Αρχείο ημέρας 16 Ιουνίου 2016

Πρόγραμμα ενδοσχολικών επαναληπτικών εξετάσεων Α & Β τάξης

Ανακοινώνεται ότι οι ενδοσχολικές επαναληπτικές εξετάσεις για την Α και Β τάξη είναι αύριο Παρασκευή 17/6/2016 την 1η βάρδια: 8:15 – 10:15

Τα μαθήματα έχουν ως εξής:

• Α τάξη:
    • Αρχαία Ελληνικά
    • Νεοελληνική Γλώσσα
    • Άλγεβρα
  • Β τάξη:
    • Χημεία
    • Μαθηματικά Προσανατολισμού
    • Αρχαία Ελληνικά Γενικής Παιδείας

Οδηγίες για την ηλεκτρονική υποβολή Μηχανογραφικού Δελτίου

Από την Τετάρτη 15 Ιουνίου και ως την Παρασκευή 8 Ιουλίου 2016, οι υποψήφιοι ΓΕΛ και ΕΠΑΛ μπορούν να επισκέπτονται την ηλεκτρονική διεύθυνση http://exams.it.minedu.gov.gr και να υποβάλλουν ηλεκτρονικά το Μηχανογραφικό Δελτίο (Μ.Δ.). Υπενθυμίζεται ότι η προθεσμία είναι αποκλειστική και μετά την παρέλευσή της κανένας υποψήφιος δεν θα μπορεί να οριστικοποιήσει το Μ.Δ.
Για την είσοδο σας στην εφαρμογή είναι απαραίτητα:

• ο προσωπικός κωδικός ασφαλείας (password), που δίδεται από το σχολείο και
  • ο 8ψήφιος κωδικός εξετάσεων.

Παρακαλούνται οι υποψήφιοι να μελετήσουν προσεκτικά τη σχετική εγκύκλιο.

Συμβουλευτική υποψηφίων για τη συμπλήρωση του Μηχανογραφικού

Επειδή οι ημέρες για την ανακοίνωση των βαθμολογιών και τη συμπλήρωση του μηχανογραφικού πλησιάζουν, υπενθυμίζουμε στους υποψηφίους που συμμετείχαν στις πανελλαδικές εξετάσεις για τις «Ημέρες Ενημέρωσης, Συμπληρώνω έξυπνα το Μηχανογραφικό μου δελτίο» από το ΚΕΣΥΠ (Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού) Ηρακλείου.

Πρόκειται για Workshops Εργαστήρια και απευθύνονται  σε μαθητές Γ΄τάξης ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. για την τελική λήψη απόφασης από τους ίδιους ενόψει της συμπλήρωσης του Μηχανογραφικού τους Δελτίου, με ημέρες υλοποίησης 21, 23, 29, Ιουνίου, 4, 5, Ιουλίου 2016 και ώρα 11:00 έως 13:00.

Για περισσότερες πληροφορίες… ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ.

Διαγωνισμός μυθιστορήματος & θεατρικού έργου

Το ΠΜΣ του Πανεπιστημίου Αιγαίου “Παιδικό βιβλίο και παιδαγωγικό υλικό”, διοργανώνει πανελλήνιο διαγωνισμό μυθιστορήματος και θεατρικού έργου.

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής των έργων είναι η 30η Σεπτεμβρίου 2016.

Για περισσότερες πληροφορίες… ΚΑΝΤΕ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΔΩ.