Αρχείο ημέρας 5 Δεκεμβρίου 2020

Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα και Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός με τίτλο «Κόμικς/animation», του Οργανισμού για την Τέχνη και τον πολιτισμό, Πολικός Αστέρας, για το σχολικό έτος 2020 – 2021»

Σας ενημερώνουμε για την έγκριση του Εκπαιδευτικού Προγράμματος και του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού με τίτλο «Κόμικς/animation», του Οργανισμού για την Τέχνη και τον πολιτισμό, Πολικός Αστέρας, για το σχολικό έτος 2020 – 2021»

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα.

9ος Πανελλήνιος Λογοτεχνικός Διαγωνισμός Εφηβικού Διηγήματος και Ποίησης «Γρηγόρης Πεντζίκης»

Σας ενημερώνουμε οτι ο 9ος Πανελλήνιος Λογοτεχνικός Διαγωνισμός
Εφηβικού Διηγήματος και Ποίησης «Γρηγόρης Πεντζίκης» για το σχολικό έτος 2020-21 με ελεύθερο θέμα διοργανώνεται σε συνεργασία με το ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Α.Μ.Θ. και απευθύνεται στους μαθητές και τις μαθήτριες των Γυμνασίων και όλων των τύπων Λυκείων της χώρας και των σχολείων Δευτεροβάθμιας της Ομογένειας. Ο διαγωνισμός θα υλοποιηθεί από 1.12.2020 έως 28.02.2020.

Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό έγγραφο.

Διεθνής διαγωνισμός οικονομικών για μαθητές και μαθήτριες λυκείου

Σας ενημερώνουμε για την έγκριση διεξαγωγής της Οικονομικής Ολυμπιάδας, ενός πανελλήνιου διαγωνισμού οικονομικών γνώσεων που απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες λυκείου με στόχο την προώθηση του οικονομικού αλφαβητισμού στους νέους και τις νέες στη χώρα μας.

Η Οικονομική Ολυμπιάδα διοργανώνεται από το ΚΕΦίΜ – Μάρκος Δραγούμης με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (αριθμός πρωτοκόλλου Φ15/ 139260/ Δ2) σε συνεργασία με το τσέχικο Ινστιτούτο Οικονομικής Εκπαίδευσης (INEV), υπεύθυνο φορέα του διεθνούς σκέλους του διαγωνισμού. Ο διαγωνισμός έχει την υποστήριξη της Τράπεζας της Ελλάδας, ενώ στην Επιστημονική Επιτροπή της Οικονομικής Ολυμπιάδας μετέχουν διαπρεπείς οικονομολόγοι από τον ακαδημαϊκό και τον επιχειρηματικό κόσμο.

Εγγραφές συμμετοχής Λυκείων: 17/11 – 18/12 2020

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα.

10ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας για μαθητές/τριες Π.Ε. και Δ.Ε. της χώρας και των ελληνικών σχολείων του εξωτερικού- σχ. Έτος 2020-2021

Σας ενημερώνουμε ότιτο 10ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, το οποίο διοργανώνεται από το Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού
Σχεδιασμού (Π.Ε.ΚΕ.Σ.) Κρήτης και απευθύνεται σε μαθητές/τριες Π.Ε. και Δ.Ε. όλης της χώρας και των ελληνικών σχολείων του εξωτερικού για το σχολικό έτος 2020-2021 θα διεξαχθεί από 13 έως 18 Απριλίου 2021.

Το «Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας» (http://www.digifest.info ) αποτελεί μια γιορτή της ψηφιακής δημιουργικότητας των μαθητών/τριών.

Πατήστε εδώ για να δείτε το έγγραφο.

Πανελλήνιος Διαγωνισμός Μαθητικών Ενημερωτικών Εκδόσεων για το σχολικό έτος 2020-2021

Σας ενημερώνουμε ότι εγκρίνουμε τη διεξαγωγή του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Μαθητικών Ενημερωτικών Εκδόσεων για το σχολικό έτος 2020-2021. O εν λόγω Διαγωνισμός, ο οποίος διοργανώνεται από το Μορφωτικό ίδρυμα της ΕΣΗΕΑ, απευθύνεται σε μαθητές/τριες της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (τάξεων Ε’ και Στ’ Δημοτικού) και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (τάξεων Α’, Β’, Γ’ Γυμνασίου και Α’ ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ., συμπεριλαμβανομένων των Μουσικών/Καλλιτεχνικών και των Εκκλησιαστικών σχολείων) της χώρας.

Πατήστε εδώ για να δείτε το έγγραφο