Αρχείο ημέρας 24 Οκτωβρίου 2022

Πανελλαδικός Μαθητικός Διαγωνισμός Σχολικής Εφημερίδας με τίτλο: « 17 προκλήσεις για έναν καλύτερο κόσμο »

Σας γνωστοποιούμε ότι ο Εκπαιδευτικός Οργανισμός «Ορίζοντες» προκηρύσσει Πανελλαδικό Μαθητικό Διαγωνισμό Σχολικής Εφημερίδας με τίτλο «17 προκλήσεις… για έναν καλύτερο κόσμο» για το σχολικό έτος 2022-2023. Ο διαγωνισμός αφορά στην έκδοση φύλλου σχολικής εφημερίδας αφιερωμένου στους 17 Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης του ΟΗΕ.

Η εστίαση στους 17 Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης του ΟΗΕ ανταποκρίνεται στον
προβληματισμό και τις ανησυχίες που αναπτύσσονται λόγω της κλιματικής αλλαγής και των σύγχρονων παγκόσμιων προβλημάτων. Ιδιαίτερη βαρύτητα δίνεται στο να ακουστεί η φωνή ων εφήβων και να τους δοθεί η ευκαιρία να αρθρώσουν και αυτοί τον δικό τους λόγο.

Πατήστε εδώ για να δείτε την Προκήρυξη.

4ος Μαθητικός Διαγωνισμός Ψηφιακών Ταινιών με τίτλο: «ΤΟ ΦΥΛΟ ΣΕ ΠΡΩΤΟ ΠΛΑΝΟ»

Σας γνωστοποιούμε την προκήρυξη του 4ου Μαθητικού Διαγωνισμού Ψηφιακών Ταινιών με τίτλο: «ΤΟ ΦΥΛΟ ΣΕ ΠΡΩΤΟ ΠΛΑΝΟ», ο οποίος απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Γυμνασίου και Λυκείου, όλων των τάξεων και όλων των τύπων) της χώρας, για το διδακτικό έτος 2022-2023. Ο εν λόγω διαγωνισμός διοργανώνεται από την Κοινωνική Συνεταιριστική Επιχείρηση Φεστιβάλ Ολυμπίας σε συνεργασία με την Γενική Γραμματεία Δημογραφικής και Οικογενειακής Πολιτικής και Ισότητας των Φύλων.

Πατήστε εδώ για να δείτε την Προκήρυξη.