Αρχείο ημέρας 5 Ιουλίου 2021

6ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός “Ποντιακός Ελληνισμός: μνήμες και όνειρα, παρελθόν, παρόν και μέλλον”

H Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, το Υπουργείο Εσωτερικών (Μακεδονίας-Θράκης) και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υ.ΠΑΙ.Θ. συνδιοργανώνουν με την υποστήριξη της Έδρας Ποντιακών Σπουδών του Α.Π.Θ. και του Πανελλήνιου Συνδέσμου Ποντίων Εκπαιδευτικών τον μαθητικό
Διαγωνισμό:
Ποντιακός Ελληνισμός: μνήμες και όνειρα, παρελθόν, παρόν και
μέλλον
Βασική επιδίωξη του διαγωνισμού είναι να γνωρίσουν οι μαθητές όλων των βαθμίδων (από την Ελλάδα και την
Ομογένεια) τον Ποντιακό Ελληνισμό και συγκεκριμένα την ιστορία του, τον πολιτισμό του και τη συμβολή του
στην ανάπτυξη της Ελλάδας και στη διαμόρφωση της πολιτιστικής της ταυτότητας.

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα.

8ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός “Κύπρος-Ελλάδα-Ομογένεια: Εκπαιδευτικές Γέφυρες”

H Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, το Υπουργείο Εσωτερικών (Μακεδονίας-Θράκης), η Πρεσβεία της Κύπρου στην Ελλάδα – Μορφωτικό Γραφείο – Σπίτι της Κύπρου και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων της Ελλάδος συνδιοργανώνουν τον μαθητικό Διαγωνισμό:
Κύπρος-Ελλάδα-Ομογένεια: εκπαιδευτικές γέφυρες
Βασική επιδίωξη του διαγωνισμού είναι να αποτελέσει εκπαιδευτική «γέφυρα» ανάμεσα στην Ελλάδα, την Κύπρο και την Ομογένεια και να ενδυναμώσει τη συνεργασία και την επικοινωνία ανάμεσα σε όλες τις μαθητικές κοινότητες του Ελληνισμού. Στον διαγωνισμό μπορούν φέτος να συμμετάσχουν μεμονωμένες σχολικές μονάδες ή συμπράξεις σχολείων (δηλαδή ομάδες τουλάχιστον 2 σχολείων).

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα.

«4ος Μαθητικός Διαγωνισμός Οπτικοακουστικής και Ψηφιακής Δημιουργίας με θέμα “Η ιστορία σου, είναι ιστορία της πόλης σου” για μαθητές/τριες Δ.Ε. – σχ. έτ. 2021-2022».

Σας ενημερώνουμε για την έγκριση του Μαθητικού Διαγωνισμού
Οπτικοακουστικής Δημιουργίας και Ψηφιακής Δημιουργίας με τίτλο “Η ιστορία σου, είναι ιστορία της πόλης σου” για μαθητές/τριες Δ.Ε. της χώρας και της Ομογένειας, που συνδιοργανώνουν η Εκπαιδευτική
Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (Υ.ΠΑΙ.Θ) με το Γενικό Συμβούλιο Βιβλιοθηκών του Υ.ΠΑΙ.Θ., το Τμήμα Αρχειονομίας, Βιβλιοθηκονομίας και Μουσειολογίας του Ιονίου Πανεπιστημίου, το Τμήμα Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου, τα
Γενικά Αρχεία του Κράτους(Γ.Α.Κ.) και το Εθνικό Κέντρο Οπτικοακουστικών Μέσων & Επικοινωνίας (ΕΚΟΜΕ Α.Ε.), σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με το Απόσπασμα Πρακτικού 31/17-6-2021 του Δ.Σ. του Ι.Ε.Π., εγκρίνεται η διοργάνωση και διεξαγωγή του εν λόγω Διαγωνισμού, σχολικού έτους 2021-2022, για τους/τις μαθητές/μαθήτριες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας και της Ομογένειας.

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα.

«ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ» (CENSUS@SCHOOL) της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής για μαθητές/τριες Π.Ε. και Δ.Ε. της χώρας – σχ. έτ. 2021-2022»

Σας ενημερώνουμε ότι εγκρίνουμε για το σχολικό έτος 2021- 2022 την υλοποίηση του εκπαιδευτικού προγράμματος «Απογραφή στο σχολείο» (Census@School), το οποίο διοργανώνεται από τον Φορέα σας και απευθύνεται σε μαθητές/τριες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Γυμνασίων, ΓΕΛ και ΕΠΑΛ) όλης της χώρας.

Το εν λόγω εκπαιδευτικό πρόγραμμα στοχεύει στη συνεισφορά στη στατιστική εκπαίδευση των μαθητών/τριών, καθώς και στην ενίσχυση της στατιστικής παιδείας με τη χρήση τεχνολογιών πληροφορίας και επικοινωνιών (ΤΠΕ).

Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό έγγραφο.

Ενημέρωση σχολείων Δ/βάθμιας Εκπ/σης για τις σπουδές στο Τμήμα Μηχανικών Περιβάλλοντος του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης.

Στα πλαίσια ενημέρωσης των μαθητών για τις σπουδές στο Τμήμα Μηχανικών Περιβάλλοντος του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης έχει δημιουργηθεί σύντομο οπτικοακουστικό υλικό το οποίο περιέχει σημαντικές πληροφορίες για το Τμήμα και τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων του Τμήματος. Το οπτικοακουστικό υλικό βρίσκεται στον παρακάτω σύνδεσμο: