Διεθνής διαγωνισμός οικονομικών για μαθητές και μαθήτριες λυκείου

Σας ενημερώνουμε για την έγκριση διεξαγωγής της Οικονομικής Ολυμπιάδας, ενός πανελλήνιου διαγωνισμού οικονομικών γνώσεων που απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες λυκείου με στόχο την προώθηση του οικονομικού αλφαβητισμού στους νέους και τις νέες στη χώρα μας.

Η Οικονομική Ολυμπιάδα διοργανώνεται από το ΚΕΦίΜ – Μάρκος Δραγούμης με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (αριθμός πρωτοκόλλου Φ15/ 139260/ Δ2) σε συνεργασία με το τσέχικο Ινστιτούτο Οικονομικής Εκπαίδευσης (INEV), υπεύθυνο φορέα του διεθνούς σκέλους του διαγωνισμού. Ο διαγωνισμός έχει την υποστήριξη της Τράπεζας της Ελλάδας, ενώ στην Επιστημονική Επιτροπή της Οικονομικής Ολυμπιάδας μετέχουν διαπρεπείς οικονομολόγοι από τον ακαδημαϊκό και τον επιχειρηματικό κόσμο.

Εγγραφές συμμετοχής Λυκείων: 17/11 – 18/12 2020

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα.