόγραμμα διδακτικής επίσκεψης:  Αναχώρηση  από το σχολείο στις 08:30 και επιστροφή στο σχολείο στις 16:00.

Η προσφορά θα πρέπει να εξασφαλίζει τα παρακάτω: Τουριστικό λεωφορείο ελεγμένο από το ΚΤΕΟ, έγγραφα καταλληλότητας οχημάτων, επαγγελματική άδεια οδήγησης, ελαστικά σε καλή κατάσταση, καθώς και να πληροί όλες τις προϋποθέσεις ασφάλειας για τη μετακίνηση μαθητών.  Οι προσφορές θα πρέπει να κατατεθούν μέχρι την  Τρίτη 04/04/2023 και ώρα 12:00 στο γραφείο του Διευθυντή του 8ου Γενικού Λυκείου Ηρακλείου. Στην προσφερόμενη τιμή να συμπεριλαμβάνεται ο ΦΠΑ. Προϋπόθεση η έκδοση απόδειξης και όχι τιμολογίου στο όνομα του σχολείου και η απόδοσή της στον υπεύθυνο καθηγητή στο πέρας της επίσκεψης. Το άνοιγμα των προσφορών από την επιτροπή θα γίνει  την ίδια ημέρα στις 12.30.

Πατήστε εδώ για να δείτε την προκήρυξη.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ

Η ταινία μικρού μήκους “Τα κομμάτια πίτσας…. που δεν έφαγα ποτέ” είναι το δημιούργημα του ομίλου κινηματογράφου που λειτούργησε στο σχολείο μας για πρώτη φορά το σχολικό έτος 2022-23.    Υπόθεση της ταινίας: Η ιστορία μιας κοπέλας που προσπαθεί να ξεφύγει από τα σκοτάδια της, από τις διατροφικές διαταραχές. Μια αληθινή ιστορία βασισμένη στον πόνο, στον φόβο αλλά και στη δύναμη που μπορεί να κρύβει κάποιος στην ψυχή του. Διάρκεια: 12′:01”

Λινκ (ταινίας):https://youtu.be/hVe1o7xXgAU

Συντελεστές:
Βαβουράκη Λευκοθέα, Βιδάκης Γεώργιος, Δάγκας Γεώργιος, Κατσάλης Γεώργιος, Κριτσωτάκη Χαρίκλεια, Παπαδάκη Ελένη-Ιωάννα, Σπανάκης Γεώργιος, Τερζάκης Στέφανος, Χρονάκη Μαριάνθη.

Μουσική σύνθεση:  Καπετανάκης Εμμανουήλ-Ανανίας
Σενάριο: Παπαδάκη Ελένη-Ιωάννα, Χρονάκη Μαριάνθη