Αρχείο μηνός Ιούνιος 2018

Αποτελέσματα Πανελλαδικών εξετάσεων

Την Παρασκευή 29/06/2018, μετά τις 13:00, σύμφωνα με σχετική εγκύκλιο του ΥΠ.Π.Ε.Θ., θα αναρτηθούν στο σχολείο μας οι καταστάσεις με τους βαθμούς των μαθημάτων των πανελλαδικών εξετάσεων. Οι καταστάσεις θα περιλαμβάνουν ΜΟΝΟ  τους κωδικούς και τους βαθμούς των υποψηφίων.

Ταυτόχρονα, όλοι οι υποψήφιοι θα μπορούν να βρίσκουν τη βαθμολογία τους στην ιστοσελίδα http://results.it.minedu.gov.gr  πληκτρολογώντας τον 8-ψήφιο κωδικό τους και τους 4 αρχικούς χαρακτήρες από το επώνυμο, το όνομα, το πατρώνυμο και το μητρώνυμο του υποψηφίου σε κεφαλαίους ελληνικούς χαρακτήρες.

Από την Πέμπτη 5-7-2018 και μετά, όλοι οι υποψήφιοι θα μπορούν να οριστικοποιήσουν το μηχανογραφικό τους δελτίο (επιλέγοντας ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ), στην ηλεκτρονική διεύθυνση http://exams.it.minedu.gov.gr. Η προθεσμία για την οριστική υποβολή των μηχανογραφικών δελτίων λήγει την Δευτέρα 16-7-2018 και είναι αποκλειστική. Μετά την παρέλευση της προθεσμίας κανένας υποψήφιος δεν θα μπορεί να οριστικοποιήσει το μηχανογραφικό δελτίο. Προτείνεται οι υποψήφιοι να εκτυπώσουν ή/και να αποθηκεύσουν στον υπολογιστή τους το οριστικοποιημένο μηχανογραφικό (που θα έχει αποκτήσει αυτόματα και αριθμό πρωτοκόλλου), ώστε ανά πάσα στιγμή να μπορούν να δουν τις τελικές προτιμήσεις τους.

ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΣΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΔΕΛΤΙΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕ.ΣΥ.Π. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

Το Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕ.ΣΥ.Π.) της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηρακλείου, που σκοπό έχει την διευκόλυνση των μαθητών όλων των τάξεων της Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης να διαχειρίζονται θέματα της επαγγελματικής τους ανάπτυξης, διοργανώνει και τη τρέχουσα σχολική χρονιά, εργαστήρια (Workshops)  που απευθύνονται σε μαθητές Γ΄ τάξης ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. για την έξυπνη συμπλήρωση του Μηχανογραφικού τους Δελτίου. Οι συμβουλευτικές ομαδικές συνεδρίες θα γίνονται καθημερινά από 2-16 Ιουλίου 2018, κάθε Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή 9:00-11:00 και 11:00-13:00, στην αίθουσα εκδηλώσεων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, Μονοφατσίου 8,  2ος όροφος.  Για δηλώσεις συμμετοχής στο τηλέφωνο: 2810333783

Ο Υπεύθυνος Σ.Ε.Π.

Αντωνίου Θεόδωρος

Ολοκλήρωση της εγγραφής των μαθητών/τριών

Από τη Δευτέρα 25/06/2018 έως και την Παρασκευή 29/06/2018 και τις ώρες 09:00 έως 13:00, καλούνται οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών που έχουν οριστεί να φοιτήσουν στο σχολείο μας στην Α’, Β’ και Γ’ τάξη κατά το επόμενο σχολικό έτος 2018-2019 για να ολοκληρώσουν την εγγραφή τους.

