Αρχείο μηνός Ιούλιος 2016

Νέα προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών για Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού (ΑΕΝ)

Ανακοινώνεται ότι τροποποιήθηκε και ορίστηκε ως καταληκτική ημερομηνία υποβολής δικαιολογητικών από υποψήφιους της Πρώτης Γενικής κατηγορίας την 01.08.2016 ημέρα Δευτέρα.

Για να διαβάσετε τη σχετική εγκύκλιο…ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.

Προθεσμία για το Μηχανογραφικό στα Πανεπιστήμια της Κύπρου

Εφιστούμε την προσοχή στους υποψηφίους που ενδιαφέρονται να σπουδάσουν στην Κύπρο για την υποβολή του ειδικού μηχανογραφικού των δυο δημόσιων Πανεπιστημίων της Κύπρου. Συγκεκριμένα η αίτηση εισδοχής, όπως ονομάζεται το μηχανογραφικό, θα πρέπει να σταλεί μαζί με το βαθμό πρόσβασης με συστημένο ταχυδρομείο  μέχρι τις 22 Ιουλίου 2016 (με σφραγίδα ταχυδρομείου μέχρι και 22 Ιουλίου 2016) στη διεύθυνση: Πανεπιστήμιο Κύπρου, Υπηρεσία Σπουδών και Φοιτητικής Μέριμνας, Λεωφόρος Πανεπιστημίου 1, Πανεπιστημιούπολη, 1678, Τ.Θ. 20537 Λευκωσία, Κύπρος, αναγράφοντας στο φάκελο την ένδειξη «Αίτηση Ελλαδιτών Υποψηφίων για εισδοχή 2016 με το νέο σύστημα».

Για περισσότερες πληροφορίες και τις αιτήσεις…ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.

Δυνατότητα επισκόπησης του Μηχανογραφικού

Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται στους υποψηφίους των Πανελλαδικών Εξετάσεων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ ότι από την Τετάρτη 20-7-2016 χρησιμοποιώντας τον προσωπικό τους κωδικό ασφαλείας θα μπορούν να έχουν και πάλι πρόσβαση στην ηλεκτρονική διεύθυνση (http://exams.it.minedu.gov.gr) μόνο για να βλέπουν, να αποθηκεύουν ή να εκτυπώνουν την οριστικοποιημένη μορφή του Μηχανογραφικού τους Δελτίου, το οποίο φέρει αριθμό πρωτοκόλλου.

Διήμερο εκδηλώσεων της Ένωσης Συλλόγων Γονέων Ηρακλείου

Από την Τετάρτη 13 Ιούλη ξεκινούν οι διήμερες εκδηλώσεις της Ένωσης Συλλόγων Γονέων Μαθητών Δήμου Ηρακλείου στο Πάρκο Γεωργιάδη.
Καλούμε τους γονείς, τους εκπαιδευτικούς, τους μαθητές αλλά και όλους τους Ηρακλειώτες  να έρθουν να απολαύσουν τη δημιουργικότητα και τη φαντασία των παιδιών μας.

Για την αφίσα και το πρόγραμμα… ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.

Δυνατότητα ολικής ή μερικής ανάκλησης προτιμήσεων στο μηχανογραφικό

Ανακοινώνεται από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας & Θρησκευμάτων, ότι ορίζεται προθεσμία ως και την Τετάρτη 13/7/2016, μέσα στην οποία υποψήφιοι που υπέβαλαν εμπρόθεσμα το μηχανογραφικό τους δελτίο, μπορούν να ζητήσουν μερική ή ολική ανάκληση προτιμήσεων. Δηλαδή, με αίτηση-υπεύθυνη δήλωση οι υποψήφιοι, μπορούν να ζητήσουν ΜΟΝΟ να διαγραφεί κάποια/κάποιες από τις προτιμήσεις τους και όχι βέβαια να αλλάξουν τη σειρά των προτιμήσεων ή να προσθέσουν νέες προτιμήσεις.

Για να διαβάσετε την πλήρη ανάρτηση στον ιστότοπο του Υπουργείου…ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.