Αρχείο μηνός Ιανουάριος 2017

Συνέχεια στη συγκέντρωση βοήθειας

Συνεχίζεται η δράση της συγκέντρωσης βοήθειας σε τρόφιμα, φάρμακα και ρουχισμό, τα οποία δίδονται σε απόρους συμπολίτες μας και τις οικογένειες τους, μέσω του Πολιτιστικού Συλλόγου Αϊ Γιάννη. Η δράση υλοποιείται σε συνεργασία του Δεκαπενταμελούς Μαθητικού Συμβουλίου, της Θεατρικής ομάδας και της Περιβαλλοντικής ομάδας του σχολείου μας.

IMG00114 IMG00113

Το προσφυγικό ζήτημα: “Made in Europe”

Tο Δίκτυο Κοινωνικής Αλληλεγγύης Ηρακλείου οργανώνει από 1 έως 5 Φεβρουαρίου 2017 στη Βασιλική του Αγίου Μάρκου μια σειρά από εκδηλώσεις με θέμα το Προσφυγικό ζήτημα. Κεντρικό ρόλο στις εκδηλώσεις έχει η έκθεση σκίτσου του Μιχάλη Κουντούρη με τίτλο «MADE IN EUROPE». Τις πρωινές ώρες λειτουργίας της έκθεσης έχουν προγραμματιστεί επισκέψεις και ξενάγηση σχολείων σε συνεργασία με τη Δ.Δ.Εκπαίδευσης Ηρακλείου, ενώ τα απογεύματα από την Τετάρτη 1/2 έως και το Σάββατο 4/2 έχουν προγραμματιστεί συζητήσεις, προβολές ταινιών και μουσικές εκδηλώσεις.

Ημέρα μνήμης για το Ολοκαύτωμα

Με αφορμή την 27η Ιανουαρίου ως ημέρας μνήμης για το ολοκαύτωμα από τη Ναζιστική Γερμανία του Β΄ Παγκοσμίου πολέμου, παρουσιάζουμε δύο βίντεο της μαθήτριας μας Κουφαλιτάκη Ελένη της Β τάξης, με θέματα τα Ναζιστικά πειράματα και τα Στρατόπεδα εξόντωσης ανθρώπων και της ανθρώπινης αξιοπρέπειας.
Επίσης μπορείτε να παρακολουθήσετε το βίντεο “Πως δημιουργείται ένας Ναζί” ,  τη “Δίκη της Νυρεμβέργης” και άλλα από την ανάρτηση του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Ηρακλείου.

Αναθέσεις για 4 εκπ/κές επισκέψεις

Αναρτήθηκαν στον ιστότοπο της Δ.Δ.Ε. Ηρακλείου και στο Google Drive του σχολείου μας τέσσερις αναθέσεις σε ταξιδιωτικά γραφεία για τρεις εκπαιδευτικές επισκέψεις σε σχολές του Πανεπιστημίου Κρήτης και μια διδακτική επίσκεψη στο Παγκρήτιο στάδιο.