Αρχείο ημέρας 1 Σεπτεμβρίου 2021

Μαθητικός Διαγωνισμός με τίτλο «6α YouSmile Awards»

Σας ενημερώνουμε ότι «Το Χαμόγελο του Παιδιού» και πιο συγκεκριμένα
το Ευρωπαϊκό Μαθητικό Εθελοντικό Δίκτυο «YouSmile» γνωστοποιεί την
προκήρυξη του Μαθητικού Διαγωνισμού με τίτλο «6α YouSmile Awards» και θέμα «Πράξεις και πρωτοβουλίες μαθητών (σε ατομικό ή ομαδικό επίπεδο), που είχαν θετικό αντίκτυπο στον κοινωνικό τους περίγυρο και ενέπνευσαν άλλα παιδιά ή ενήλικες».
Λήξη Προθεσμίας Υποβολής Συμμετοχών: 30 Απριλίου 2022.

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα.

Γίνε ένας σύγχρονος εγκυκλοπαιδιστής Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Λημματογράφησης

Σας ενημερώνουμε για την προκήρυξη Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού με τίτλο ¨Γίνε ένας σύγχρονος εγκυκλοπαιδιστής¨ που διοργανώνουν το Ίδρυμα Ωνάση και η Ωνάσειος Βιβλιοθήκη σε συνεργασία με τα Γενικά Αρχεία του Κράτους, την Εταιρεία Ελεύθερου Λογισμικού / Λογισμικού Ανοικτού Κώδικα, την εταιρεία PostScriptum και τον Σύλλογο Σχολείων Κοινότητας Βικιπαίδειας Ελλάδας.

Στόχοι του διαγωνισμού: α) τη γνωριμία των μαθητών με την ιστορία της Εγκυκλοπαίδειας από την αρχαιότητα έως σήμερα, β) την αναγνώριση της σημασίας της Wikipedia, της μεγαλύτερης ψηφιακής εγκυκλοπαίδειας, και τη χρήση της από τους εκπαιδευτικούς ως παιδαγωγικού εργαλείου στα πρότυπα της εκπαίδευσης για τον 21ο αιώνα, και γ) την ενεργή συνεισφορά όλης, δυνάμει, της εκπαιδευτικής κοινότητας στον εμπλουτισμό του περιεχομένου της Wikipedia, με λήμματα σχετικά με το 1821.

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα.

Hack the Map: Φανταστικοί Κόσμοι, Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Ψηφιακών Έργων

Σας ενημερώνουμε για την προκήρυξη του πανελλήνιου Διαγωνισμού Hack the Map: Φανταστικοί Κόσμοι που διοργανώνουν το Ίδρυμα Ωνάση και η Ωνάσειος Βιβλιοθήκη σε συνεργασία με τα Γενικά Αρχεία του Κράτους, το Αρχείο Χαρτογραφικής Κληρονομιάς -Ιστορικό Αρχείο Μακεδονίας και το Τμήμα Γεωγραφίας του Χαροκόπειου Πανεπιστημίου. Στόχος του διαγωνισμού να αναδείξει σπουδαία ιστορικά τεκμήρια της πολιτιστικής μας κληρονομιάς και να παρακινήσει τη νέα γενιά να τα προσεγγίσει δημιουργικά με τη βοήθεια των νέων τεχνολογιών και του διαδικτύου με έμπνευση περιηγητικούς χάρτες και φανταστικές απεικονίσεις του ελλαδικού χώρου (πόλεων, θαλασσών, ευρύτερων περιοχών) από τον 16ο έως τον 20ο αιώνα.