Αρχείο μηνός Ιούλιος 2021

9η Διεθνής Μαθητική Συνάντηση Δημοσίου Λόγου στα Γαλλικά με τίτλο «Conseil des Jeunes Citoyens», για το σχ. έτος 2021-2022

Σας ενημερώνουμε για τη διεξαγωγή της 9ης Μαθητικής Συνάντησης Δημοσίου Λόγου στα Γαλλικά με τίτλο « Conseil des Jeunes
Citoyens», που απευθύνεται σε μαθητές/τριες Α’,Β’,Γ’ τάξεων των Δημοσίων και Ιδιωτικών Γυμνασίων και Α’ και Β’ Λυκείου των Δημοσίων και Ιδιωτικών Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων Μουσικών/Καλλιτεχνικών και Εκκλησιαστικών σχολείων της Ελλάδας, που έχουν γνώσεις γαλλικής
γλώσσας, επιπέδου Α2-Β2.

Η μαθητική συνάντηση θα διεξαχθεί το Σάββατο 12 Μαρτίου 2022 από τις 9:00 μέχρι τις 16:30.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να συμβουλεύονται την ιστοσελίδα του φορέα: www.delasalle.gr, καθώς και να απευθύνονται στην υπεύθυνη επικοινωνίας κ. Μαριβίδου Κωνσταντίνα στο email: nmarividou@delasalle.gr και στα τηλέφωνα: 2310673252 και 2310673191

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα.

.

Πανελλαδικές 2021: Υπηρεσία ενημέρωσης για τη συμπλήρωση του μηχανογραφικού από το ΕΛΜΕΠΑ

Το Γραφείο Διασύνδεσης & Σταδιοδρομίας του Ελληνικού Μεσογειακού Πανεπιστημίου (ΕΛΜΕΠΑ) θα παρέχει δωρεάν ενημέρωση για τη συμπλήρωση του μηχανογραφικού δελτίου των μαθητών που συμμετείχαν στις πανελλαδικές εξετάσεις.

Η συγκεκριμένη υπηρεσία θα αφορά αποκλειστικά τα επιστημονικά αντικείμενα των 11 Τμημάτων του ΕΛΜΕΠΑ και θα προσφέρεται από τις 12 Ιουλίου 2021 έως την καταληκτική ημερομηνία κατάθεσης των μηχανογραφικών δελτίων από τους υποψήφιους φοιτητές. Το Γραφείο Διασύνδεσης του ΕΛΜΕΠΑ θα παρέχει πληροφόρηση από Δευτέρα έως Παρασκευή κατά τις ώρες 12:00 – 15:00 στο τηλέφωνο 2810-379335.

Η υπηρεσία εντάσσεται στο πλαίσιο της δράσης “Μαθαίνω για το ΕΛΜΕΠΑ – Επιλέγω ΕΛΜΕΠΑ”, η οποία περιλαμβάνει και τις ακόλουθες ενέργειες που αφορούν τους υποψήφιους φοιτητές:

στο οποίο οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να δουν συνοπτικά όλα τα Τμήματα του ΕΛΜΕΠΑ με οπτικοακουστικό υλικό και μέσω φόρμας να κανονίσουν διαδικτυακό ραντεβού για να μάθετε περισσότερα για το Τμήμα που τους ενδιαφέρει.

• Playlists στο Youtube:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLJW0Ip-ZArfRThtlfSgmu7nEzAuscs7JJ  https://www.youtube.com/playlist?list=PLpVXnpFccFumMaxmC6l0EIzcfgzjwQGIa

όπου οι ενδιαφερόμενοι θα δουν τα video παρουσίασης των Τμημάτων του ΕΛΜΕΠΑ.

Μαθητικός Διαγωνισμός Ορθογραφίας στα γαλλικά για μαθητές/- τριες Δ.Ε. όλης της χώρας – σχ. Έτος 2021-2022.

Σας ενημερώνουμε για την εξ αποστάσεως διεξαγωγή του Μαθητικού Διαγωνισμού Ορθογραφίας στα γαλλικά «Dictée Lavalloise»-«Διαγωνισμός Ορθογραφίας της πόλης Λαβάλ» από το Γενικό Λύκειο Πολυγύρου που
απευθύνεται σε μαθητές/-τριες Δ.Ε. όλης της χώρας για το σχολικό έτος 2021-2022.
Σκοπός του εν λόγω Διαγωνισμού είναι να ενισχυθεί η γαλλοφωνία και να δοθούν ευκαιρίες στους/στις μαθητές/-τριες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης να εξασκήσουν τις γνώσεις τους στη Γαλλική γλώσσα και να συμμετέχουν σε μια διακρατική και πολυπολιτισμική διοργάνωση. Απευθύνεται σε μαθητές/-τριες Γ ́ τάξης Γυμνασίων και Α ́, Β ́, Γ ́ τάξεων Γενικών Λυκείων όλης της χώρας που έχουν γνώσεις γαλλικής γλώσσας επιπέδου μεγαλύτερου ή ίσου του Β1. Τον διαγωνισμό διοργανώνει το ΓΕΛ Πολυγύρου υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Ενότητας Χαλκιδικής με τη συνεργασία του Γαλλικού Ινστιτούτου και της Επιτροπής Αδελφοποίησης Laval-Hellas.

Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί εκτός ωρολογίου προγράμματος (προτεινόμενη ημερομηνία Κυριακή 12 Δεκεμβρίου 2021).

Πατήστε εδώ για να δείτε την έγκριση διεξαγωγής.

3ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Οικονομικών για το σχολικό έτος 2021 – 2022

Σας ενημερώνουμε ότι το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Παν/μίου Θεσσαλίας προκηρύσσει τον 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό
Οικονομικών για το σχολικό έτος 2021 – 2022.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι η περαιτέρω ενασχόληση και εμβάθυνση των μαθητών στην επιστήμη των Οικονομικών (της Μακροοικονομίας και της Μικροοικονομίας), η εξοικείωσή τους με τις έννοιες και τις τεχνικές που χρησιμοποιούνται στην σύγχρονη Οικονομική Επιστήμη και η επιβράβευση της ενδόμυχης και διερευνητικής αυτής προσπάθειάς τους.
Ο Διαγωνισμός Οικονομικών διεξάγεται σε τρεις φάσεις (3) για τους μαθητές της Α’, Β’ και Γ’ Λυκείου.

Η πρώτη (1η ) φάση με το όνομα «ΞΕΝΟΦΩΝ» θα διεξαχθεί διαδικτυακά μέσω της επίσημης ιστοσελίδας του Διαγωνισμού την Κυριακή 28 Νοεμβρίου 2021 και ώρα 12:00-13:00.

Η 2η φάση με το όνομα «ΠΛΑΤΩΝ» θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 23 Ιανουαρίου 2022 και ώρα 12:00-14:00 και πάλι διαδικτυακά μέσω της επίσημης ιστοσελίδας του Διαγωνισμού.

H τρίτη (3η ) φάση «ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ» του διαγωνισμού, θα πραγματοποιηθεί στο Βόλο στο Τμήμα Οικονομικών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, (28ης Οκτωβρίου 78) την Κυριακή, 13η Φεβρουαρίου 2022 και ώρα 12:00-15:00,

Πατήστε εδώ για να δείτε την Προκήρυξη.

Βεβαίωση Συμμετοχής για τις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ 2021

Σας ενημερώνουμε ότι έχουν εκδοθεί οι βεβαιώσεις συμμετοχής στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2021 και οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να τις παραλαμβάνουν αυτοπροσώπως από τη γραμματεία του σχολείου μας.