Σύμφωνα με την ΥΑ 10645/ΓΔ4/ 22-01-2018(ΦΕΚ 120Β/23-01-2018), απαιτούνται τα παρακάτω δικαιολογητικά:

1. Έντυπο της Αίτησης Εγγραφής (παρέχεται από το σχολείο)

2. Απολυτήριο Γυμνασίου, εφόσον αυτό δεν έχει διαβιβαστεί υπηρεσιακά, ή άλλος ισότιμος τίτλος και Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (αφορά μόνο τους/τις μαθητές/τριες που θα εγγραφούν στη Α’ Λυκείου)

3. Εκτύπωση της Ηλεκτρονικής Δήλωσης Προτίμησης (οριστική)

4. Υπεύθυνη Δήλωση (παρέχεται από το σχολείο) του ν. 1599/1986 (Α’ 75), του κηδεμόνα του/της μαθητή/τριας ή του/της ιδίου/ας αν είναι ενήλικος/η στην οποία θα δηλώνονται: α. Η νομιμότητα της άσκησης της κηδεμονίας σύμφωνα με το άρθρο 13 της με αρ. 10645/ΓΔ4/22-1-2018 ΥΑ (Β΄120).σε περίπτωση που ο/η μαθητής/τρια είναι ανήλικος/η, εκτός εάν έχει ήδη υποβάλει δήλωση κηδεμονίας κατά την εγγραφή τον Ιούνιο. β. Η αποδοχή της ηλεκτρονικής ενημέρωσης για ζητήματα της πορείας φοίτησης του/της μαθητή/τριας, καθώς και η ηλεκτρονική διεύθυνση για την παραλαβή των ηλεκτρονικών μηνυμάτων ή ο αριθμός του τηλεφώνου στο οποίο θα αποστέλλονται τα SMS. γ. Ότι ο/η εγγραφόμενος/η μαθητής/τρια δεν φοιτά σε άλλο Γενικό Λύκειο ή Επαγγελματικό Λύκειο ή σχολείο της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης οποιουδήποτε Υπουργείου ή σε σχολή της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης ή στο μεταλυκειακό έτοςτάξη μαθητείας των ΕΠΑ.Λ. ή σε Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.) ή αντίστοιχων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων του εξωτερικού, σύμφωνα με την παράγραφο ΙΣΤ περί Διπλής Φοίτησης. δ. Ότι ο/η εγγραφόμενος/η μαθητής/τρια δεν είναι κάτοχος Απολυτηρίου ΕΠΑ.Λ.

5. Φωτοαντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητας του/της μαθητή/τριας

Για να δείτε τις σχετικές εγκυκλίους και την Υ.Α. πατήστε εδώ.

Διαδικασία υποβολής ηλεκτρονικού μηχανογραφικού

Από την Παρασκευή  22 Ιουνίου 2018 και μέχρι τη Δευτέρα 16 Ιουλίου 2018, που λήγει η διαδικασία υποβολής μηχανογραφικού δελτίου, καλούνται οι μαθητές/τριες του σχολείου μας που είναι υποψήφιοι/ες για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση να προσέρχονται στο σχολείο για να δημιουργήσουν κωδικό ασφαλείας, προκειμένου να τον χρησιμοποιήσουν για την είσοδό τους στο σύστημα υποβολής μηχανογραφικού (https://exams.it.minedu.gov.gr/). Για να κατεβάσετε τη σχετική εγκύκλιο πατήστε εδώ.

2ο Μαθητικό Καλλιτεχνικό Φεστιβάλ Δήμου Ηρακλείου

Ξεκινά την Παρασκευή 22 Ιουνίου 2018 το  2ο Μαθητικό Καλλιτεχνικό Φεστιβάλ Δήμου Ηρακλείου, που είναι αφιερωμένο στη Ντιάνα Μανουρά

Το σχολείο μας συμμετέχει στην έναρξη του Φεστιβάλ με ένα αφιέρωμα στη Ντιάνα που περιλαμβάνει βίντεο με δράσεις της Ντιάνας και δρώμενο με μαθητές της και με μια θεατρική παράσταση από τη θεατρική ομάδα του σχολείου μας την Πέμπτη 28 Ιουνίου 2018 στο κηποθέατρο “Μάνος Χατζηδάκις”.