Αρχείο ημέρας 10 Ιουνίου 2021

27ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Αστρονομίας και Διαστημικής 2022

Σας ενημερώνουμε για την έγκριση του 27ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Αστρονομίας και Διαστημικής 2022 για το σχολικό έτος 2021-2022 που προκηρύσσει το Τμήμα Οικονομικών του Πανεπιστήμιου Θεσσαλίας και η Εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος.

Ο Διαγωνισμός Αστρονομίας διεξάγεται για τα Λύκεια με διαφορετικά θέματα και σε τρεις φάσεις. Ας σημειωθεί, ότι στις τρεις φάσεις του διαγωνισμού που αφορούν στους/στις μαθητές/τριες Λυκείου, εκτός από γνώσεις Αστρονομίας, απαιτούνται και στοιχειώδεις γνώσεις
Μαθηματικών και Φυσικής.

Η 1η φάση με το όνομα «ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ» θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 11
Δεκεμβρίου 2021 και ώρα 9.00-11:00 π.μ. διαδικτυακά (εξ αποστάσεως).

H 2η φάση «ΙΠΠΑΡΧΟΣ» του διαγωνισμού θα πραγματοποιηθεί στον Βόλο, στην αίθουσα Β1 του Οικονομικού Τμήματος του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, την Κυριακή 23 Ιανουαρίου 2022 και ώρα 12:00-15:00

Η 3η φάση του διαγωνισμού, με το όνομα «ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ», θα πραγματοποιηθεί στον Βόλο, το Σαββατοκύριακο, 26-27 Φεβρουαρίου 2022.

Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό έγγραφο.

Πανελλαδικές εξετάσεις 2021 – Εφαρμογή του υποχρεωτικού μέτρου του διαγνωστικού ελέγχου νόσησης από τον κορωνοϊό cονid -19

Σας ενημερώνουμε για την εφαρμογή του υποχρεωτικού μέτρου του διαγνωστικού ελέγχου νόσησης (δωρεάν αυτοδιαγνωστικός έλεγχος) από τον κορωνοϊό coVID -19) κατά τη διεξαγωγή των Πανελλαδικών εξετάσεων 2021, γραπτών ή προφορικών από όλους τους συμμετέχοντες .

Επισημαίνεται ότι:

1) Το 1ο τεστ για τους υποψήφιους των ΓΕΛ θα γίνει την Πέμπτη 10-06-2021 με δυνατότητα επιβεβαιωτικού ελέγχου σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος από την Πέμπτη 10-06-2021 μέχρι και την Κυριακή 13-06-2021.

2) Το 2ο τεστ: α) για τους υποψήφιους των ΓΕΛ θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 18-06-2021 με δυνατότητα επιβεβαιωτικού ελέγχου σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος από την Παρασκευή 18-06-2021 μέχρι και τη Δευτέρα 21-06-2021.

3) Οι εκπαιδευτικοί, το διοικητικό και λοιπό προσωπικό υποχρεούνται να υποβάλλονται σε αυτοδιαγνωστικό έλεγχο μία φορά την εβδομάδα, 48 ώρες πριν από την πρώτη προσέλευσή τους στη σχολική μονάδα.

4) Οι γονείς/κηδεμόνες των ανηλίκων μαθητών/τριών, οι ενήλικοι/ες υποψήφιοι/ες, οι εκπαιδευτικοί και το διοικητικό και λοιπό προσωπικό επισκέπτονται την ηλεκτρονική πλατφόρμα self-testing.gov.gr για τη δήλωση του αποτελέσματος του διαγνωστικού ελέγχου. Παρακαλούμε για την πιστή εφαρμογή της σε ό,τι σας αφορά.

Πατήστε εδώ για να δείτε την εγκύκλιο.

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε: 1. Δήλωση αποτελέσματος self – test 2. Σχολική κάρτα για Covid 19

Ενημέρωση για το πρόγραμμα «Ψηφιακή Μέριμνα»

Σας ενημερώνουμε ότι το πρόγραμμα «Ψηφιακή Μέριμνα» εξασφαλίζει επιταγή (voucher) αξίας 200 ευρώ για κάθε μαθητή, σπουδαστή και φοιτητή, που εμπίπτει σε συγκεκριμένα εισοδηματικά και κοινωνικά κριτήρια, για την αγορά τεχνολογικού εξοπλισμού (tablet, laptop, desktop).

Δικαιούχοι του προγράμματος είναι οι οικογένειες με ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα έως 6.000 ευρώ, οι οποίες δικαιούνται να λάβουν επιταγή 200 ευρώ για κάθε εξαρτώμενο τέκνο ηλικίας από 4 έως 24 ετών, το οποίο φοιτά σε επιλέξιμη δημόσια εκπαιδευτική δομή στην Ελλάδα. Διευκρινίζεται ότι το ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα ορίζεται με βάση το ετήσιο οικογενειακό εισόδημα,τον αριθμό των παιδιών ανά οικογένεια και το αν μια οικογένεια είναι μονογονεϊκή ή όχι.

Οι αιτήσεις κατατίθενται ηλεκτρονικά στην εφαρμογή https://beneficiary.digital-access.gov.gr/. Οι αιτούντες καλούνται αρχικά να μπουν στην ιστοσελίδα του προγράμματος https://www.digital-access.gov.gr ώστε να ενημερωθούν για το πρόγραμμα, τα κριτήρια επιλεξιμότητας και την αναλυτική διαδικασία για την υποβολή της αίτησης επιχορήγησης.

Η ημερομηνία γενικής λήξης του Προγράμματος είναι η Παρασκευή 30 Ιουλίου 2021.

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα