Αρχείο ημέρας 16 Ιανουαρίου 2017

Ευρωπαϊκή ημέρα σχολείων

Η Επιτροπή Europe at School διενεργεί τον διαγωνισμό, τόσο στην Ελλάδα όσο και στην υπόλοιπη Ευρώπη, με θέμα: «ΕNΩΜΕΝΟΙ ΣΤΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ: Η παράδοση στη σύγχρονη εποχή». Στόχος του Διαγωνισμού είναι αφενός η δραστηριοποίηση των μαθητών και η ανάδειξη των ικανοτήτων τους και αφετέρου η συμβολή στη διαμόρφωση της συνείδησης του Ευρωπαίου πολίτη. Για περισσότερες πληροφορίες… επιλέξτε ΕΔΩ.

Διαγωνισμός τοπογραφικών χαρτών

Λεπτομέρειες για το θέμα και τους όρους διενέργειας του διαγωνισμού παρέχονται στην
ιστοσελίδα της Διεθνούς Ένωσης Χαρτογραφίας και σε αυτήν του 28ου Διεθνούς Συνεδρίου
Χαρτογραφίας. Για περισσότερες πληροφορίες… επιλέξτε ΕΔΩ.

Διαγωνισμός εικαστικής δημιουργίας

Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εικαστικής Δημιουργίας με θέμα «Ούτε θύτης, ούτε θύμα στο Διαδίκτυο». Στόχος του Διαγωνισμού είναι να συμβάλει στην πρόληψη του Διαδικτυακού Εκφοβισμού, θέτοντας την εικαστική δημιουργία στην υπηρεσία της ευαισθητοποίησης των μαθητών.
Για περισσότερες πληροφορίες… επιλέξτε ΕΔΩ.

Διαγωνισμός ραδιοφωνικού μηνύματος

Το “European School Radio, το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο?, διοργανώνει τον Πανελλήνιο
Διαγωνισμό Ραδιοφωνικού Μηνύματος και Τραγουδιού ?Κάν? το ν΄ ακουστεί 2017?, με θέμα: ?Η τέχνη της επικοινωνίας?. Ο Διαγωνισμός απευθύνεται στα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της Ελλάδας και της Κύπρου.
Για περισσότερες πληροφορίες… επιλέξτε ΕΔΩ.