Αρχείο μηνός Νοέμβριος 2022

Εγκύκλιος για τη διαδικασία ένταξης στο 5% υποψηφίων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις

Οι υποψήφιοι με σοβαρές παθήσεις που ενδιαφέρονται να εισαχθούν στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024, καλούνται να αποστείλουν Αίτηση με τα απαραίτητα δικαιολογητικά από την Τετάρτη 30 Νοεμβρίου έως και την Παρασκευή 23 Δεκεμβρίου 2022, σε μια από τις Επταμελείς Επιτροπές οι οποίες έχουν συγκροτηθεί σε 14 Νοσοκομεία της χώρας, σύμφωνα με εγκύκλιο την οποία εξέδωσε το ΥΠΑΙΘ.

Πατήστε εδώ για να δείτε την εγκύκλιο και την υπουργική απόφαση.

Υποβολή Αίτησης -Δήλωσης για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ΓΕΛ, Έτους 2023

Σας ενημερώνουμε ότι οι υποψήφιοι/ες (μαθητές/τριες και απόφοιτοι) που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ για εισαγωγή στην τριτοβάθμια
εκπαίδευση, καλούνται να υποβάλουν σχετική Αίτηση-Δήλωση (Α-Δ) από Τρίτη 29-11-2022 ως και Δευτέρα 12-12-2022.

Σε περίπτωση που κάποιος/α υποψήφιος/α θελήσει εντός του διαστήματος υποβολής της Α-Δ, να τροποποιήσει την Α-Δ που υπέβαλε, τότε θα πρέπει να μεταβεί στο Λύκειο κατάθεσης της αρχικής Α-Δ όπου θα ζητήσει την ακύρωση της προηγούμενης και την υποβολή νέας με την ίδια ως άνω διαδικασία.

Πατήστε εδώ για να δείτε την εγκύκλιο.

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε την Αίτηση-Δήλωση.

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε την Αίτηση- Υπεύθυνη Δήλωση για τα 3 Μουσικά Τμήματα

Πατήστε εδώ για να δείτε τις Οδηγίες

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την πραγματοποίηση διδακτικής επίσκεψης μαθητών του 8ου ΓΕΛ  Ηρακλείου στο Φεστιβάλ Εθελοντισμού

Ο Διευθυντής του 8ου Γενικού Λυκείου Ηρακλείου, σύμφωνα με την Υ.Α 20883/ΓΔ4/12-02-2020 (ΦΕΚ 456 Β) του Υ.ΠΑΙ.Θ., προκηρύσσει την εκδήλωση ενδιαφέροντος για μετακίνηση (26) είκοσι έξι μαθητών/τριών  και (3) τριών συνοδών καθηγητών/τριών  από το χώρο του σχολείου στον κινηματογράφο Αστόρια Ηρακλείου Κρήτης.

Χρόνος πραγματοποίησης:  Δευτέρα 05 Δεκεμβρίου 2022.

Πρόγραμμα διδακτικής επίσκεψης:  Αναχώρηση  από το σχολείο στις 08:30 και επιστροφή στο σχολείο στις 14:00.

Η προσφορά θα πρέπει να εξασφαλίζει τα παρακάτω: Τουριστικό λεωφορείο ελεγμένο από το ΚΤΕΟ, έγγραφα καταλληλότητας οχημάτων, επαγγελματική άδεια οδήγησης, ελαστικά σε καλή κατάσταση, καθώς και να πληροί όλες τις προϋποθέσεις ασφάλειας για τη μετακίνηση μαθητών.

Οι προσφορές θα πρέπει να κατατεθούν μέχρι την  Πέμπτη  01/12/2022 και ώρα 11:00 πμ  στο γραφείο του Διευθυντή του 8ου Γενικού Λυκείου Ηρακλείου. Στην προσφερόμενη τιμή να συμπεριλαμβάνεται ο ΦΠΑ. Προϋπόθεση η έκδοση απόδειξης και όχι τιμολογίου στο όνομα του σχολείου και η απόδοσή της στον υπεύθυνο καθηγητή στο πέρας της επίσκεψης. Το άνοιγμα των προσφορών από την επιτροπή θα γίνει  την ίδια ημέρα στις 11.30 π.μ.

Πατήστε εδώ για να δείτε την προκήρυξη

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την διοργάνωση της πολυήμερης εκπαιδευτικής εκδρομής των μαθητών της Γ΄ Λυκείου του 8ου ΓΕΛ Ηρακλείου στη Θεσσαλονίκη

Ο Διευθυντής του 8ου Γενικού Λυκείου Ηρακλείου, σύμφωνα με την Υ.Α 20883/ΓΔ4/12-02-2020 (ΦΕΚ 456 Β) του Υ.ΠΑΙ.Θ., προκηρύσσει την εκδήλωση ενδιαφέροντος από τα τουριστικά γραφεία για τη διοργάνωση της πολυήμερης εκπαιδευτικής εκδρομής των μαθητών της Γ΄ Λυκείου του 8ου ΓΕΛ Ηρακλείου στη Θεσσαλονίκη.

Γενικά χαρακτηριστικά της εκδρομής

Η εκδρομή, πρόκειται να πραγματοποιηθεί από τη Δευτέρα 06 Φεβρουαρίου μέχρι την Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου 2023. Προβλέπεται να συμμετάσχουν 124 μαθητές/τριες  και έξι (6) συνοδοί καθηγητές/τριες.

Α) μετάβαση αεροπορικώς από Ηράκλειο για Θεσσαλονίκη με απευθείας πρωινή πτήση της Αegean ή της Sky Express με δυνατότητα μεταφοράς όλων των συμμετεχόντων μαθητών/τριών και των συνοδών καθηγητών/τριών στην ίδια πτήση.

Β) επιστροφή αεροπορικώς από τη Θεσσαλονίκη στο Ηράκλειο με απευθείας απογευματινή ή βραδινή πτήση της Αegean ή της Sky Express με δυνατότητα μεταφοράς όλων των συμμετεχόντων μαθητών/τριών και των συνοδών καθηγητών/τριών στην ίδια πτήση.

Πατήστε εδώ για να δείτε όλη την προκήρυξη.

2ος Παγκρήτιος Μαθητικός Λογοτεχνικός Διαγωνισμός «Βιτσέντζος Κορνάρος»

Σας γνωρίζουμε ότι η Στέγη Βιτσέντζος Κορνάρος που εδρεύει στη Σητεία Κρήτης, πατρίδα του Βιτσέντζου Κορνάρου, στοχεύοντας μεταξύ άλλων στη μελέτη και προβολή του έργου του ποιητή, προκηρύσσει τον 2ο Παγκρήτιο Μαθητικό Διαγωνισμό για το σχολικό έτος 2022-2023 στις κατηγορίες: ΠΟΙΗΣΗ και ΔΙΗΓΗΜΑ. Στόχος του διαγωνισμού είναι να ενισχύσει την αυτοέκφραση των εφήβων και να υποστηρίξει το μάθημα της Λογοτεχνίας και της Έκθεσης στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.

Πατήστε εδώ για να δείτε την Προκήρυξη.