Αρχείο μηνός Σεπτέμβριος 2019

Ταινία μικρού μήκους με θέμα τη χρήση αλκοόλ από ανήλικους

Η ταινία αυτή με τίτλο «Στροφές», στοχεύει στην  ευαισθητοποίηση και ενεργοποίηση του κοινωνικού συνόλου, στέλνοντας ταυτόχρονα σαφές μήνυμα στους νέους για αποχή από την κατανάλωση του αλκοόλ, αντιπροτείνοντας  την υιοθέτηση υγειών τρόπων  διασκέδασης και δημιουργικής εκτόνωσης. Ο Δήμος Αγίου Βασιλείου του Νομού Ρεθύμνης θέτει την ταινία «Στροφές» στη διάθεση της Περιφερειακής Εκπαίδευσης Κρήτης προκειμένου να προωθηθεί στα σχολεία και στους μαθητές της Κρήτης, θεωρώντας ότι μπορεί να αποτελέσει αντικείμενο συζήτησης και αφορμή προβληματισμού για την σωστή στάση των νέων απέναντι στο θέμα.

Την ταινία μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ:

Διαγωνισμός Ανοιχτών Τεχνολογιών

Ο Διαγωνισμός απευθύνεται σε ομάδες μαθητών σχολείων της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια, Λύκεια και ΕΠΑΛ) και στα ΙΕΚ τα οποία μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στο διαγωνισμό συμπληρώνοντας τη σχετική φόρμα.

Διαβάστε περισσότερα για τον Διαγωνισμό Ανοιχτών Τεχνολογιών και τη διαδικασία συμμετοχής στο https://robotics.ellak.gr/

7ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός, με θέμα «Ναι στον Αθλητισμό, Όχι στο Κάπνισμα»

Στο πλαίσιο του 10ου Πανελληνίου Μαθητικού Συνεδρίου «Παιδεία για έναν Κόσμο
χωρίς Κάπνισμα», διοργανώνεται ο 7ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός, με θέμα «Ναι στον Αθλητισμό, Όχι στο Κάπνισμα».

Το μαθητικό πρόγραμμα του συνεδρίου που αφορά μαθητές Ε’ και ΣΤ’ Δημοτικού,  Α΄, Β΄, Γ’ Γυμνασίου και Α΄ Λυκείου, έχει προγραμματισθεί να πραγματοποιηθεί  στην  Αθήνα, στις 26 Νοεμβρίου του 2019, στο Υπουργείο Παιδείας και  Θρησκευμάτων,  στην αίθουσα «Jacqueline de Romilly».

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε το έγγραφο και τη δήλωση συμμετοχής στο διαγωνισμό.

Υποβολή Μηχανογραφικού για το 5%

Εκδόθηκε από το υπουργείο Παιδείας η εγκύκλιος για την υποβολή ηλεκτρονικού Μηχανογραφικού Δελτίου για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση υποψηφίων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις, σε ποσοστό 5% επιπλέον των θέσεων εισακτέων, έτους 2019.