Αρχείο ημέρας 19 Μαρτίου 2021

Πρόσκληση σε γονείς, μαθητές & εκπαιδευτικούς του ΠΕ.Κ.Ε.Σ Κρήτης σε Διαδικτυακή Εσπερίδα

Το ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κρήτης διοργανώνει τη Δευτέρα 22 Μαρτίου 2021 , στις 18:00 επιμορφωτικό σεμινάριο (webinar) στο πλαίσιο της διαρκούς επιστημονικής και παιδαγωγικής υποστήριξης του σε εκπαιδευτικούς, γονείς και μαθητές όλων των βαθμίδων.
Στη διαδικτυακή αυτή συνάντηση θα αναπτυχθούν δύο θέματα από δύο έγκριτες συνεργάτιδες των ΚΕΣΥ ΚΡΗΤΗΣ.
Θέμα 1ο: ‘’Οργάνωση μελέτης και στρατηγικές αυτορρυθμιζόμενης μάθησης’’
Εισηγήτρια: Μαρία Πετράκη, Φιλόλογος στο ΚΕΣΥ Ρεθύμνου, Μsc Εκπαιδευτικής Ψυχολογίας.
Θέμα 2ο: ‘’Διαχείριση του άγχους που βιώνουν οι μαθητές και οι μαθήτριές μας κατά την περίοδο των
εξετάσεων και ιδιαίτερα μέσα στη δύσκολη υγειονομική περίοδο που διανύουμε’’
. Εισηγήτρια: Έφη Μπουκουβάλα, Φιλόλογος/Ψυχολόγος στο ΚΕΣΥ Λασιθίου, κάτοχος μεταπτυχιακών
τίτλων στις Επιστήμες Αγωγής και στην Εκπαίδευση Ενηλίκων.

Η διαδικτυακή εκδήλωση θα προβάλλεται σε ζωντανή μετάδοση (live-streaming) από το κανάλι του ΠΕΚΕΣ Κρήτης στο YouTube στη διεύθυνση

Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό έγγραφο.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ-ΔΗΛΩΣΗΣ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ-ΔΗΛΩΣΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

Σας ενημερώνουμε ότι παρατείνεται μέχρι και την Τρίτη 30 Μαρτίου η προθεσμία για την υποβολή της Αίτησης –Δήλωσης των αποφοίτων, που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ έτους 2021, καθώς και για τη συμπλήρωση της ήδη υποβληθείσας Αίτησης-Δήλωσης μαθητών.

Πατήστε εδώ για να δείτε το Δελτίο Τύπου.