Αρχείο ημέρας 18 Μαρτίου 2021

Μαθητικός Διαγωνισμός «Φτιάξε τον δικό σου ψηφιακό σεισμογράφο»

Σας ενημερώνουμε για τη διενέργεια Σχολικού Διαγωνισμού με θέμα: «Φτιάξε τον δικό σου ψηφιακό σεισμογράφο» για το τρέχον σχολικό έτος 2020-2021 στο πλαίσιο του έργου ERASMUS+KA3: «Reflecting 4 Change (R4C)». Ο διαγωνισμός πρόκειται να πραγματοποιηθεί σε συνεργασία με την Ελληνογερμανική Αγωγή (Ευρωπαϊκό Συντονιστή του έργου R4C), και το Γεωδυναμικό Ινστιτούτο του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών.

Το έργο Reflecting for Change (R4C) έχει ως προτεραιότητα την προαγωγή της χρήσης «εργαλείων αναστοχασμού» προκειμένου να υποστηριχθεί η καινοτομία και η συστημική αλλαγή στα σχολεία. Στο Reflecting for Change (R4C) η καινοτομία γίνεται αντιληπτή ως η οδός του σχολείου προς την ψηφιακή ωριμότητα (e-maturity) και την ολοκληρωμένη χρήση των ΤΠΕ, και κυρίως ως η οδός του σχολείου προς την “ανοικτότητα” (Έργο OSOS), την προθυμία και ικανότητά του να μοιραστεί τα επιτεύγματά του με άλλα σχολεία και στη δέσμευσή του στις προκλήσεις της σύγχρονης Υπεύθυνης Έρευνας και Καινοτoμίας(RRI).

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα.

Διαδικτυακός Διαγωνισμός Συγγραφής «100 Χρόνια Μέλισσα» σχολικού έτους 2020-21

Σας ενημερώνουμε για την Προκήρυξη Διαγωνισμού Δημιουργικής Γραφής για μαθητές Δημοτικών, Γυμνασίων, Λυκείων, σχολικύ έτους 2020-21 από το Φορέα Παιδικής Προστασίας «Η ΜΕΛΙΣΣΑ». Οι διαγωνιζόμενοι/ες καλούνται να γράψουν μια ιστορία σχετικά με το ίδρυμα «Μέλισσα».

Η κατάθεση των έργων τελειώνει στις 28/03/2021.

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα.