Διαγωνισμός Euroscola 2016

Καλούνται οι μαθητές της Β και Γ τάξης λυκείου να δηλώσουν συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό διαγωνισμό Euroscola 2016, προκειμένου να επιλεγούν για συμμετοχή στην ημερίδα Euroscola, η οποία θα πραγματοποιηθεί στο Στρασβούργο στις 5 Φεβρουαρίου 2016.

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κρήτης θα εκπροσωπηθεί από είκοσι τέσσερις (24) μαθητές και δύο (2) συνοδούς καθηγητές.
Επισημαίνεται ότι:
1) Οι μαθητές που θα επιλεγούν δεν πρέπει να έχουν συμμετάσχει στο διαγωνισμό Euroscola κατά το παρελθόν.
2) Η ηλικία των μαθητών των ΕΠΑΛ- ΕΠΑΣ δεν πρέπει να υπερβαίνει το 21ο έτος.
3) Οι αλλοδαποί μαθητές από χώρες εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης, που ενδεχομένως επιλεγούν, θα πρέπει να έχουν τα απαραίτητα έγγραφα για να ταξιδέψουν.
4) Τα κριτήρια επιλογής των μαθητών, εκτός από το βαθμό της έκθεσης (60%), είναι η πολύ καλή γνώση της Αγγλικής ή της Γαλλικής Γλώσσας (20%), που αποδεικνύεται με πτυχίο (με προτίμηση στο πτυχίο υψηλότερης βαθμίδας) καθώς και η καλή γενική επίδοση στα μαθήματα του σχολείου (20%).

Η δήλωση ενδιαφέροντος από το σχολείο οφείλει να γίνει πριν την 19η Οκτωβρίου 2015, ενώ ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί στις σχολικές μονάδες τη Δευτέρα 26 Οκτωβρίου 2015, αλλά

Για περισσότερες πληροφορίες ρωτήστε τους υπεύθυνους καθηγητές του σχολείου: Αντώνη Πετράτο και Παναγιώτη Λάμπρου.

Για ειδικότερους όρους και προϋποθέσειςclick here2