Αρχείο ημέρας 15 Φεβρουαρίου 2021

1ο Διαδικτυακό Μαθητικό Μαθηματικού Φεστιβάλ

Σας ενημερώνουμε για την διεξαγωγή του 1ου Διαδικτυακού Μαθητικού Μαθηματικού Φεστιβάλ που διοργανώνετε σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Θεσσαλίας και με τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας, Λάρισας και Τρικάλων. Το ανωτέρω Φεστιβάλ θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά στις 7 Απριλίου για τους μαθητές/τριες του Λυκείου και στις 8 Απριλίου 2021 για τους μαθητές/τριες του Γυμνασίου.

Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό έγγραφο.

Ακύρωση του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Δημιουργικής κατασκευής “Εμπνέομαι, δημιουργώ, καινοτομώ”

Σας ανακοινώνουμε την ακύρωση του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Δημιουργικής κατασκευής “Εμπνέομαι, δημιουργώ, καινοτομώ” για μαθητές/τριες Π.Ε. και Δ.Ε. όλης της χώρας, για το
σχολικό έτος 2020-2021, λόγω της συνέχισης της πανδημίας και της δυσκολίας προετοιμασίας της συμμετοχής των ομάδων.

Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό έγγραφο.

Το 3ο Μαθητικό Συνέδριο Μοντέλο Προσομοίωσης Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών (1MSKMUN 2020) του 1ου Γυμνασίου Κηφισιάς απευθύνεται σε μαθητές/τριες Γυμνασίων και Λυκείων, ηλικίας 13-18 ετών, από όλες τις περιφέρειες της Ελλάδας, καθώς και από την Κύπρο και χώρες του εξωτερικού. Το εν λόγω Συνέδριο θα διεξαχθεί εξ ολοκλήρου στην Αγγλική γλώσσα.

Γίνε για μια μέρα Βιολόγος

Η Οργανωτική Επιτροπή του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Βιολογίας εξέτασε δρομολογεί μια σειρά δραστηριοτήτων, για το Σάββατο 10 Απριλίου 2021. Οι δραστηριότητες με τον τίτλο «Γίνε για μια μέρα Βιολόγος» θα περιλαμβάνουν διαδικτυακό κουίζ και άλλες δραστηριότητες, όπου οι
μαθητές/τριες όλων των τάξεων του Λυκείου θα μπορείτε να δοκιμάσετε και να εμπλουτίσετε τις βιολογικές σας γνώσεις και δεξιότητες, με έναν άμεσο τρόπο, αλλά ταυτόχρονα και απαλλαγμένο από το άγχος της «επιτυχίας» και της «διάκρισης» που συνήθως συνοδεύουν έναν διαγωνισμό. Στόχος μας είναι να έχετε ένα εποικοδομητικό, επιμορφωτικό αλλά και διασκεδαστικό …βιολογικό διάλειμμα από τις σχολικές σας δραστηριότητες.
Περισσότερες πληροφορίες θα ανακοινωθούν σύντομα την ιστοσελίδα του ΠΔΒ https://pdbio.pev.gr/.

ΔΙΚΤΥΟ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ – ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ

Σας ενημερώνουμε για το διαγωνισμό τραγουδιού (αφορά σε
συγγραφή ή και μελοποίηση στίχων ) που διοργανώνει το Δίκτυο για τα
Δικαιώματα του Παιδιού με άξονα τη Διεθνή Σύμβαση Δικαιωμάτων του
Παιδιού που υπεγράφη το 1992 και έγινε νόμος του κράτους.
   Σύμφωνα με το δελτίο τύπου του δικτύου για τα δικαιώματα του παιδιού:

“Κάθε παιδί μπορεί να αντλήσει έμπνευση από κάθε ένα διαφορετικό
δικαίωμα που περιλαμβάνεται στη Διεθνή Σύμβαση για τα Δικαιώματα του
Παιδιού, να συνθέσει στίχους και να τους στείλει στο Δίκτυο, το οποίο
θα αναλάβει τη μελοποίησή τους με τη βοήθεια των:

Τατιάνα Ζωγράφου, Άγγελος Αγγέλου, Μπάμπης Στόκας, Θοδωρής
Παπαϊωάννου, Φοίβος Δεληβοριάς, Burger Project, Χρήστος Θηβαίος,
Αντώνης Παπαθεοδούλου, Γιώργης Χριστοδούλου, Γιώργος Χαρωνίτης,
Δημήτρης Μπασλάμ, Μαρία Παπαγεωργίου, Σαββέρια Μαργιολά, Γιώργος
Γκώνιας, Αριστείδης Μάραντος, Dilema, Νίκος Ζούδιαρης, Σταύρος Σιόλας,
Φωτεινή Βελεσιώτου και Κώστας Παρίσσης.

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα.