Αρχείο ημέρας 3 Φεβρουαρίου 2023

Προχωρημένα μαθήματα Φυσικής Σωματιδίων

Σας γνωστοποιούμε ότι ο Τομέας Φυσικής Υψηλών Ενεργειών του Τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Κρήτης οργανώνει και φέτος σε συνεργασία με το European Particle Physics Outreach Group και το Ελληνικό του τμήμα “Ελληνική Ομάδα Εκλαίκευσης” την ημερίδα «International Particle Physics Masterclasses 2023». H ημερίδα θα πραγματοποιηθεί με φυσική παρουσία στο Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Κρήτης στις 18 Μαρτίου 2023.

Πατήστε εδώ για να δείτε το Δελτίο Τύπου.

12ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Για το σχολικό έτος 2022-2023, το 12ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας θα
διεξαχθεί σε υβριδική μορφή σε όλη την Ελλάδα. και στις πόλεις.

Ειδικότερα για τις Περιφερειακές Ενότητες Ηρακλείου, Ρεθύμνου και Λασιθίου
το 12ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας θα πραγματοποιηθεί:

• την Πέμπτη 4 Μαΐου διαδικτυακά, με τη συμμετοχή μαθητών και μαθητριών από όλη την
Ελλάδα και την Ομογένεια
• την Παρασκευή 5 και το Σάββατο 6 Μαΐου 2023, δια ζώσης στους χώρους του
1ου Ε.Κ, του 1ου ΕΠΑΛ και του 6ου ΕΠΑΛ Ηρακλείου.

Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό έγγραφο.

Πανελλήνιος Σχολικός Διαγωνισμός
Sustainable Schools Awards- Act for food

Σας γνωστοποιούμε ότι ο Εκπαιδευτικός Οργανισμός « Ορίζοντες» σε συνεργασία με το Τμήμα Διαιτολογίας και Διατροφολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, προκηρύσσει Πανελλήνιο Μαθητικό διαγωνισμό με τίτλο «Βιώσιμη τροφή- Βιώσιμος Πλανήτης- Γίνε η ΑΡΧΗ!» για το σχολικό έτος 2022-2023.

Πατήστε εδώ για να δείτε την Προκήρυξη.