Αρχείο μηνός Νοέμβριος 2019

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την διοργάνωση της πολυήμερης εκπαιδευτικής εκδρομής των μαθητών της Γ΄Λυκείου σε Βόλο – Θεσσαλονίκη.

Ο Διευθυντής του 8ου Γ. Λυκείου Ηρακλείου, σύμφωνα με την Υ.Α 33120/ΓΔ4/28-02-2017(ΦΕΚ 681/Β/06-03-2017) του ΥΠ.Π.Ε.Θ., προκηρύσσει την εκδήλωση ενδιαφέροντος από τα τουριστικά γραφεία για τη διοργάνωση της πολυήμερης εκπαιδευτικής εκδρομής των μαθητών της Γ΄ Λυκείου του 8ου ΓΕΛ Ηρακλείου σε Βόλο – Θεσσαλονίκη.

Γενικά χαρακτηριστικά της εκδρομής

1. Η εκδρομή, πρόκειται να πραγματοποιηθεί από το Σάββατο 08 Φεβρουαρίου 2020 (αναχώρηση) μέχρι την Παρασκευή 14 Φεβρουαρίου 2020 (επιστροφή).

2. Προβλέπεται να συμμετάσχουν περίπου 145  μαθητές/τριες  και επτά (7) συνοδοί καθηγητές/τριες.

3. Μετάβαση Ηράκλειο – Βόλος – Θεσσαλονίκη και επιστροφή στο Ηράκλειο:

α) μετάβαση ακτοπλοϊκώς από το Ηράκλειο στον Πειραιά με Minoan Lines ή ANEK/SUPERFAST και μετάβαση οδικώς στο Βόλο.

β) επιστροφή αεροπορικώς από τη Θεσσαλονίκη στο Ηράκλειο με απευθείας απογευματινή πτήση της Αegean ή της Ellinair με δυνατότητα μεταφοράς όλων των συμμετεχόντων μαθητών/τριών και των συνοδών καθηγητών/τριών στην ίδια πτήση.

4. Δύο (2) διανυκτερεύσεις στο Βόλο σε κεντρικό ξενοδοχείο 3 ή παραπάνω αστέρων  σε δωμάτια δίκλινα ή τρίκλινα και τρεις (3) διανυκτερεύσεις στη Θεσσαλονίκη σε ξενοδοχείο στο κέντρο της πόλης  4 αστέρων, σε δωμάτια δίκλινα ή τρίκλινα (ΟΧΙ τετράκλινα και χωρίς προσθήκη μεταλλικών κλινών ή ράντσων) για τους μαθητές και μονόκλινα για τους συνοδούς καθηγητές σε άριστη κατάσταση, κλιματιζόμενα, με πρωινό.

Πατήστε εδώ για να δείτε όλη την προκήρυξη.

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός για τη Βιοηθική

Η Εθνική Επιτροπή Βιοηθικής (EEB) και το Εργαστήρι Μελέτης Ιατρικού Δικαίου και Βιοηθικής της Νομικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ) διοργανώνουν πανελλήνιο διαγωνισμό για μαθητές Λυκείων, δημόσιων και ιδιωτικών, με αντικείμενο τη Βιοηθική. Ήδη από το 2011, η ΕΕΒ πραγματοποιεί σειρά ενημερωτικών εκδηλώσεων που απευθύνονται σε μαθητές, με στόχο την ενθάρρυνση του προβληματισμού για θέματα Βιοηθικής μέσα στην τάξη. Στο πλαίσιο αυτής της προσπάθειας, το 2016, εκπονήθηκε ένα βοήθημα (ηλεκτρονικό βιβλίο) για τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές, με στόχο τη συνοπτική παρουσίαση της βασικής θεματολογίας της Βιοηθικής. Το ηλεκτρονικό βιβλίο είναι ελεύθερα διαθέσιμο. Τέλος, από το 2017, η ΕΕΒ και το Εργαστήρι Ιατρικού Δικαίου και Βιοηθικής της Νομικής Σχολής του ΑΠΘ συνδιοργανώνουν εκπαιδευτικά σεμινάρια για τη Βιοηθική.

Πατήστε εδώ για να δείτε την εγκύκλιο και να ανακτήσετε το ηλεκτρονικό βιβλίο.

Ανάθεση διδακτικής επίσκεψης

Σύμφωνα με την ΥΑ 33120/ΓΔ4/28-2-2017 (ΦΕΚ 681/τΒ/6-3-2017) του Υ.ΠΑΙ.Θ, ανακοινώνεται ότι το 8ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου, μετά τη σχετική προκήρυξη και την αξιολόγηση των προσφορών από το Διευθυντή και το σύλλογο Διδασκόντων, ανέθεσε τη διοργάνωση της μετακίνησης με λεωφορείο (23) είκοσι τριών μαθητών/τριών και (2) δύο  συνοδών καθηγητών/τριών από το χώρο του σχολείου στην Ιατρική σχολή του Πανεπιστημίου Κρήτης και επιστροφή στο σχολείο στο πλαίσιο διδακτικής επίσκεψης, την Πέμπτη 28/11/2019 στο ταξιδιωτικό γραφείο Travelink, κρίνοντας την προσφορά αυτή ως :

• απόλυτα σύμφωνη με τις προϋποθέσεις της σχετικής πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος
  • την πλέον συμφέρουσα οικονομικά (μετά από κλήρωση).

Συνολικά κατατέθηκαν στη διεύθυνση του Σχολείου προσφορές από τέσσερα (4)  ταξιδιωτικά γραφεία. Οι τρεις από αυτές πληρούσαν τις προϋποθέσεις (επιστροφή 14:00).

Με  τη σειρά πρωτοκόλλησης είναι τα εξής:

1. Orange Travel (70 ΕΥΡΩ)
  2. 365 Tours (74 ΕΥΡΩ)
  3. Travelink (70 ΕΥΡΩ)
  4. C.TR.S. (65ΕΥΡΩ)

Όλες οι προσφορές δημοσιοποιούνται στην ιστοσελίδα του σχολείου μας.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ

Σας ενημερώνουμε ότι και φέτος ξεκίνησε το πρόγραμμα ενημέρωσης στο μαθητικό πληθυσμό σε συνεργασία και με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας  Έρευνας και Θρησκευμάτων, του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής   (Ι.Ε.Π)  για τη σχολική χρονιά 2019 – 2020.

Πατήστε εδώ για δείτε το σχετικό έγγραφο

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για διδακτική επίσκεψη

Ο Διευθυντής του 8ου Γ. Λυκείου Ηρακλείου, σύμφωνα με την Υ.Α  33120/ΓΔ4/28-02-2017(ΦΕΚ 681/Β/06-03-2017) του ΥΠ.Π.Ε.Θ., προκηρύσσει την εκδήλωση ενδιαφέροντος για μετακίνηση (23) είκοσι τριών   μαθητών/τριών  και (2) δύο  συνοδών καθηγητών/τριών  από το χώρο του σχολείου στην Ιατρική σχολή του Πανεπιστημίου Κρήτης.

Χρόνος πραγματοποίησης:   Πέμπτη 28 Νοεμβρίου 2019.

Πρόγραμμα διδακτικής επίσκεψης:  Αναχώρηση  από το σχολείο στις 08:30 πμ. και επιστροφή στο σχολείο στις 14:00.

Πατήστε εδώ για να δείτε την προκήρυξη