Αρχείο ημέρας 8 Σεπτεμβρίου 2022

Διαγωνισμός «Πιάσε τη Σημαία» (Capture the Flag) για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2023

Σας γνωρίζουμε ότι τυ Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου ΙΤΕ
προκηρύσσει τον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Κυβερνοασφάλειας με τίτλο: «Πιάσε τη σημαία (Capture the Flag)» για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2023(14/02/2023) , ο οποίος απευθύνεται σε μαθητές/τριες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Πατήστε εδώ για να δείτε την Προκήρυξη.

Μαθητικός διαγωνισμός με τίτλο: «Καλύτερη Μαθητική Εικονική Επιχείρηση»

Σας γνωρίζουμε ότι ο μη κερδοσκοπικός οργανισμός Σωματείο Επιχειρηματικότητας Νέων/Junior Achievement Greece (JA Greece) προκηρύσσει τη διεξαγωγή του εκπαιδευτικού προγράμματος με τίτλο: «Εικονική Επιχείρηση» και του συνοδευτικού μαθητικού διαγωνισμού με τίτλο: «Καλύτερη Μαθητική Εικονική Επιχείρηση» για μαθητές/τριες Δ.Ε. της χώρας και των ελληνικών σχολείων του εξωτερικού (Γ’ τάξης Γυμνασίου/Δ’ τάξης Ειδικού Γυμνασίου και όλων των τάξεων Λυκείου όλων των τύπων, γενικής εκπαίδευσης και ειδικής αγωγής, δηλαδή σε μαθητές/τριες ηλικίας 15-18 ετών), για το σχολικό έτος 2022-23.

Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό έγγραφο.

7ος Μαθητικός διαγωνισμός 2022-2023: “Η παρασκευή ενός φαρμάκου σε καιρούς πανδημίας: μια μάχη με τον χρόνο”

Σας γνωρίζουμε ότι τo Το Μουσείο Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών σας προσκαλεί στη διαδικτυακή συνάντηση που θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 13 Σεπτεμβρίου 2022, στις 13:00 (ώρα Ελλάδας) με τίτλο: Μουσείο
Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών: παρουσίαση του 7ου μαθητικού διαγωνισμού «τα εκθέματα του μουσείου μέσα από τα μάτια των μαθητών».
Ο διαγωνισμός πραγματοποιείται για έβδομη χρονιά και για φέτος διεξάγεται (με φυσική παρουσία ή διαδικτυακά) σε συνεργασία με τo Τμήμα Φαρμακευτικής και το Μουσείο Φαρμακολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ). Απευθύνεται σε μαθητές
δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης όλων των σχολείων της χώρας και των ελληνικών σχολείων του εξωτερικού. Το θέμα του φετινού διαγωνισμού (2022-23) είναι: Η παρασκευή ενός φαρμάκου σε καιρούς πανδημίας: μια μάχη με τον χρόνο.

Ο σύνδεσμος της συνάντησης είναι:
Meeting link: https://uoa.webex.com/uoa/j.php?MTID=mffa9728fe247a5d1c17a3e9e95c6aff1
Meeting number:2733 084 9797
Password: sW3T3jp9bTr
Σας παρακαλούμε πολύ να μας ενημερώσετε για τη συμμετοχή σας στη διαδικτυακή συνάντηση αποστέλλοντας, το συντομότερο δυνατό, ηλεκτρονικό μήνυμα (όνομα, επώνυμο, φορέας, e-mail) στην παρακάτω διεύθυνση: ftsitou@uoa.gr

Πατήστε εδώ για να δείτε την Πρόσκληση.

Οδηγίες για την έναρξη λειτουργίας των σχολικών μονάδων

Σας ενημερώνουμε ότι εκδόθηκε από το υπουργείο παιδείας η εγκύκλιος με τις οδηγίες ενόψει της λειτουργίας των σχολικών μονάδων για το σχολικό έτος 2022-23,

Σύμφωνα με την εγκύκλιο η χρήση προστατευτικής μάσκας είναι προαιρετική για τους/τις μαθητές/τριες σε όλες τις τάξεις, τους εκπαιδευτικούς και το λοιπό προσωπικό, καθώς και για τους επισκέπτες των σχολικών μονάδων.

Υποχρέωση διενέργειας εργαστηριακού διαγνωστικού ελέγχου (rapid test ή PCR test) έχουν μόνο οι εκπαιδευτικοί, τα μέλη Ε.Ε.Π. – Ε.Β.Π. καθώς και το διοικητικό και λοιπό προσωπικό, οι οποίοι δεν είναι πλήρως εμβολιασμένοι ή νοσήσαντες.

Πατήστε εδώ για να δείτε την εγκύκλιο.