Αρχείο ημέρας 3 Μαρτίου 2021

6ο Φεστιβάλ Μαθητικών Ταινιών 2021 με τίτλο: Camera Οn με συμμετοχή σχολείων Δ.Δ.Ε. Ηρακλείου

Σας ενημερώνουμε για τη διαδικτυακή διεξαγωγή του 6ου Φεστιβάλ Μαθητικών Ταινιών 2021 με τίτλο: Camera Οn εντός της εβδομάδας 17-21 Μαΐου 2021. Το εν λόγω φεστιβάλ διοργανώνεται από το Τοπικό Θεματικό Δίκτυο Πολιτιστικών Θεμάτων των σχολείων Δ.Δ.Ε. Ηρακλείου σε συνεργασία με το Γραφείο Europe Direct – Kέντρο Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Περιφέρειας Κρήτης Ηρακλείου. Στο Φεστιβάλ μπορούν να συμμετάσχουν ταινίες παραγωγής 2019-2020 και 2020-2021, που πραγματοποιήθηκαν στο πλαίσιο προγραμμάτων, διαγωνισμών, μαθημάτων και δράσεων των σχολείων ή είναι προϊόντα ενασχόλησης των μαθητών στο πλαίσιο των ατομικών τους ενδιαφερόντων. Οι εκπαιδευτικοί που ενδιαφέρονται να προβληθεί/ουν η/οι ταινία/ες τους στο Φεστιβάλ Camera On καλούνται να συμπληρώσουν την ηλεκτρονική αίτηση στο https://forms.gle/LQrRDdujHNKexgmt9 έως την Παρασκευή 26 Μαρτίου 2021.

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα.

1o Παγκρήτιο Φεστιβάλ Τέχνης με θέμα: «Ο συμβολισμός της Μάχης της Κρήτης μέσα από την τέχνη»

Σας ενημερώνουμε για την προκήρυξη του 1oυ  Παγκρήτιου Φεστιβάλ Τέχνης με θέμα: «Ο συμβολισμός της  Μάχης της Κρήτης μέσα από την τέχνη». Το εν λόγω φεστιβάλ διοργανώνεται από το Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο-Λύκειο Ρεθύμνου, τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Ρεθύμνου & την Περιφέρεια Κρήτης από 5/3/21-30/5/21 στο πλαίσιο ανάπτυξης υγιούς & δημιουργικού μαθητικού πνεύματος στην εκπαιδευτική κοινότητα.

Προϋποθέσεις συμμετοχής:

·      Στον διαγωνισμό μπορούν να συμμετέχουν όλες οι εκπαιδευτικές δομές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της χώρας.

·      Οι μαθητές/τριες μπορούν να συμμετέχουν με τις εξής μορφές:

Σκίτσα σε Α4 ή Α3 (η επιλογή των υλικών είναι ελεύθερη:μολύβι,ξυλομπογιές,ακρυλικά,λαδοπαστέλ,κλπ)

Κατασκευή μακέτας/διοράματος (στατικός μοντελισμός )

·      Οι εργασίες θα πρέπει να έχουν σταλεί σε μορφή φωτογραφικού αρχείου στο : mail@gym-ee-rethymn.reth.sch.gr  με την ένδειξη  «Η μάχη της Κρήτης μέσα από την τέχνη» μέχρι τις 20/5/21.

Η επιτροπή του φεστιβάλ θα αξιολογήσει όλες τις συμμετοχές από τις 21-28/5/21 και θα βραβεύσει τους νικητές.

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα.