Αρχείο ημέρας 10 Φεβρουαρίου 2022

4ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ανοιχτών Τεχνολογιών στην Εκπαίδευση

Σας ενημερώνουμε για την προκήρυξη του 4ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Ανοιχτών Τεχνολογιών στην Εκπαίδευση. Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ανοιχτών Τεχνολογιών στην Εκπαίδευση,  διεξάγεται με την υποστήριξη του Υπουργείου Παιδείας  και συνδιοργανώνεται από δεκάδες πανεπιστήμια, ερευνητικά  κέντρα, Περιφέρειες Δήμους και φορείς από όλη την Ελλάδα, ενώ το κόστος εξοπλισμού για την συμμετοχή των σχολείων θα καλυφθεί από την οργανωτική επιτροπή  του Διαγωνισμού. Ο Διαγωνισμός έχει ως στόχο την εισαγωγή σε όλες τις εκπαιδευτικές βαθμίδες ανοιχτού υλικού και λογισμικού και ανοιχτού εκπαιδευτικού περιεχομένου.

Η τελική προθεσμία για τις δηλώσεις συμμετοχής στον 4ο Πανελλήνιου Διαγωνισμού Ανοιχτών Τεχνολογιών στην Εκπαίδευση (https://openedtech.ellak.gr) παρατείνεται έως τις 28 Φεβρουαρίου 2022.

Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό έγγραφο.

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Λημματογράφησης

Σας ενημερώνουμε για την προκήρυξη του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού “Γίνε ένας σύγχρονος Εγκυκλοπαιδιστής” από το Ίδρυμα Ωνάση και την Ωνάσειο Βιβλιοθήκη για σχολικές ομάδες δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Η συμπλήρωση 200 ετών από την Ελληνική Επανάσταση του 1821 και μαζί τα 20ά γενέθλια της Wikipedia αποτελούν τη διπλή έμπνευση για τον εν λόγω Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Λημματογράφησης.

ΓΑν σας αρέσει ο κόσμος της Wikipedia και χρησιμοποιείτε τις νέες τεχνολογίες δηλώστε συμμετοχή μαζί με τη σχολική σας ομάδα στον διαγωνισμό έως τις 18/2/2022 και γράψτε, μεταφράστε ή εμπλουτίστε λήμματα σχετικά με την Ελληνική Επανάσταση του 1821, αξιοποιώντας ιστορικά τεκμήρια και αντικείμενα των φορέων διοργάνωσης αλλά και άλλων αρχείων, μουσείων και βιβλιοθηκών που διατίθενται ελεύθερα σε ψηφιακή μορφή.

Μπείτε στην πλατφόρμα Classroom, δείτε την προκήρυξη και το υποστηρικτικό υλικό και ετοιμαστείτε να γράψετε ιστορία!

Πατήστε εδώ για να δείτε την Προκήρυξη.