Αρχείο ημέρας 14 Οκτωβρίου 2022

Patrimonito Διεθνής Διαγωνισμός Storyboard 2022

Σας γνωστοποιούμε ότι στο πλαίσιο υλοποίησης του Εκπαιδευτικού Προγράμματος Νέων Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς από τη Μονάδα Πολιτικής και Καταστατικών Συναντήσεων (PSM) του Κέντρου Παγκόσμιας Κληρονομιάς της UNESCO που δημιουργεί και παράγει κινούμενα σχέδια παγκόσμιας κληρονομιάς για παιδιά καλούνται οι νέοι να εκφράσουν τις ιδέες τους με τη μορφή ενός storyboard, που θα
υποβάλλουν στην UNESCO. Ο διαγωνισμός storyboard Patrimonito είναι ανοιχτός σε νέους από όλο τον κόσμο ηλικίας 12 έως 18 ετών και τους προσφέρει την ευκαιρία να
χρησιμοποιήσουν τη δημιουργικότητα και τις ικανότητές τους, με στόχο την
ευαισθητοποίηση του κοινού για τα μνημεία παγκόσμιας κληρονομιάς. Οι νέοι καλούνται
να δημιουργήσουν storyboards για το θέμα της φετινής διοργάνωσης, με θέμα την
κλιματική αλλαγή. Τα καλύτερα storyboards θα επιλεγούν από μια Διεθνή Κριτική Επιτροπή και θα μετατραπούν επαγγελματικά σε κινούμενα σχέδια, που θα μεταδοθούν παγκοσμίως.

Πατήστε εδώ για πληροφορίες.

7ος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Aegean Robotics Competition 2023

Σας γνωστοποιούμε ότι η ομάδα AegeanRobotics του εργαστηρίου Τεχνητής Νοημοσύνης και Στήριξης Αποφάσεων του Τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Αιγαίου διοργανώνει ττον 7ο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής με τίτλο: με τίτλο: «Aegean Robotics Competition 2023» και απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, σχολικών μονάδων δημόσιων και ιδιωτικών όλων των τύπων, γενικής εκπαίδευσης και ειδικής αγωγής και εκπαίδευσης καθώς και σε φοιτητές της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, της Ελλάδας, για το σχολικό έτος 2022-2023.

Πατήστε εδώ για να δείτε την Προκήρυξη.

Παγκρήτιος Μαθητικός Διαγωνισμός Διηγήματος

Σας γνωστοποιούμε ότι ο Σύλλογος Αλατσατιανών Νομού Ηρακλείου και η Ένωση Φιλολόγων Νομού Ηρακλείου με τη στήριξη της ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΚΡΗΤΗΣ
προκηρύσσουν Παγκρήτιο Μαθητικό Διαγωνισμό Διηγήματος με αφορμή τη συμπλήρωση 100 χρόνων από τη Μικρασιατική Καταστροφή.

Πατήστε εδώ για να δείτε την Προκήρυξη.