Αρχείο ημέρας 19 Οκτωβρίου 2022

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμού Ποίησης 2022 -2023

Σας ενημερώνουμε ότι τα Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια «Παναγία Προυσιώτισσα» στο Αγρίνιο προκηρύσσουν Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ποίησης για το σχολικό έτος 2022-2023 αφιερωμένο στα Εκατό χρόνια από τη Μικρασιατική καταστροφή.
Ο ξεριζωμός και η προσφυγιά με τη ματιά της ποίησης.

Πατήστε εδώ για να δείτε την Προκήρυξη.

28ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Αστρονομίας & Διαστημικής 2023

Σας γνωστοποιούμε ότι το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Παν/μίου Θεσσαλίας και η Εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος διοργανώνουν τον 28ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Αστρονομίας και Διαστημικής για το σχολικό έτος 2022 – 2023.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι η περαιτέρω ενασχόληση και εμβάθυνση των μαθητών στην επιστήμη της Αστρονομίας, της Αστροφυσικής και της Διαστημικής, η εξοικείωσή τους με τις θαυμαστές τελευταίες ανακαλύψεις των τεχνητών δορυφόρων και άλλων παρατηρητηρίων και η επιβράβευση της ενδόμυχης και διερευνητικής αυτής προσπάθειάς τους.
Ο Διαγωνισμός Αστρονομίας διεξάγεται τόσο στα Λύκεια όσο και στα Γυμνάσια της χώρας, με διαφορετικά θέματα.

Πατήστε εδώ για να δείτε την Προκήρυξη.