Αρχείο μηνός Απρίλιος 2021

Παροχή οδηγιών για τη δικαιολόγηση των απουσιών μαθητών/τριών που συνοικούν με άτομα που πάσχουν από σοβαρό/ά υποκείμενο/α νοσήματα

Σας ενημερώνουμε ότι για τη δικαιολόγηση των απουσιών των μαθητών/τριών που συνοικούν με άτομα που πάσχουν από σοβαρό/ά υποκείμενο/α νόσημα/τα και την ένταξή τους στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση, τα δικαιολογητικά που προβλέπονται θα πρέπει να υποβάλλονται ως εξής :

Οι κηδεμόνες ή οι ενήλικοι μαθητές υποβάλλουν στο Διευθυντή του σχολείου με κάθε πρόσφορο τρόπο έως την Τετάρτη 12-05-2021:

(α) αίτηση – υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/1986 (μέσω gov.gr ή με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής) για την συμμετοχή τους στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση.
(β) μαζί προσκομίζουν σε σφραγισμένο φάκελο το σύνολο των δικαιολογητικών που έχουν εκδοθεί από δημόσιες δομές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας υγείας που αποδεικνύουν ότι το συνοικούν με αυτούς πρόσωπο πάσχει από σοβαρό ή σοβαρά υποκείμενο/α νόσημα / νοσήματα του άρθρου 2 της ανωτέρω ΚΥΑ. Παράλληλα, εντός του φακέλου
συνυποβάλλεται εκ μέρους των συνοικούντων προσώπων και υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/1986 στην οποία δηλώνουν ότι επιθυμούν η Επιτροπή του άρθρου 1 της ανωτέρω ΚΥΑ να προβεί στην επεξεργασία των φακέλων τους.

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα.

Διαδικτυακές Ενημερώσεις Μαθητών Γυμνασίου και Λυκείου από το Τμήμα Επιστήμης και Τεχνολογίας Υλικών του Πανεπιστημίου Κρήτης για το σχολικό έτος 2020 – 2021

Σας ενημερώνουμε ότι το Τμήμα Επιστήμης και Τεχνολογίας Υλικών
του Πανεπιστημίου Κρήτης διοργανώνει τρεις (3) διαδικτυακές ενημερώσεις
γνωριμίας και παρουσίασης του Τμήματος σε μαθητές και μαθήτριες Γυμνασίου και Λυκείου.
Οι ημερομηνίες και οι ώρες για τις οποίες έχουν προγραμματιστεί οι ενημερώσεις είναι οι ακόλουθες:
Παρασκευή 14 Μαΐου 2021 και ώρα 10:00
Δευτέρα 17 Μαΐου 2021 και ώρα 11:00
Τρίτη 18 Μαΐου 2021 και ώρα 12:00

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα.

26ο Θερινό Σχολείο του Αστεροσκοπείου Αθηνών – Σεπτέμβριος 2021

Σας ενηνερώνουμε ότι το Ινστιτούτο Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών και Τηλεπισκόπησης (ΙΑΑΔΕΤ) του Εθνικού Αστεροσκοπείου της Αθήνας, συνεχίζοντας την 26ετή πρωτοπόρο προσφορά του στην ελληνική εκπαίδευση, προχωράει και φέτος στις 1 και 2 Σεπτεμβρίου 2021, στην οργάνωση του Θερινού Σχολείου διαδικτυακά με ανανεωμένο πρόγραμμα, για μαθητές Λυκείου όλης της χώρας, με
κεντρικό θέμα «Το Σύμπαν, και οι τελευταίες ανακαλύψεις». Στο Σχολείο αυτό θα αξιοποιηθεί όλη η σύγχρονη τεχνολογία και τεχνογνωσία του Αστεροσκοπείου (τηλεσκόπια κ.λ.π.).

Σκοπός του Σχολείου αυτού είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών σε θέματα Αστροφυσικής, Διαστημικής και Περιβάλλοντος και η σύνδεσή τους με την Τεχνολογία και τον Πολιτισμό.
Το Θερινό Σχολείο απευθύνεται σε μαθητές/τριες Λυκείων της χώρας και η συμμετοχή τους είναι προαιρετική.
Οι μαθητές/τριες που επιθυμούν να συμμετάσχουν πρέπει να αποστείλουν την αίτησή τους ηλεκτρονικά μέσω των σχολείων τους μέχρι τις 10 Ιουνίου 2021 στην οργανωτική επιτροπή.

Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό έγγραφο.

Eισαγωγή στις Σχολές Δοκίμων Σημαιοφόρων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. και Δοκίμων Λιμενοφυλάκων με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων.

Σας ενημερώνουμε ότι εκδόθηκε και δημοσιεύθηκε η τροποποιημένη Κοινή Απόφαση των Υπουργών Παιδείας και Θρησκευμάτων και Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής με θέμα: «Καθορισμός των προσόντων, των προϋποθέσεων, των κατηγοριών των υποψηφίων, των κωλυμάτων κατάταξης και των διαδικασιών για την εισαγωγή στις Σχολές Δοκίμων Σημαιοφόρων Λ.Σ. – ΕΛ.ΑΚΤ. και Δοκίμων Λιμενοφυλάκων με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων» (Β’ 1423)». Σύμφωνα με αυτήν προβλέπεται, μεταξύ άλλων, ότι από το τρέχον έτος θα υποβάλλονται πλήρως ηλεκτρονικά η αίτηση και τα δικαιολογητικά για τη συμμετοχή των υποψηφίων στο διαγωνισμό εισαγωγής στις Σχολές Δοκίμων Σημαιοφόρων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. και Δοκίμων Λιμενοφυλάκων μέσω Πανελλαδικών Εξετάσεων.
Επισημαίνεται ότι όταν εκδοθεί η προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή ιδιωτών στις Σχολές Δοκίμων Σημαιοφόρων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. και οκίμων Λιμενοφυλάκων έτους 2021 του Υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής, θα ακολουθήσει νεότερη ενημερωτική εγκύκλιος.

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε την Απόφαση.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΕΣΠΕΡΙΔΑ από το ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κρήτης

Σας ενημερώνουμε ότι στο πλαίσιο του κύκλου επιμορφώσεων της διαρκούς επιστημονικής και παιδαγωγικής υποστήριξης που υλοποιούνται από το ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κρήτης, την Πέμπτη 22 Απριλίου και ώρα 18:20 θα πραγματοποιηθεί εσπερίδα επιμόρφωσης (webinar) για εκπαιδευτικούς, γονείς και μαθητές/μαθήτριες όλων των βαθμίδων.
Στην επιμορφωτική αυτή εσπερίδα θα παρουσιαστεί το θέμα της Κακοποίησης ή/και παραμέλησης μαθητών//τριών, η διαχείριση ενδείξεων, το Πρωτόκολλο ενεργειών που πρέπει να ακολουθείται και ο ρόλος του σχολείου, από διακεκριμένες/ους εισηγήτριες και εισηγητές.

Η εκδήλωση θα προβάλλεται, σε ζωντανή μετάδοση (live-streaming), από το κανάλι του ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κρήτης στο YouTube, στη διεύθυνση:

Μπορείτε ωστόσο να παρακολουθήσετε την εκδήλωση στο χρόνο που επιθυμείτε μπαίνοντας στο κανάλι του ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κρήτης στο YouTube, στη διεύθυνση: https://pekes.pdekritis.gr/live/

Πατήστε εδώ για να διαβάσετε την πρόσκληση