Αρχείο ημέρας 19 Νοεμβρίου 2018

Εκλογές Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

Την Τετάρτη 14/11/2018 στο χώρο του σχολείου πραγματοποιήθηκε η ετήσια τακτική και εκλογοαπολογιστική συνέλευση του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 8ου Γενικού Λυκείου Ηρακλείου όπου έγινε ο διοικητικός και οικονομικός απολογισμός.

Ακολούθησαν οι αρχαιρεσίες για την ανάδειξη του νέου Δ.Σ. του Συλλόγου

Την ίδια μέρα, συστάθηκε το νέο Δ.Σ. που προέκυψε από τις εκλογές και έγινε η  συγκρότηση του  σε σώμα ως εξής.

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για διδακτική επίσκεψη στην Κοιν. Σ. Επ. Μελίτακες

Ο Διευθυντής του 8ου Γ. Λυκείου Ηρακλείου, σύμφωνα με την Υ.Α 33120/ΓΔ4/28-02-2017(ΦΕΚ 681/Β/06-03-2017) του ΥΠ.Π.Ε.Θ., προκηρύσσει την εκδήλωση ενδιαφέροντος για μετακίνηση (22) είκοσι δύο μαθητών και (2) δύο  συνοδών καθηγητών από το χώρο του σχολείου στο σχολικό κήπο του Πύργου  που έχει παραχωρηθεί από το Δήμο Αρχανών- Αστερουσίων στην Κοιν. Σ. Επ. Μελίτακες.

Σχολείο Βικιπαίδειας Κρήτης για εκπαιδευτικούς και μαθητές

Όσοι εκπαιδευτικοί ενδιαφέρονται να λάβουν μέρος στο προτεινόμενο δωρεάν επιμορφωτικό πρόγραμμα (ενδεικτικό χρονοδιάγραμμα), το οποίο θα τρέξει σε κάθε Περιφερειακή Ενότητα της Κρήτης, στην έδρα της εκάστοτε Π.Ε. με περιορισμένες θέσεις με σκοπό την εκπροσώπηση το δυνατόν περισσότερων σχολείων, παρακαλούνται να συμπληρώσουν την φόρμα συμμετοχής, στην παρακάτω ιστοσελίδα, ως τις 25/11/2018:

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΩΝ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

Ο Σύλλογος Νεανικής Δημοσιογραφίας «Τύπος και Ουσία-Λευτέρης Δασκαλάκης», σε συνεργασία με το Σύλλογο Δασκάλων Νηπιαγωγών και την Ε.Λ.Μ.Ε. Νομού Ηρακλείου, σας καλούν να συμμετάσχετε στην εναρκτήρια ημερίδα του 5ου  Παγκρήτιου Διαγωνισμού Δημοσιογραφικών Δεξιοτήτων (2018-2019) για μαθητές Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων.

Πατήστε εδώ για να δείτε την πρόσκληση.

1ος ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ST3dM

Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός διεξάγεται στο πλαίσιο της ευρύτερης προσπάθειας του Εργαστηρίου Διδακτικής της Φυσικής και Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας για την εισαγωγή της εκπαιδευτικής φιλοσοφίας STEΑM (Science-Technology-Engineering-Art-Mathematics) στο Ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα. Συγκεκριμένα ο διαγωνισμός αξιοποιείται ως κίνητρο για τη δημιουργία ενός σχεδίου μίας καθημερινής κούπας, με σκοπό τόσο την κατάρτιση των εκπαιδευτικών επάνω στην χρήση 3d εκτυπωτή στην εκπαιδευτική διαδικασία όσο και την εφαρμογή του από μαθητές/τριες.