Παγκρήτιος Μαθητικός Διαγωνισμός Διηγήματος

Ο Σύλλογος Αλατσατιανών Νομού Ηρακλείου και η Ένωση Φιλολόγων Νομού Ηρακλείου με τη στήριξη της Περιφέρειας Κρήτης προκηρύσσουν Παγκρήτιο Μαθητικό Διαγωνισμό Διηγήματος με αφορμή τη συμπλήρωση 100 χρόνων από τη Μικρασιατική Καταστροφή.

Στόχος του διαγωνισμού να εκφραστούν δημιουργικά οι μαθητές/τριες του Γυμνασίου, Λυκείου και ΕΠΑΛ και διατηρώντας στη μνήμη την ιστορία του μικρασιατικού Ελληνισμού να εμπνευστούν από τον λαμπρό και πλούσιο μικρασιατικό πολιτισμό και να τιμήσουν τους Μικρασιάτες, που έμελλε να γίνουν πρόσφυγες στην ίδια τους τη χώρα και σήμερα -έναν αιώνα μετά- να φωτίζουν τον ελληνικό πολιτισμό μέσα από την παρακαταθήκη τους στις επόμενες γενιές.

Ως ημερομηνία έναρξης υποβολής συμμετοχών ορίζεται η Τρίτη, 12 Απριλίου 2022 και ως ημερομηνία λήξης η Παρασκευή, 20 Ιανουαρίου 2023.

Για απορίες ή περαιτέρω πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να στείλουν τα ερωτήματά τους στο alatsatagr@gmail.com .

Πατήστε εδώ για να δείτε την Προκήρυξη.