Αρχείο ημέρας 4 Απριλίου 2022

“Διάσκεψη για το Μέλλον της Ευρώπης”

Σας γνωρίζουμε ότι η εκπαιδευτική πλατφόρμα του ΥΠΑΙΘ – προσομοίωση της πλατφόρμας για τη Διάσκεψη για το Μέλλον της Ευρώπης, θα είναι ανοιχτή για την υποβολή των κειμένων-προτάσεων των μαθητών/τριών των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, από τη Δευτέρα 11-4-2022 μέχρι και την Παρασκευή 15-4-2022, στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://www.minedu.gov.gr/platforma-protasewn-gia-to-mellon-tis-eurwpis .

Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό Δελτίο Τύπου.

Οδηγός ΣΕΠ για γονείς και κηδεμόνες μαθητών και μαθητριών Α’ & Β’ Λυκείου

Σας γνωρίζουμε ότι η υπεύθυνη Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΣΕΠ) της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηρακλείου απέστειλε για την ενημέρωση των γονέων και κηδεμόνων των μαθητών και μαθητριών της Α’ & Β’ τάξης του Λυκείου οδηγό με θέμα: «Σπουδές στο Λύκειο».

Ο οδηγός αυτός στοχεύει στην πληροφόρηση των γονέων & κηδεμόνων για τις διαθέσιμες επιλογές συνέχισης των σπουδών στο λύκειο και τις διαθέσιμες επιλογές σπουδών μετά το Λύκειο.

Παράλληλα, αποτελεί ένα μέσο γνωριμίας με τις υπηρεσίες Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού που παρέχονται δωρεάν στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηρακλείου σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες.

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε τον οδηγό.

Διαδραστική Διαδικτυακή Ενημέρωση από το Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του ΕΛΜΕΠΑ

Το Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας (ΔΕΤ) του Ελληνικού Μεσογειακού Πανεπιστημίου (ΕΛΜΕΠΑ) διοργανώνει διαδικτυακή εκδήλωση  συμβουλευτικής ενημέρωσης που θα αφορά:

• Πρόγραμμα σπουδών Τμήματος ΔΕΤ
  • Επαγγελματικές προοπτικές αποφοίτων
  • Έρευνα στο Τμήμα
  • Υποδομές – Εγκαταστάσεις Τμήματος
  • Δωρεάν Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΠΜΣ) στη Διοίκηση και Ψηφιακό Μετασχηματισμό
  • Ανάπτυξη εφαρμοσμένου εκπαιδευτικού θέματος

Οι υποψήφιοι φοιτητές αλλά και όσοι γενικά ενδιαφέρονται (λ.χ. γονείς, καθηγητές), συμπληρώνοντας την παρακάτω φόρμα, θα ενημερωθείτε στο προσωπικό σας email για το σύνδεσμο της διαδικτυακής ενημέρωσης που θα γίνει την Τετάρτη 6/4, Πέμπτη 7/4  και Παρασκευή 8/4, σύμφωνα με την ώρα που θα επιλέξετε.

Φόρμα συμμετοχής: https://forms.gle/xGM3Z4JVPytRmieDA

Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό έγγραφο.