Αρχείο μηνός Δεκέμβριος 2019

25ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Αστρονομίας και Διαστημικής 2020

Σας ενημερώνουμε ότι εγκρίνουμε ο 25ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Αστρονομίας και Διαστημικής 2020 για το σχολικό έτος 2019-2020 που προκηρύσσει το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και η Εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος.

Πατήστε εδώ για να δείτε την εγκύκλιο.

16ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας 2020

O Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας (ΠΔΒ), που διεξάγεται σε σύνδεση με τη Διεθνή Ολυμπιάδα Βιολογίας (International Biology Olympiad – IBO), έχει ως σκοπό την επιλογή και την ανάδειξη ταλαντούχων μαθητών/τριών της χώρας που ενδιαφέρονται και ασχολούνται με τη Βιολογία. Παράλληλα, δίνει τη δυνατότητα στους/στις μαθητές/τριες να δοκιμάσουν τις γνώσεις και τις εμπειρίες τους, αλλά και να συμμετάσχουν στις Διεθνείς Ολυμπιάδες Βιολογίας.

Πατήστε εδώ για να δείτε όλο το έγγραφο.

Ανάθεση της Πολυήμερης Εκπαιδευτικής Εκδρομής των μαθητών της Γ΄ τάξης του 8ου ΓΕΛ Ηρακλείου σε Βόλο – Θεσσαλονίκη.

Σύμφωνα με την ΥΑ 33120/ΓΔ4/28-2-2017 (ΦΕΚ 681/τΒ/6-3-2017) του Υ.ΠΑΙ.Θ, ανακοινώνεται ότι το 8ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου, μετά τη σχετική προκήρυξη και την αξιολόγηση των προσφορών από την αρμόδια επιτροπή,  ανέθεσε τη διοργάνωση της Πολυήμερης Εκπαιδευτικής Εκδρομής των μαθητών της Γ΄ τάξης του 8ου ΓΕΛ Ηρακλείου σε Βόλο – Θεσσαλονίκη, από το Σάββατο 08 Φεβρουαρίου 2020  μέχρι την Παρασκευή 14 Φεβρουαρίου 2020, στο ταξιδιωτικό γραφείο LANDMARKS TRAVEL και ειδικότερα για την προσφορά μετάβασης ακτοπλοϊκώς από το Ηράκλειο στον Πειραιά με  πλοίο της γραμμής  (ΑΝΕΚ/SUPERFAST) και από τον Πειραιά με λεωφορεία στο Βόλο και τη Θεσσαλονίκη και επιστροφή από τη Θεσσαλονίκη  με αεροπλάνο της  Ellinair στο Ηράκλειο. Διαμονή στο AEGLI  HOTEL 3*  στο Βόλο και στο CAPSIS HOTEL 4*, κρίνοντας την προσφορά αυτή ως :

• απόλυτα σύμφωνη με τις προϋποθέσεις της σχετικής πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος
  • την πλέον συμφέρουσα οικονομικά.

Συνολικά κατατέθηκαν στη διεύθυνση του Σχολείου προσφορές από τρία (3) ταξιδιωτικά γραφεία.

Με  τη σειρά πρωτοκόλλησης είναι τα εξής:

1. VAI TRAVEL,  2. LANDMARKS TRAVEL και  3. LE GRAND TRAVEL οι οποίες δημοσιοποιούνται και στην ιστοσελίδα του σχολείου μας.

Υπενθυμίζεται ότι, βάσει της παραγράφου 2 του άρθρου 13 της προαναφερθείσας υπουργικής απόφασης, η προθεσμία για πιθανές ενστάσεις λήγει την Τρίτη 10/12/2019 και ώρα 13:00, οπότε και θα πρέπει να έχουν υποβληθεί στο γραφείο της διεύθυνσης του σχολείου.

Πατήστε εδώ για να δείτε την ανάθεση και τις προσφορές.

Τρόπος εξέτασης των πανελλαδικά εξεταζομένων μαθημάτων

Τα θέματα των πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων λαμβάνονται από την ύλη που ορίζεται ως εξεταστέα για κάθε μάθημα κατά το έτος που γίνονται οι εξετάσεις και περιλαμβάνουν ποικιλία ερωτήσεων (π.χ. σύντομης απάντησης, ελεύθερης ανάπτυξης). Οι ερωτήσεις είναι ανάλογες με εκείνες που υπάρχουν στα σχολικά εγχειρίδια και στις οδηγίες του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.), διατρέχουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερη έκταση της εξεταστέας ύλης, ελέγχουν ευρύ φάσμα διδακτικών στόχων και είναι κλιμακούμενου βαθμού δυσκολίας. Οι υποψήφιοι απαντούν υποχρεωτικά σε όλα τα θέματα.

Πατήστε εδώ για να δείτε όλο την Υπουργική απόφαση.