Αρχείο ημέρας 22 Νοεμβρίου 2022

2ος Παγκρήτιος Μαθητικός Λογοτεχνικός Διαγωνισμός «Βιτσέντζος Κορνάρος»

Σας γνωρίζουμε ότι η Στέγη Βιτσέντζος Κορνάρος που εδρεύει στη Σητεία Κρήτης, πατρίδα του Βιτσέντζου Κορνάρου, στοχεύοντας μεταξύ άλλων στη μελέτη και προβολή του έργου του ποιητή, προκηρύσσει τον 2ο Παγκρήτιο Μαθητικό Διαγωνισμό για το σχολικό έτος 2022-2023 στις κατηγορίες: ΠΟΙΗΣΗ και ΔΙΗΓΗΜΑ. Στόχος του διαγωνισμού είναι να ενισχύσει την αυτοέκφραση των εφήβων και να υποστηρίξει το μάθημα της Λογοτεχνίας και της Έκθεσης στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.

Πατήστε εδώ για να δείτε την Προκήρυξη.

Μαθητικός Διαγωνισμός Ραδιοφωνικού Μηνύματος & Τραγουδιού “Κάν’ το ν ́ ακουστεί 2023”

Σας γνωρίζουμε ότι η Επιστημονική Εταιρεία European School Radio, Το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο, η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου του Υπουργείου Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας και το Εθνικό Κέντρο Οπτικοακουστικών Μέσων και Επικοινωνίας συνδιοργανώνουν τον Μαθητικό Διαγωνισμό Ραδιοφωνικού Μηνύματος & Τραγουδιού “Κάν’ το ν ́ ακουστεί 2023” με τίτλο: Η νέα γενιά για την Ειρήνη – Youth for Peace. Ο Διαγωνισμός απευθύνεται στις σχολικές μονάδες της Ελλάδας, της Κύπρου, της Ομογένειας, αλλά και στις υπόλοιπες σχολικές μονάδες διεθνώς.

Οι συμμετοχές υποβάλλονται στην ιστοσελίδα του European School Radio
(http://europeanschoolradio.eu/), ακολουθώντας τις οδηγίες υποβολής. Η υποβολή των
συμμετοχών θα πρέπει να πραγματοποιηθεί από την 10η Οκτωβρίου 2022 έως την 13η Ιανουαρίου 2023.

Πατήστε εδώ για να δείτε την Προκήρυξη.

Ενημέρωση μαθητών/τριών Γ` τάξης ΓΕΛ και ΕΠΑΛ για Στρατιωτικές Σχολές και Σώματα Ασφαλείας

Σας ενημερώνουμε ότι το γραφείο ΣΕΠ της ΔΔΕ Ηρακλείου διοργανώνει ενημερωτική εκδήλωση για τις Στρατιωτικές Σχολές και Σώματα Ασφαλείας στο 3ο ΓΕΛ Ηρακλείου τη Δευτέρα 28/11/2022 και ώρα 18:30 για μαθητές/τριες Γ` τάξης ΓΕΛ και ΕΠΑΛ καθώς για γονείς και κηδεμόνες.