Αρχείο μηνός Ιανουάριος 2023

Ευχαριστήριο προς το σύλλογο γονέων & κηδεμόνων του 8ου ΓΕ. Λ. Ηρακλείου

Σήμερα Δευτέρα 30 Ιανουαρίου 2023,  ο σύλλογος γονέων &  κηδεμόνων του σχολείου μας έκοψε βασιλόπιτα για  τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας και αντάλλαξε ευχές με εκπροσώπους των μαθητικών κοινοτήτων και εκπαιδευτικούς. Ο σύλλογος γονέων  & κηδεμόνων παρέχει στους μαθητές και τις μαθήτριες του τμήματος  Β1,  που πέτυχαν το φλουρί,  εισιτήριο για την ομαδική παρακολούθηση κινηματογραφικής ταινίας.

Η διεύθυνση και ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου ευχαριστεί θερμά το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων για την ευγενική του προσφορά.

Προκήρυξη υποβολής δικαιολογητικών για το Λιμενικό

Σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του Λιμενικού Σώματος:
www.hcg.gr η προκήρυξη διαγωνισμού εισαγωγής ιδιωτών στις Σχολές Δοκίμων Σημαιοφόρων Λ.Σ.- ΕΛ.ΑΚΤ. και Δοκίμων Λιμενοφυλάκων, ακαδημαϊκού έτους 2023-2024 με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να ενημερωθούν από το διαδίκτυο σχετικά με τον τρόπο συμπλήρωσης και υποβολής της Αίτησης – Υπεύθυνης Δήλωσης, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά τις ημερομηνίες υποβολής τους και τις απαιτούμενες διαδικασίες.
Σύμφωνα με την σχετική προκήρυξη του Υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής,
όσοι/ες έχουν τα απαιτούμενα προσόντα και επιθυμούν να εισαχθούν στις παραγωγικές Σχολές του Λ.Σ. ΕΛ.ΑΚΤ., συμπληρώνουν ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ Αίτηση – Υπεύθυνη Δήλωση για την συμμετοχή στο διαγωνισμό εισαγωγής στην Σχολή Δοκίμων Σημαιοφόρων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. ή / και Δοκίμων Λιμενοφυλάκων, σε ηλεκτρονική εφαρμογή που θα λειτουργήσει ειδικά για το διαγωνισμό, τις ημερομηνίες από 01/02/2023 ημέρα Τετάρτη έως και 14/02/2023 ημέρα Τρίτη. Μετά την 14/02/2023 δεν γίνονται δεκτές αιτήσεις συμμετοχής.
Η διαδικασία υποβολής της ως άνω Αίτησης – Υπεύθυνης Δήλωσης, καθώς και των
απαιτούμενων δικαιολογητικών, θα διεκπεραιώνεται ΕΞ’ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ σύμφωνα με τις οδηγίες που παρέχονται στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Α ́ της προκήρυξης και χωρίς να αποστέλλεται ταχυδρομικά οιοδήποτε έγγραφο.

Πατήστε εδώ για να δείτε την προκήρυξη.

Συγχαρητήρια🥈🎯👏💐

Η μαθήτρια της Γ` τάξης του σχολείου μας, Ψυλλάκη Σοφία κατάκτησε τη 2η θέση στο στο Α` Μέρος του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Ζίου Ζίτσου στο αγωνιστικό σύστημα Fighting της ηλικιακής κατηγορίας -21, που πραγματοποιήθηκε στο Ο.Α.Κ.Α. , στις 20-22/01/2023, γεγονός που την κατατάσσει στην εθνική μας ομάδα!

Θερμά συγχαρητήρια Σοφία! Σου ευχόμαστε υγεία, δύναμη ψυχής, ευόδωση όλων σου των στόχων!

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων/ουσών του σχολείου.

ΝέΟΙ ΟΜΗΡίΔΕΣ, 2023: 2η Πανελλαδική Νεανική Συνάντηση Δημιουργικής Έκφρασης, βασισμένης στα Ομηρικά Έπη

Σας γνωρίζουμε την προκήρυξη της 2ης Πανελλαδικής νεανικής συνάντησης – Φεστιβάλ δημιουργικής έκφρασης, βασισμένης στα Ομηρικά έπη και τις επιδράσεις τους στη διεθνή γραμματεία και καλλιτεχνική έκφραση, με τίτλο: «ΝέΟΙ ΟΜΗΡίΔΕΣ». Το πρόγραμμα- φεστιβάλ απευθύνεται σε μαθητικές ομάδες Γυμνασίων, Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων, Εσπερινών Γυμνασίων-Λυκείων και Ειδικών σχολείων από όλη την Ελλάδα, αλλά και από ελληνικά σχολεία του εξωτερικού για το σχολικό έτος 2022-23.

Πατήστε εδώ για να δείτε την Προκήρυξη.

προκηρύσσει για το σχολικό έτος 2022-23
τη 2η Πανελλαδική νεανική συνάντηση – Φεστιβάλ δημιουργικής έκφρασης, βασισμένης
στα Ομηρικά έπη και τις επιδράσεις τους στη διεθνή γραμματεία και καλλιτεχνική
έκφραση, με τίτλο: «ΝέΟΙ ΟΜΗΡίΔΕΣ». Το πρόγραμμα- φεστιβάλ απευθύνεται σε
μαθητικές ομάδες Γυμνασίων, Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων, Εσπερινών
σχολεία του εξωτερικού.

Διεθνής Μαθητικός Διαγωνισμός με τίτλο:F1 IN SCHOOLS για το σχ. έτος 2022-2023

Σας γνωρίζουμε την έναρξη του διεθνούς διαθεματικού εκπαιδευτικού προγράμματος
– μαθητικού διαγωνισμού “F1 in Schools” που υλοποιείται εδώ και 20 χρόνια σε
περισσότερες από 30 χώρες και διαρκεί καθ’ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.
Οι συμμετέχοντες μαθαίνουν να συνεργάζονται ώστε να σχεδιάσουν και να
δημιουργήσουν μια μηχανική κατασκευή (μικρά μοντέλα Formula 1) και στη
συνέχεια διαγωνίζονται σε Εθνικό, αλλά και σε Παγκόσμιο επίπεδο.Το F1 in Schools οδηγεί στην  εμπειρική απόκτηση βασικών γνώσεων πάνω στις Φυσικές Επιστήμες, τις
Νέες Τεχνολογίες, τη Μηχανική και τα Μαθηματικά, καθώς και στην ανάπτυξη πολύτιμων δεξιοτήτων και ικανοτήτων (προσωπικών και επαγγελματικών), για επαγγελματική καριέρα σε τομείς σχετικούς με το STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics).

Πατήστε εδώ για περισσότερες πληροφορίες.