Αρχείο μηνός Μάιος 2018

Παράταση της «Ηλεκτρονικής Αίτησης Εγγραφής – Δήλωσης Προτίμησης»

Σας ενημερώνουμε ότι παρατείνεται, μέχρι την Τετάρτη 6 Ιουνίου 2018 και ώρα 22.00 (10.00 μ.μ.), η ημερομηνία υποβολής της «Ηλεκτρονικής Αίτησης Εγγραφής – Δήλωσης Προτίμησης», μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές για το σχολικό έτος 2018-2019 στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr

Προκήρυξη για την εισαγωγή στις Σχολές Ανθυποπυραγών και Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής

Προκηρύχθηκε από τον Αρχηγό Πυροσβεστικού Σώματος Ελλάδας Αντιστράτηγο ΠΣ Σωτήριο Τερζούδη, ο Διαγωνισμός για την εισαγωγή στις Σχολές Ανθυποπυραγών και Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, το ακαδημαϊκό έτος 2018 – 2019.

Για να κατεβάσετε την προκήρυξη πατήστε εδώ.

Πανελλαδικές εξετάσεις υποψηφίων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες

Στην παρούσα εγκύκλιο  περιγράφονται με σύντομο τρόπο οι βασικές πτυχές της διαδικασίας της προφορικής εξέτασης των εξεταζόμενων υποψηφίων και επισημαίνονται ορισμένα σημεία της, προκειμένου να ενισχυθεί η
αντικειμενικότητα της εξέτασης.

Αξιολόγηση μαθητών Γενικού Λυκείου – Τροπολογία

Σας ενημερώνουμε ότι δημοσίευτηκε σην Εφημερίδα της Κυβέρνησης τροπολογία που αφορά την αξιολόγηση μαθητών Γενικού Λυκείου. Σύμφωνα με την τροπολογία, οι παράγραφοι 2, 3, 4 και 5 του άρθρου 26 του π.δ.46/2016 (Α’ 74) αντικαθίστανται από το Άρθρο 39 του Νόμου 4540/22-05-2018 (ΦΕΚ 91Α)

Συγχαρητήρια στο μαθητή του σχολείου μας Αντώνη Καράντζη

Η Διεύθυνση και ο σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας συγχαίρει το μαθητή της Α’ τάξης, Καράντζη Αντώνη για τις πολλαπλές διακρίσεις του στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης ΑμεΑ που διεξήχθη στις 20 και 21 Μαΐου στο κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ. Ο μαθητής του σχολείου μας πήρε μέρος στους αγώνες με το Αθλητικό σωματείο “Η Μεγαλόνησος” και κατέκτησε 6 Μετάλλια.

Συγκεκριμένα: 2 Χρυσά (4Χ50μ Ελεύθερο και 4Χ100 Ελεύθερο), 2 Ασημένια (50μ Ύπτιο και 100μ Ύπτιο) και  2 Χάλκινα (50μ Ελεύθερο και 200μ Ύπτιο)

Μπράβο Αντώνη, έχεις κατακτήσει τις καρδιές της σχολικής μας κοινότητας με το ήθος και τον καθημερινό σου αγώνα. Σου ευχόμαστε καλή πρόοδο και επιτυχία σε κάθε σου προσπάθεια.