Αρχείο μηνός Νοέμβριος 2018

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ – ΕΚΑΒ

Η Διεύθυνση  και ο Σύλλογος διδασκόντων του 8ου Γενικού Λυκείου Ηρακλείου Κρήτης, εκφράζουμε θερμές ευχαριστίες στο ΕΚΑΒ Ηρακλείου και ιδιαιτέρως την ομάδα των: Ζερβόπουλου Μιχαήλ (Ιατρός), Κουγιουμτζή Αντωνίου και Κλάδου Αντωνίου (διασώστες) που ήρθε σήμερα 30 Νοεμβρίου 2018 από 12:30 έως 15:30, στο σχολείο μας για σεμινάριο Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης, χρήσης απινιδωτή και διαδικασίας απόφραξης αεραγωγών σε καθηγητές και στη γραμματέα του σχολείου.

Με τη θέληση να φανούμε χρήσιμοι όταν και όπου χρειαστεί και σε οποιονδήποτε συνάνθρωπό μας σας ευχαριστούμε και πάλι.

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η Διεύθυνση  και ο Σύλλογος διδασκόντων του 8ου Γενικού Λυκείου Ηρακλείου Κρήτης, εκφράζουν τις θερμές ευχαριστίες τους στην συγγραφέα – λογοτέχνη Νίκη Τρουλλινού  για την ευαισθησία της να ανταποκριθεί στο αίτημα του σχολείου μας να έρθει την Πέμπτη 29 Νοεμβρίου 2018 την πρώτη και δεύτερη διδακτική ώρα, μιλήσει και να συζητήσει με τα παιδιά του τμήματος Β5 του σχολείου μας, στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά και να συνομιλήσουν με ένα σημαντικό πνευματικό άνθρωπο του τόπου μας και να διευρύνουν τους πνευματικούς τους ορίζοντες.

Καλωσόρισμα νέου ΔΣ του συλλόγου γονέων κηδεμόνων

Tο νέο Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 8ου ΓΕΛ Ηρακλείου σας καλωσορίζει. Όλα αυτά τα χρόνια ο Σύλλογος μας έχει οργανώσει δράσεις και έχει στηρίξει πολλά έργα και εκδηλώσεις του Σχολείου όπως καταγράφονται στην ιστοσελίδα μας η οποία θα συνεχιστεί και θα αναβαθμιστεί ώστε να είναι εύκολη η χρήση της από γονείς και μαθητές.

Πατήστε εδώ για να δείτε όλη την ανακοίνωση.

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΒΡΑΒΕΥΣΗΣ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ

Το Περιφερειακό Τμήμα Κρήτης της Ένωσης Ελλήνων Χημικών και ο Δήμος Αγίου Νικολάου σας προσκαλεί το Σάββατο 1 Δεκεμβρίου και ώρα 18.30 στην αίθουσα εκδηλώσεων του Επιμελητηρίου Λασιθίου(Ι. Κούνδουρου 17, Άγιος Νικόλαος), όπου θα τιμηθούν οι  μαθητές  της Κρήτης  που διακρίθηκαν  στον 32ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Χημείας  και στην 50η Ολυμπιάδα Χημείας .

Στην εκδήλωσή  θα μιλήσει ο καθηγητής του Τμήματος Χημείας του Πανεπιστήμιου Κρήτης και Διευθυντής του Ινστιτούτου Ερευνών Περιβάλλοντος και Βιώσιμης Ανάπτυξης  του Εθνικού Αστεροσκοπείου κος Νικόλαος Μιχαλόπουλος, με θέμα

“Κλιματική Αλλαγή προ των πυλών ή το κλίμα εάλω”.

Θα ήταν χαρά μας να σας έχουμε μαζί μας.

Δήμος Αγίου Νικολάου

ΔΕ του Π.Τ Κρήτης της ΕΕΧ

Eισαγωγή στο Λιμενικό με τις Πανελλαδικές Εξετάσεις

Σας ενημερώνουμε ότι εκδόθηκε και δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ Β΄ 5213/21-11- 2018 η υπ’ αριθμ. 2421.1/84993/2018/15-11-2018 Κοινή Απόφαση των Υπουργών Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής με θέμα: «Καθορισμός των προσόντων, των προϋποθέσεων, των κατηγοριών των υποψηφίων, των κωλυμάτων κατάταξης και των διαδικασιών για την εισαγωγή στις Σχολές Δοκίμων Σημαιοφόρων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. και Δοκίμων Λιμενοφυλάκων με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων».

Πατήστε  εδώ για να κατεβάσετε την ΚΥΑ.