Αρχείο μηνός Οκτώβριος 2019

Αποτελέσματα εισαγωγής και η διαδικασία εγγραφών στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση των υποψηφίων με σοβαρές παθήσεις

Από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώνονται τα ονόματα
των εισαγομένων στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση υποψηφίων με σοβαρές
παθήσεις για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020.
Τα ανωτέρω αποτελέσματα είναι διαθέσιμα στους ενδιαφερόμενους από το
διαδίκτυο (στην ιστοσελίδα του Υ.ΠΑΙ.Θ., https://results.it.minedu.gov.gr).
Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να πληροφορούνται ονομαστικά τα
αποτελέσματα, εφόσον πληκτρολογήσουν τον οκταψήφιο κωδικό τους αριθμό
και τους τέσσερις αρχικούς χαρακτήρες (Επώνυμο, Όνομα, Πατρώνυμο,
Μητρώνυμο). Επισημαίνεται ότι ο «κωδικός αριθμός υποψηφίου» είναι αυτός
που αναγράφεται στο Μηχανογραφικό Δελτίο 2019 υποψηφίων-πασχόντων
από σοβαρές παθήσεις.

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων συγχαίρει τη μαθήτρια και το μαθητή του Σχολείου μας για την επιτυχία τους και τους εύχεται καλές σπουδές και καλή σταδιοδρομία.

Ευχαριστήριο Συλλόγου Αναπήρων

Το Σχολείο μας τα τελευταία 5 χρόνια, στο πλαίσιο της καλλιέργειας και της ανάπτυξης της περιβαλλοντικής συνείδησης των μελών της σχολικής μας κοινότητας, ανακυκλώνει χαρτί, πλαστικό, μπαταρίες και toner. Επίσης, συγκεντρώνει πλαστικά καπάκια που τα παραδίδει σε συλλόγους για την αγορά αναπηρικών αμαξιδίων.

Τη Δευτέρα 21 Οκτωβρίου 2019, το σχολείο μας παρέδωσε στον Παγκρήτιο Σύλλογο Αναπήρων Πολιτών, μεγάλη ποσότητα πλαστικών καπακιών. Ο Σύλλογος, έστειλε ευχαριστήρια επιστολή στο Σχολείο που μπορείτε να δείτε εδώ και μας δίνει ώθηση να συνεχίσουμε και να εντείνουμε όλοι μαζί την προσπάθεια συλλογής, για παραπέρα περιβαλλοντική και κοινωνική προσφορά.

«Ενημέρωση μαθητών/τριών της Γ’ Λυκείου για συμμετοχή σε πτήσεις με Ελικοφόρα Πτητικά Μέσα της Πολεμικής Αεροπορίας

Σας ενημερώνουμε ότι στο πλαίσιο του Εορτασμού του Προστάτη της Πολεμικής Αεροπορίας (ΠΑ), το Σάββατο 9 και την Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2019, θα προγραμματιστούν στην Αεροπορική Βάση Δεκέλειας, πτήσεις μαθητών/τριών της Γ΄ Λυκείου, έτους 2019-2020, με Ελικοφόρα Πτητικά Μέσα της ΠΑ. Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να υποβάλουν ηλεκτρονική αίτηση, μέσω της επίσημης ιστοσελίδας της ΠΑ (www.haf.gr) έως τις 23 Οκτωβρίου 2019 (23:59) και η επιλογή θα πραγματοποιηθεί κατόπιν κλήρωσης η οποία θα διεξαχθεί την Πέμπτη 24 Οκτωβρίου 2019.

Πατήστε εδώ για να δείτε το έγγραφο.

Συγκέντρωση ειδών διατροφής για «Tο Χαμόγελο του Παιδιού»

Σας ενημερώνουμε ότι ο Εθελοντικός Οργανισμός για τα παιδιά «Το Χαμόγελο του Παιδιού», όπως κάθε χρόνο έτσι και εφέτος, ενόψει των επικείμενων εορτών των Χριστουγέννων, επιθυμεί να συγκεντρώσει τρόφιμα προσπαθώντας να καλύψει τις ανάγκες τόσο των παιδιών που διαμένουν στα σπίτια του Συλλόγου, όσο και των παιδιών και οικογενειών που λαμβάνουν υποστηρικτικές υπηρεσίες μέσω των Κέντρων Στήριξης Παιδιού & Οικογένειας, λόγω των σοβαρών προβλημάτων διαβίωσης που αντιμετωπίζουν.

Πατήστε εδώ για να δείτε το έγγραφο.

Το σχολείο μας θα συμμετάσχει και φέτος σε αυτή την προσπάθεια και καλεί όλα τα μέλη της εκπαιδευτικής μας κοινότητας να συνδράμουν.

Ανάθεση Διδακτικής Επίσκεψης

Σύμφωνα με την ΥΑ 33120/ΓΔ4/28-2-2017 (ΦΕΚ 681/τΒ/6-3-2017) του Υ.ΠΑΙ.Θ, ανακοινώνεται ότι το 8ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου, μετά τη σχετική προκήρυξη και την αξιολόγηση των προσφορών από το Διευθυντή και το σύλλογο Διδασκόντων, ανέθεσε τη διοργάνωση της μετακίνησης με λεωφορείο (50) πενήντα μαθητών/τριών και (3) τριών συνοδών καθηγητών/τριών από το χώρο του σχολείου στο Κάστρο και στα Ενετικά Τείχη του Ηρακλείου και επιστροφή στο σχολείο στο πλαίσιο διδακτικής επίσκεψης, την Πέμπτη 31/10/2019 στο ταξιδιωτικό γραφείο Travelink.

Πατήστε εδώ για να δείτε τις προσφορές και την ανάθεση.