Αρχείο ημέρας 3 Ιουνίου 2016

Εξεταστικά κέντρα Επαναληπτικών Πανελλαδικών Εξετάσεων

Ανακοινώθηκαν από το Υπουργείο Παιδείας,Έρευνας και Θρησκευμάτων τα εξεταστικά κέντρα που θα λειτουργήσουν για τις Επαναληπτικές Πανελλαδικές εξετάσεις.

Οι μαθητές μας θα εξεταστούν:

• γραπτά, στην Αττική, στο 2ο ΓΕΛ Πειραιά (Πυθαγόρα και Τζαβέλλα, Πειραιάς,)  και
  • οι υποψήφιοι με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες (για προφορική εξέταση) στη Β΄ Διεύθυνση Δ.Ε. Αθήνας, στο Κτηριακό Συγκρότημα 1ου Γυμνασίου Ηρακλείου – Πεύκων 50, Ν. Ηράκλειο.

Οι υποψήφιοι πρέπει να προσέρχονται έγκαιρα στο Εξεταστικό ή Βαθμολογικό κέντρο (το αργότερο μέχρι τις 17:00 μ.μ.) την ημέρα της εξέτασης, έχοντας μαζί τους υποχρεωτικά το δελτίο εξεταζομένου και κατά προτίμηση και την αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο.

Προθεσμία κατάθεσης δικαιολογητικών για την Πυροσβεστική Ακαδημία

Ενημερώνουμε τους υποψηφίους για τις Σχολές της Πυροσβεστικής ακαδημίας ότι, όπως αναφέρεται στην σχετική  ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ στις σελίδες 7 & 8, για την κατάθεση των δικαιολογητικών οι υποψήφιοι οφείλουν μέχρι τις 17 Ιουνίου 2016 να καταθέσουν τα δικαιολογητικά τους στις έδρες των Διοικήσεως Πυροσβεστικών Υπηρεσιών Νομών στις αντίστοιχες επιτροπές.

Επίσης με βάση έγγραφο της Διοίκησης Π. Υ. Νομού Ηρακλείου (Πλατεία Κύπρου 5, τηλ: 2813407036) οι υποψήφιοι οφείλουν μαζί με τα δικαιολογητικά τους να καταθέσουν φωτοαντίγραφο της Αίτησης-Δήλωσης συμμετοχής στις πανελλαδικές εξετάσεις. Σε περίπτωση που έχει χαθεί, μπορεί να ζητηθεί φωτοαντίγραφο από το σχολείο.

Η ηλεκτρονική αίτηση ? υπεύθυνη δήλωση των υποψηφίων για την Πυροσβεστική Ακαδημία γίνεται μέσω του:

Προκήρυξη για τις Αστυνομικές Σχολές

Αναρτήθηκε στον ιστότοπο της Ελληνικής Αστυνομίας η προκήρυξη για τους υποψηφίους πανελλαδικών εξετάσεων που ενδιαφέρονται για την εισαγωγή τους στις Αστυνομικές Σχολές.

Οι υποψήφιοι/ες υποχρεούνται να υποβάλουν αυτοπροσώπως στα Αστυνομικά Τμήματα του τόπου κατοικίας ή διαμονής τους τα απαιτούμενα δικαιολογητικά μέχρι και την ώρα 15.00 της 17-06- 2016. Μετά την ημερομηνία αυτή δεν γίνονται δεκτές αιτήσεις συμμετοχής.

Για να μελετήσετε την προκήρυξη…click here