Αρχείο ημέρας 25 Φεβρουαρίου 2022

Δομές ψυχικής υγείας και ψυχοκοινωνικής υποστήριξης παιδιών, εφήβων και οικογενειών

Σας ενημερώνουμε ότι η Ομάδα Συντονισμού και Υποστήριξης ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ Ηρακλείου, συγκέντρωσε στοιχεία επικοινωνίας δομών και υπηρεσιών, στις οποίες μπορούν να απευθύνονται σχολικές μονάδες, γονείς και μαθητές προκειμένου να λάβουν την κατάλληλη υποστήριξη, χωρίς απαραίτητα τη διαμεσολάβηση της. Η παρούσα λίστα έχει αναρτηθεί και στην ιστοσελίδα του ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ  Ηρακλείου.

Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό έγγραφο.

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός: Το φύλο σε πρώτο πλάνο

Σας γνωρίζουμε ότι το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για παιδιά και Νέους και η Γενική Γραμματεία Δημογραφικής και Οικογενειακής Πολιτικής και Ισότητας των Φύλων (Γ.Γ.Δ.Ο.Ρ.Ι.Φ.)
διοργανώνουν τον 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ψηφιακής Ταινίας με τίτλο: «Το φύλο σε πρώτο πλάνο».

Θέμα του Διαγωνισμού είναι η παραγωγή ψηφιακής ταιννίας σχετικά με την ανάγκη εξάλειψης των κάθε είδους έμφυλων στερεότυπων, διακρίσεων και ανισοτήτων λόγω φύλου, σεξουαλικής επιλογής και ταυτότητας φύλου και τον σεβασμό της ανθρώπινης ύπαρξης εν γένει, ανεξάρτητα και τώρα από τις διαχωριστικές ταξινομικές κατηγορίες, μεταξύ των οποίων συκαταλέγεται και το φύλο.

Πατήστε εδώ για να δείτε την προκήρυξη.