Αρχείο ημέρας 1 Φεβρουαρίου 2022

Εθνικός και Ευρωπαϊκός Διαγωνισμός Γνώσεων για το Χρήμα – European Money Quiz

Σας ενημερώνουμε για τη διοργάνωση του Εθνικού και Ευρωπαϊκού Διαγωνισμού Γνώσεων για το Χρήμα – European Money Quiz, ο οποίος απευθύνεται σε μαθητές/τριες Γ ́ Γυμνασίου και Α ́ Λυκείου για το σχολικό έτος 2021-22.
Ο εν λόγω διαγωνισμός υλοποιείται μέσω «παιχνιδιών γνώσεων για το χρήμα» και στοχεύει στη βελτίωση του χρηματοπιστωτικού εγγραμματισμού των μαθητών/τριών.

Πληροφορίες για τον διαγωνισμό μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα της Ελληνικής Ένωσης Τραπεζών https://www.hba.gr/info/emq. Επίσης, οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να απευθύνονται στην υπεύθυνη του διαγωνισμού κ. Σοφία Ζιάκου, από την Ελληνική Ένωση Τραπεζών (τηλ. 2103386419 email: sziakou@hba.gr).

Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον Υπολογισμό της Ακτίνας της Γης – 2022

Σας ενημερώνουμε για τηη διεξαγωγή της εκπαιδευτικής δράσης με τίτλο «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης-2022» τη Δευτέρα 21 Μαρτίου 2022 (Εαρινή Ισημερία).

Η δράση διοργανώνεται από την Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε.) σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών & Τηλεπισκόπησης του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών (Ι.Α.Α.Δ.Ε.Τ.) και αποτελεί συνέχεια εκείνης που διοργανώθηκε κατά το σχολικό έτος 2018-2019, στην οποία συμμετείχαν τα Ε.Κ.Φ.Ε. Σερρών, Πιερίας, Λακωνίας, Θεσπρωτίας, Κω και Αργολίδας.

Φεστιβάλ Εκπαιδευτικής Ρομποτικής

Σας ενημερώνουμε για τη διοργάνωση Φεστιβάλ Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πέλλας το οποίο απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες σχολικών μονάδων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Γυμνασίου, Ειδικού Γυμνασίου, Γ.Ε.Λ. και ΕΠΑ.Λ., Ειδικού Λυκείου, Ε.Ε.Ε.Ε.Κ και ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ.), όλης της χώρας, για τη σχολική χρονιά 2021-2022.
Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό έγγραφο.

Πατήστε εδώ για να δείτε το πρόγραμμα.

9ος Διεθνής Μαθητικός Διαγωνισμός: «Η Εκπαίδευση και ο ξεριζωμός του Ελληνισμού»

Σας ενημερώνουμε ότι το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης του Εθνικού Κέντρου Έρευνας και Διάσωσης Σχολικού Υλικού (ΕΚΕΔΙΣΥ) και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων συνδιοργανώνουν τον 9ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό με τίτλο: «Η Εκπαίδευση και ο ξεριζωμός του Ελληνισμού».

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές Νηπιαγωγείων, Δημοτικών
σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων της Ελλάδας και της Ομογένειας,
δημόσιων και ιδιωτικών.

Ο  9ος Διεθνής Μαθητικός Διαγωνισμός αφιερώνεται και θέτει ως
στόχο την ανάδειξη της ιστορίας της εκπαίδευσης του προσφυγικού
ελληνισμού καθώς το έτος 2022 ξεκινάει μια τριετία εκδηλώσεων μνήμης
 για τη Μικρασιατική Καταστροφή και τον προσφυγικό ελληνισμό
(2022-2024), με αφορμή τη συμπλήρωση των 100 ετών.

Πατήστε εδώ για να δείτε την Προκήρυξη.